ÜST REKLAM

logo

reklam

YARALI SAYISI 45´E ULAŞTI

 

Suriye´nin Afrin bölgesine yapılan TSK ve ÖSO operasyonu üzerine Afrin bölgesinden atılan roketler Reyhanlı´ya düştü. İlk saldırıların ardından Hatay Valisi Erdal Ata, 37 yaralıdan 4´ünün durumunun ağır olduğu bildirdi. Son saldırının ardından Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, yaralı sayısının 45´e ulaştığını belirtti.

Bugün saat 16.05 dolayında atılan roketler Reyhanlı´nın Pınarbaşı, Gültepe ve Mustafa Kemal Paşa mahallelerine düştü. İlk olayın ardından saat 18.30 sıralarında Reyhanlı´ya 3 roket daha düştü.

Vali Ata´dan ziyaret

AKP Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal ve Fevzi Şanverdi ile birlikte Reyhanlı´da roket saldırısına hedef olan yerlerde incelemelerde bulunan Hatay Valisi Erdal Ata, “Suriye´den atılan roketler marifetiyle 37 yaralımız var. Bunlardan 4´ü ağır yaralı” dedi.

Vali Ata´nın açıklaması şöyle: “Suriye´den atılan roketler nedeniyle yaralılarımız var. Bunlardan 31´i ayakta tedavi sonrası taburcu edildi, 4 ağır yaralı var. Bunların 3´ü Hatay Devlet Hastanesi´nde, biri Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi´nde. Şu an Reyhanlı Hastanesi´nde de 2 hastamız var ve sağlık durumları iyi, gözlem altına alındılar. Onlar da muhtemelen yakın tarihte taburcu edilecekler.”

Şanverdi: Can güvenliği için dışarı çıkılmasın

Saldırı sonucu bazı binalarda hasarlar oluştuğunu belirten Reyhanlı Belediye başkanı Hüseyin Şanverdi, can güvenliği için evlerden çıkılmamasını istedi. Son saldırıyla birlikte yaralı sayısının 45´e ulaştığını söyleyen Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, olayda ağır yaralanan ve önce öldüğü açıklanan Suriye uyruklu bir kişinin yapılan müdahalenin ardından hayata döndürüldüğünü ve yoğun bakımda tedavisinin sürdürüldüğünü bildirdi. Şanverdi açıklamasında, “Vatan sağolsun diyoruz. İnşallah bu zor günleri de kolaylıkla atlatırız. Biz Reyhanlı olarak sabırlıyız, canımızı da vermeye hazırız” dedi.

Reyhanlı kent merkezine roket atışları yapılması üzerine güvenlik ve sağlık ekiplerinin rahat ve seri hareket edebilmeleri için Reyhanlılardan cadde ve ara sokakları açık bulundurmalarını isteyen Başkan Şanverdi, açıklamasında şunları kaydetti: “Can güvenliğiniz açısından evlerinizden dışarı çıkmamanızı ikinci bir duyuru yapılancaya kadar sükûnetle beklemenizi önemle rica ederiz.”

11 füzenin 9´u Reyhanlı merkezine

Hatay Valiliği gün bitimine doğru valiklik sitesinden de açıklamada bulundu; Valilik, Afrin bölgesinden atılan 11 roketin 9´unun Reyhanlı ilçe merkezine isabet ettiğini, 1 Suriye uyruklu kişinin hayatını kaybettiği saldırılarda 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişinin yaralandığını duyurdu.

Valiliğin açıklaması şöyle: “21 Ocak 2018 Pazar günü, Afrin bölgesinden PYD/PKK tarafından atıldığı değerlendirilen; saat 15.28´de 6 adet, saat 18.40 sıralarında 5 adet olmak üzere toplam 11 adet füzenin, 9´u ilimiz Reyhanlı İlçe merkezine, 2´si ilçe dışında boş araziye düşerek infilak etmiştir. Saat 15.28´de İlçe merkezine düşen 6 adet füze ile saat 18.40´da yine ilçe merkezine olmak üzere düşen 3 adet füzenin infilak etmesi sonucu; 30´u Türk vatandaşı, 17´si Suriyeli olmak üzere toplam 47 kişi yaralı olarak ilimizdeki çeşitli hastanelere sevk edilmiştir. Suriye vatandaşı bir kişinin hayatını kaybettiği her iki olayda, 42 kişi ayakta tedavilerinin ardından taburcu edilmiş, 4 kişinin tedavileri ise halen devam etmektedir. 15 araç, 4 mesken ve 10 iş yerinde oluşan hasar ile ilgili olarak zarar tespit ve hasar tespit komisyonları çalışmalara başlamış olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir.”

Haber: Ümit Sağaltıcı / Foto: Haber Merkezi

Share
451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?