ÜST REKLAM

logo

reklam

YARDIM OLTASINA TAKILAN MUHALİF BALIK: CHP!


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

YARDIM OLTASINA TAKILAN MUHALİF BALIK: CHP!

”Bölgedeki IŞİD tehdidine karşı silahlanan Türkmenler, kendilerini koruyamayan rejimin saldırısıyla karşı karşıya. Savaşın başladığı günden itibaren yalnız bırakılan Türkmen köyleri önce IŞİD’in sonra PYD’nin tehdidiyle karşı karşıya kaldı.” birçok paramiliter çete medyasının hesabında bu ifadeler geçiyor.

*        *       *

Paramiliter çete hesaplarında bahsedilen bu bölge, Bayır Bucak bölgesi. Binlerce yıllık Arap Alevi toplumunun yaşadığı, asıl sahibi ehli Suriyelilerin olduğu; ama 500 yıldır Osmanlı artıklarının işgalinde olan bir bölge burası. Tarihin çöplüğünden nemalanan tarihçi müsveddeleri bu bölgeyi ”Türkmen Dağı” diye kabul ettirmeye çalışıyorlar. Oysa ki bu bölgenin asıl Cebel Aleviyyun, yani Alevi Dağlarıdır.

Cebel Aleviyyun, Türkiye sınırındaki Keseb’ten başlayıp, Lübnan’a kadar uzanıyor.

*        *       *

Yukarıda alıntıladığım, IŞİD’in varlığının iddia edildiği gibi bölgede IŞİD’in varlığı olmadı hiçbir zaman. IŞİD, genelde Suriye’nin Kuzeyinde ve Irak sınırına yakın bölgelerde beslenen, Suriye’yi hedef alan çok uluslu bir çete.

Türkmen Dağı, asıl adı Cebel Aleviyyun bölgesinde Ahrar-u Şam, ÖSO, El-Nusra gibi paramiliter çetelerin varlığından bahsedilebilir sadece.

Paramiliter çete hesaplarında IŞİD’in varlığından bahsedilmesinin nedenlerinden bir tanesi bu bölgede kimlerle işbirliği yaptıklarının üstünü örtme telaşından kaynaklanıyor olabilir. Bu mesele girmeye hiç gerek yok.

*        *       *

Geçen yıl bu günlerde, paramiliter çete medyasının yanısıra dünya havuz medyasının haberlerine de uzun bir süre konu oldu bu bölge. ”Esed rejimi Türkmenlere zulüm ediyor, Hizbullah sivil katliamı yaptı” gibi sayısız senaryolar yazılıp oynandı; ama bölgeye objektif bakan herkes durumun böyle olmadığını, Suriye ordusu ve müttefiklerinin sivil halkı değil, bölgede bulunan Uygur, Libya, Fas, Mısır, Tunus, Filistin daha birçok ülkeden gelen teröristleri hedef aldığını, bölgeyi bu unsurların teşkil ettiği çetelerden temizlediğini görebilir. Hatta bu çetelerin katliam ve tecavüzlerinden kaçan bölge halkının gazetelere, haber ajanslarına verdiği, ”Esed bize zulüm etmedi, biz, Suriye ordusu geldiğinde rahatladık. işgalciler bize tecavüz ediyorlardı” sözlerini sarfettikleri demeçler internet ortamına düşmüştü.

*        *       *

Bölgeyi, uzun uzun yazarak anlatabilirim ama anlatmak istediğim asıl mesele bu değil. Anlatmak istediğim istediğim asıl meseleye gelelim. Suriye ordusu kontrolü eline alana kadar bölgede paramiliter çetelerin cirit attığı bir dönemde çok sayıda emperyalist ülkeden bu bölgeye yardım(!) yağıyordu. Bu yardımlarda ilaç diye koca koca fitiller(füzeler) çete unsurlarının basuruna çare olacak patlayıcılar vs. mevcuttu. Binlerce yıllık Arap Alevi coğrafyası olan bu toprakları işgal eden çetelere ”sivillere yardım gönderiyoruz” kılıfı ile başlatılan fitil yardımı kampanyasına, çakma sosyal demokrat CHP’nin Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da dahil olmuş ve bir nevi AKP’nin Suriye politikasının değirmenine su taşıyan CHP’nin Suriye meselesindeki asıl tutumunu ortaya koymuştu. Çoğunuzun ”insani yardım bu, ne olacak ki” dediğinizi duyar gibiyim; ama iş öyle göründüğü, paramiliter çete medyası ile dünya havuz medyasında gösterildiği gibi değil.

Bu bölgede yukarıda söylediğim gibi sivil halktan ziyade paramiliter çetelerin varlığı sözkonusu. Hal böyle iken oraya giden yardımların da kime gittiği anlaşılıyor sanırım. Durum bu iken oraya giden TIR’lar için ”insani yardım bu, ne olacak ki” diyemezsiniz, yardım da göndermezsiniz; çünkü bunu yaparak dolaylı olarak paramiliter çetelere yardım etmiş oluyorsunuz. Seyhan Belediye Başkanının, dolayısıyla CHP’nin yaptığı tam da budur.

*        *       *

Lazkiye üzerinde uçarak Suriye hava sahasına tecavüz eden savaş uçağının düşürüldüğü süreçte de aynı CHP ”Suriye’ye haddini bildirelim, gücümüzü sınamaya kalkmasınlar” diyerek milliyetçilik meselesinde AKP’den ve MHP’den farksız olmadığını göstermiş, Suriye’ye tecavüzü, işgali meşrulaştırmaya çalıştıkları ”Suriye’ye sınır ötesi operasyon”a izin veren tezkereye de ”evet” diyerek bunu ispatlamıştı.

İçeride demokrat(!) olan, dışarıda ise Türk-İslam sentezli faşizmin çizgisine giren CHP’nin bu tavrı ile ilgili CHP’liler ne düşünüyor bilemem ama şunu iyi bilmeliler ki Suriye’ye saldıran emperyalizmin maşası olan paramiliter çetelerin bulunduğu bölgeye yardım(!) TIR’ları göndermek, Suriye için ”haddini bildirelim, gücümüzü sınamasınlar” demek emperyalizme hizmet etmektir.

Bölgede yazılan, Suriye ordusu, müttefikleri ve en önemlisi Suriye halklarının emperyalizme direnerek yazdığı tarihte CHP bu tavırları ile çoktan yer edindi.evgin

Share
828 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • KADIN CİNAYETLERİ

  27 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Eğitimci Sami Aslan Neredeyse her gün  “kadın cinayeti” haberleri ile uyanıyoruz. Toplum açısından bu korkunç durum 10-15 yıldan beri devam etmektedir. İçler acısı bu durumun sebepleri üzerinde duracağımıza, sonuçları ile uğraşıyoruz. Yani suçluları keselim, biçelim, idam edelim, hadım edelimse… Acaba bu yargılar doğru mu? Bu önyargılar göreceli olarak doğru bile olsa, bizi bu cinayetleri önleme hedefine ulaştırır mı? Her olay hem sebep, hem de neticedir. Olayları sadece neticeleri ile ele alırsak işin içinden çıkamayız. ...
 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...