logo

reklam

YARIM ASRI AŞAN ZEYTİN ÜRETİMİNİN, HİKAYESİNİ ANLATTI

Zeytin üretiminin ve zeytinyağının merkezi haline gelen Altınözü ilçesinde zeytin üreticisi Romanis ve eşi Meryem Yapıcıoğlu yarım asrı aşan zeytin üretiminin yolculuğunu dinledik. 

Her türlü yemeğimi zeytinyağı ile yapmaktayım…

Romanis Yapıcıoğlu, adından anlaşılacağı gibi Hıristiyan ama Müslümanlarla en iyi anlaşan insanlardan birisi, hiçbir dönem ilçe de kendisinin Hıristiyan olmasından ötürü baskı görmediğini ve kimse ile olumsuz bir durumla karşılaşmadığını belirtiyor.

Romanis ve eşi zeytin üretimi ve zeytinyağı konusundaki üretimi yarım asrı aşmıştır. Yarım asır önce başladığı zeytin üretiminde bu gün daha çok zeytin üretmeye çalışmaktadır. Her yıl tarlasına mutlaka yeni zeytinler diktiğini ifade ediyor.

Zeytin Üreticisi Meryem Yapıcoğlu, “Her türlü yemeğimi zeytinyağı ile yapmaktayım. Daha önce etli yemeklere zeytinyağı kullanmıyorduk. Canan Karatay ilçemize geldi. Bizlere her yemekte zeytinyağı kullanabileceğimiz söyledi, şimdi ise her yemekte zeytinyağı dışında yağ kullanmıyorum.

Benim midem yanıyordu, 20 gün zeytinyağı içtim, ilk gün biraz yandı ama daha sonra midemin ağrısı zeytinyağı sayesinde iyileşti.

Ben denedim ve ayçiçeği yağı bir gün kullanın, insanın eline yapışıyor, zeytinyağı ise yapışmıyor. Ay çiçek yağı açıkta kaldığı zaman plastik gibi oluyor.

Bu sene zeytinyağımız çok güzel çıktı, asidi düşük ve kaliteli bir zeytinyağı elde ettik. Zeytinyağının rengi, kıvamı ve asidi önemlidir. Hatay ili Altınözü ilçesi zeytin ve zeytinyağı özel diyebilirim. Tadı, ikliminden, toprağından kaynaklanmaktadır.

Zeytincilikte Kooperatifleşme Önemlidir.

Zeytin Üreticisi Romanis Yapıcıoğlu, “Zeytincilikte Kooperatifleşme Önemlidir. Ben yarım asrı aşan bir dönemdir zeytin üreticiyim. Eskiden zeytin yağı elde etmek için pres olmadığı için mengene ile yağ elde ederdik. Bir de yöremizin has zeytinyağı dediğimiz su zeytini vardır. Su zeytinini, hilesiz zeytinyağıdır. Önce zeytini ezerler, sonra halbur denilen delikliye konulur, sıcak su dökülür ve kuyudan zeytinyağımız alırdık. O yağ şimdi ele geçmez ama ilaç yerine geçer. Artık su zeytini yapmıyoruz. Ancak talep üzerine yapmaktayız.

Eskiden traktörler yoktu, hayvanlarla zeytin ağaçlarımızın dibini sürerdik, şimdi traktörlerle sürüyoruz ama çırpma işlemi halen ilkel yapıyoruz. Çubuklarla zeytinleri dalından indiriyoruz. İnşallah makineleşir ve işimiz kolaylaşır. Makineleşir ise güzel ağaçlarımız eziyet görmez ve yıpranmaz. Çırpma ile mahsul bir dönem tam veriyor, diğer sene çırpmadan ötürü verim yüzde onlara kadar düşmektedir. Titremiş ile ağaçlardan zeytin indirmek daha sağlıklı ve verim düşüklüğüne nedene olmaz.

Eskiden pazarlamada sıkıntı çekiyorduk. Şimdi ise zeytinyağı satmakta ve pazarında sıkıntı çekmiyoruz. Herkes zeytinyağının faydalarını anladı ve talep yüksektir. Özellikle bilim insanlarının zeytinyağını anlatması toplumda daha etkili oldu. Akdeniz değil, Karadeniz, iç Anadolu bölgesi dahil artık zeytin yağı kullanmaya başladılar.

Eskiden bir kooperatifimiz vardı, ürünümüzü daha iyi satardık, şimdi bireysel satıyoruz. Yeniden kooperatifleşme olursa, ürünlerimizin pazarlanması daha kolay olur, girdilerimizi daha ucuza alırız. Tüccara bağlanmakla, kooperatif arasında büyük fark vardır.

Benim düşüncem artık dünya ile rekabet etmemiz gerekir. Zeytinin geleceği çok parlaktır. Yeni nesil çiftçilik yerine bir devlet dairesinde çalışmak istiyor, bundan ötürü üzülüyoruz. Bence zeytin gibi işlere yönelmesi onların daha karına olacağını düşünüyorum.

Bizim dağımız, taşımız zeytin olmuş, dışarıdan zeytin ve zeytinyağı ithal etmenin hiçbir gerekçesi yoktur. Biz Suriye krizi başlamadan önce zeytinyağı ihracatı yapıyorduk, Araplar gelir, bizim zeytinyağı çıkartan firmalardan alırlar ya da bağlantı kurar giderlerdi. İhracatta ve markalaşmada çiftçinin örgütlenmesi lazımdır. O zaman ihracat ve markalaşmak daha kolay olur. Tek, tek zeytin üreticisi bunu başarması zordur. Ben isterim ki, Altınözü deyince zeytin akla gelsin, onun için bütün üreticilerimiz zeytin ağaçları dikmeye devam etsin, zeytin ağaçlarını kesmesinler.

Zeytin ülkemiz, çiftçimiz ve geleceğimiz açısından son derece önemlidir. Bunu da herkese anlatılmasını istiyorum.

Haber Merkezi

Share
285 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?