ÜST REKLAM

logo

reklam

‘’YAPMAYIN. RİCA EDİYORUM, BUNU YAPMAYIN.’’


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Eğitimci Hüsamettin Kazan

FAZIL SAY’ın annesinin cenazesi konusunda ortaya çıkan spekülasyonlar üzerine yaptığı açıklamanın son birkaç cümlesi: ‘’Yapmayın. Rica ediyorum, bunu yapmayın.’’

İlçemizde de festival, Ğadir Hum, mezhep vb. konular üzerinden birilerinin sosyal medyada ürettiği tartışmalara Fazıl SAY gibi cevap veriyorum: ‘’Yapmayın. Rica ediyorum, bunu yapmayın.’’

Dünyadaki güç odaklarının, mücadele halinde oldukları ayan beyan ortada değil mi? Ortada. Dünya güç odaklarının mücadeleleri sadece silah ile mi yürütülüyor? Tabii ki hayır. ‘’Soğuk savaş’’ kavramını ne kadar çabuk unutuyoruz.  Ne idi  ‘’soğuk savaş’’?  Birbirleri ile sıcak savaşı ( filli savaşı) göze alamayan iki devletin; akla gelen, gelmeyen her türlü yolla birbirlerini zayıflatmalarıdır.

Bakın; ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger 1990’lı yıllarda bir soğuk savaş stratejisini nasıl açıklıyor?

Kissinger; “Biz Amerika olarak neden güçlüyüz biliyor musunuz?”

“Bizler Amerika olarak içimizdeki vatan hainlerini çabuk etkisiz hâle getiririz… Dünyanın birçok ülkesindeki vatan hainlerini de kahraman yapar, onları ülkelerinde önemli yerlere getiririz.”

Soğuk savaş stratejileri çeşit çeşit… Bir önemli soğuk savaş strateji ise, iktidarda veya muhalefette  ya da ikisinde de yer edinmek.

Bir başka önemli soğuk savaş stratejisi de;  her konuda tartışma üretip ayrıştırmak, zamanı verimsizleştirmek, ilerlemeyi ve gelişmeyi engellemektir.

İşte Fazıl SAY’ın annesinin cenazesi üzerinden yapılanlarla;  festival, Ğadir Hum, Diyanet Alevilik- Sünnilik  üzerinden yapılanlara bu noktadan bakıyorum.

Sağlıklı ortamlarda tartışarak doğruların sağlaması yapılabilir.  Ama sağlıksız ortamlarda tartışmak hüsrandan başka bir şey getirmez.

Duydunuz mu? Hatay TUİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu)   yayınladığı ‘’mutlu iller’’  araştırmasında  77’nci (Hatay) sırada. (Türkiye’de en mutlu iller: Sinop, Afyon, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt ve Şırnak… En mutsuz iller ise Tunceli, Osmaniye, Diyarbakır, Antalya ve Hatay…)

Dikkat!!  Hatay dünyanın yüksek gerilim hatlarına birkaç yüz kilometre uzaklıkta. Binlerce kilometre uzaklıkta olsa da dünya ülkelerinin  gündeminde olan ‘’İdlip’’ Hatay’a birkaç yüz kilometre uzaklıkta.

Hatay hem sıcak savaş bölgelerine yakın hem de soğuk savaş unsurlarına açık.

Nasıl mutlu olalım. Bir garip haldeyiz.

Bu nedenlerle güncel tartışma konularına  temas etmiyorum. Ama yazılanları  da yazanları da kaydedin bir köşe. Çünkü; ‘’samimiyetlerini’’ sorguladığımız zaman siler yazdıklarını. Daha önce sildikleri gibi.

Mutluluk sıralamasında 77. sırada olan ilimize sevgi-saygı dolu günler diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
312 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA YAŞAMI BÜYÜK TEHLİKEDE

  09 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre küresel ısınma nedeniyle gezegenimizin(Dünya’mızın) “geri dönülemez” noktaya yaklaştığını gösteriyor.  Bilim insanları iklim krizinin vardığı boyutlar konusunda dünyanın birden çok taşma noktasını çoktan aştığı konusunda uyarı yaptı. Uyarıda iklim değişikliğinin dünyadaki yaşama varoluşsal bir tehdit oluşturmaya başladığı açıklandı. The Guardian’da yer alan habere göre, küresel ısınmanın buzulların erimesi ve ormanların yok olması gibi bazı etkileri durdur...
 • İNSAN VE TOPLUM

  02 Aralık 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  KAPİTALİST SİSTEMİ SAVUNANLAR OLAYLARA BURJUVA MANTIĞI İLE BAKARLAR. BURJUVA MANTIĞI, KİŞİYİ TOPLUM ÜZERİNE ÇIKARDIĞI İÇİN MEYDANA GELEN TÜM OLUMLU VEYA OLUMSUZLUKLAR ÜRETİM SİSTEMİNE DEĞİL, KİŞİLERİN YETERLİLİĞİNE VEYA YETERSİZLİĞİNE, İYİ NİYETİNE VEYA KÖTÜ NİYETİNE BAĞLANIR. İNSANIN TOPLUM YARATIĞI OLDUĞU GÖRÜLMEZ. OYSA İNSANA DAMGASINI VURAN TOPLUM, TOPLUMA DA DAMGASINI VURAN TOPLUMUN TEMELİ OLAN ÜRETİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI EKONOMİK SİSTEMLERDİR. PUTİN RUSYA’DA DEĞİLDE AFRİKANIN BALTA GİRMEMİŞ ORMANLARINDA BİR KABİLEDE YAŞIYOR OLSAYDI,...
 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...