ÜST REKLAM

logo

reklam

YARDIM OLTASINA TAKILAN MUHALİF BALIK: CHP!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

YARDIM OLTASINA TAKILAN MUHALİF BALIK: CHP!

”Bölgedeki IŞİD tehdidine karşı silahlanan Türkmenler, kendilerini koruyamayan rejimin saldırısıyla karşı karşıya. Savaşın başladığı günden itibaren yalnız bırakılan Türkmen köyleri önce IŞİD’in sonra PYD’nin tehdidiyle karşı karşıya kaldı.” birçok paramiliter çete medyasının hesabında bu ifadeler geçiyor.

*        *       *

Paramiliter çete hesaplarında bahsedilen bu bölge, Bayır Bucak bölgesi. Binlerce yıllık Arap Alevi toplumunun yaşadığı, asıl sahibi ehli Suriyelilerin olduğu; ama 500 yıldır Osmanlı artıklarının işgalinde olan bir bölge burası. Tarihin çöplüğünden nemalanan tarihçi müsveddeleri bu bölgeyi ”Türkmen Dağı” diye kabul ettirmeye çalışıyorlar. Oysa ki bu bölgenin asıl Cebel Aleviyyun, yani Alevi Dağlarıdır.

Cebel Aleviyyun, Türkiye sınırındaki Keseb’ten başlayıp, Lübnan’a kadar uzanıyor.

*        *       *

Yukarıda alıntıladığım, IŞİD’in varlığının iddia edildiği gibi bölgede IŞİD’in varlığı olmadı hiçbir zaman. IŞİD, genelde Suriye’nin Kuzeyinde ve Irak sınırına yakın bölgelerde beslenen, Suriye’yi hedef alan çok uluslu bir çete.

Türkmen Dağı, asıl adı Cebel Aleviyyun bölgesinde Ahrar-u Şam, ÖSO, El-Nusra gibi paramiliter çetelerin varlığından bahsedilebilir sadece.

Paramiliter çete hesaplarında IŞİD’in varlığından bahsedilmesinin nedenlerinden bir tanesi bu bölgede kimlerle işbirliği yaptıklarının üstünü örtme telaşından kaynaklanıyor olabilir. Bu mesele girmeye hiç gerek yok.

*        *       *

Geçen yıl bu günlerde, paramiliter çete medyasının yanısıra dünya havuz medyasının haberlerine de uzun bir süre konu oldu bu bölge. ”Esed rejimi Türkmenlere zulüm ediyor, Hizbullah sivil katliamı yaptı” gibi sayısız senaryolar yazılıp oynandı; ama bölgeye objektif bakan herkes durumun böyle olmadığını, Suriye ordusu ve müttefiklerinin sivil halkı değil, bölgede bulunan Uygur, Libya, Fas, Mısır, Tunus, Filistin daha birçok ülkeden gelen teröristleri hedef aldığını, bölgeyi bu unsurların teşkil ettiği çetelerden temizlediğini görebilir. Hatta bu çetelerin katliam ve tecavüzlerinden kaçan bölge halkının gazetelere, haber ajanslarına verdiği, ”Esed bize zulüm etmedi, biz, Suriye ordusu geldiğinde rahatladık. işgalciler bize tecavüz ediyorlardı” sözlerini sarfettikleri demeçler internet ortamına düşmüştü.

*        *       *

Bölgeyi, uzun uzun yazarak anlatabilirim ama anlatmak istediğim asıl mesele bu değil. Anlatmak istediğim istediğim asıl meseleye gelelim. Suriye ordusu kontrolü eline alana kadar bölgede paramiliter çetelerin cirit attığı bir dönemde çok sayıda emperyalist ülkeden bu bölgeye yardım(!) yağıyordu. Bu yardımlarda ilaç diye koca koca fitiller(füzeler) çete unsurlarının basuruna çare olacak patlayıcılar vs. mevcuttu. Binlerce yıllık Arap Alevi coğrafyası olan bu toprakları işgal eden çetelere ”sivillere yardım gönderiyoruz” kılıfı ile başlatılan fitil yardımı kampanyasına, çakma sosyal demokrat CHP’nin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da dahil olmuş ve bir nevi AKP’nin Suriye politikasının değirmenine su taşıyan CHP’nin Suriye meselesindeki asıl tutumunu ortaya koymuştu. Çoğunuzun ”insani yardım bu, ne olacak ki” dediğinizi duyar gibiyim; ama iş öyle göründüğü, paramiliter çete medyası ile dünya havuz medyasında gösterildiği gibi değil.

Bu bölgede yukarıda söylediğim gibi sivil halktan ziyade paramiliter çetelerin varlığı sözkonusu. Hal böyle iken oraya giden yardımların da kime gittiği anlaşılıyor sanırım. Durum bu iken oraya giden TIR’lar için ”insani yardım bu, ne olacak ki” diyemezsiniz, yardım da göndermezsiniz; çünkü bunu yaparak dolaylı olarak paramiliter çetelere yardım etmiş oluyorsunuz. Seyhan Belediye Başkanının, dolayısıyla CHP’nin yaptığı tam da budur.

*        *       *

Lazkiye üzerinde uçarak Suriye hava sahasına tecavüz eden savaş uçağının düşürüldüğü süreçte de aynı CHP ”Suriye’ye haddini bildirelim, gücümüzü sınamaya kalkmasınlar” diyerek milliyetçilik meselesinde AKP’den ve MHP’den farksız olmadığını göstermiş, Suriye’ye tecavüzü, işgali meşrulaştırmaya çalıştıkları ”Suriye’ye sınır ötesi operasyon”a izin veren tezkereye de ”evet” diyerek bunu ispatlamıştı.

İçeride demokrat(!) olan, dışarıda ise Türk-İslam sentezli faşizmin çizgisine giren CHP’nin bu tavrı ile ilgili CHP’liler ne düşünüyor bilemem ama şunu iyi bilmeliler ki Suriye’ye saldıran emperyalizmin maşası olan paramiliter çetelerin bulunduğu bölgeye yardım(!) TIR’ları göndermek, Suriye için ”haddini bildirelim, gücümüzü sınamasınlar” demek emperyalizme hizmet etmektir.

Bölgede yazılan, Suriye ordusu, müttefikleri ve en önemlisi Suriye halklarının emperyalizme direnerek yazdığı tarihte CHP bu tavırları ile çoktan yer edindi.evgin

Share
745 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...