logo

reklam

‘’YAPMAYIN. RİCA EDİYORUM, BUNU YAPMAYIN.’’


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Eğitimci Hüsamettin Kazan

FAZIL SAY’ın annesinin cenazesi konusunda ortaya çıkan spekülasyonlar üzerine yaptığı açıklamanın son birkaç cümlesi: ‘’Yapmayın. Rica ediyorum, bunu yapmayın.’’

İlçemizde de festival, Ğadir Hum, mezhep vb. konular üzerinden birilerinin sosyal medyada ürettiği tartışmalara Fazıl SAY gibi cevap veriyorum: ‘’Yapmayın. Rica ediyorum, bunu yapmayın.’’

Dünyadaki güç odaklarının, mücadele halinde oldukları ayan beyan ortada değil mi? Ortada. Dünya güç odaklarının mücadeleleri sadece silah ile mi yürütülüyor? Tabii ki hayır. ‘’Soğuk savaş’’ kavramını ne kadar çabuk unutuyoruz.  Ne idi  ‘’soğuk savaş’’?  Birbirleri ile sıcak savaşı ( filli savaşı) göze alamayan iki devletin; akla gelen, gelmeyen her türlü yolla birbirlerini zayıflatmalarıdır.

Bakın; ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger 1990’lı yıllarda bir soğuk savaş stratejisini nasıl açıklıyor?

Kissinger; “Biz Amerika olarak neden güçlüyüz biliyor musunuz?”

“Bizler Amerika olarak içimizdeki vatan hainlerini çabuk etkisiz hâle getiririz… Dünyanın birçok ülkesindeki vatan hainlerini de kahraman yapar, onları ülkelerinde önemli yerlere getiririz.”

Soğuk savaş stratejileri çeşit çeşit… Bir önemli soğuk savaş strateji ise, iktidarda veya muhalefette  ya da ikisinde de yer edinmek.

Bir başka önemli soğuk savaş stratejisi de;  her konuda tartışma üretip ayrıştırmak, zamanı verimsizleştirmek, ilerlemeyi ve gelişmeyi engellemektir.

İşte Fazıl SAY’ın annesinin cenazesi üzerinden yapılanlarla;  festival, Ğadir Hum, Diyanet Alevilik- Sünnilik  üzerinden yapılanlara bu noktadan bakıyorum.

Sağlıklı ortamlarda tartışarak doğruların sağlaması yapılabilir.  Ama sağlıksız ortamlarda tartışmak hüsrandan başka bir şey getirmez.

Duydunuz mu? Hatay TUİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu)   yayınladığı ‘’mutlu iller’’  araştırmasında  77’nci (Hatay) sırada. (Türkiye’de en mutlu iller: Sinop, Afyon, Bayburt, Kırıkkale, Kütahya, Çankırı, Düzce, Uşak, Siirt ve Şırnak… En mutsuz iller ise Tunceli, Osmaniye, Diyarbakır, Antalya ve Hatay…)

Dikkat!!  Hatay dünyanın yüksek gerilim hatlarına birkaç yüz kilometre uzaklıkta. Binlerce kilometre uzaklıkta olsa da dünya ülkelerinin  gündeminde olan ‘’İdlip’’ Hatay’a birkaç yüz kilometre uzaklıkta.

Hatay hem sıcak savaş bölgelerine yakın hem de soğuk savaş unsurlarına açık.

Nasıl mutlu olalım. Bir garip haldeyiz.

Bu nedenlerle güncel tartışma konularına  temas etmiyorum. Ama yazılanları  da yazanları da kaydedin bir köşe. Çünkü; ‘’samimiyetlerini’’ sorguladığımız zaman siler yazdıklarını. Daha önce sildikleri gibi.

Mutluluk sıralamasında 77. sırada olan ilimize sevgi-saygı dolu günler diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ‘BENDE BİLMİYORUM’

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi: Hasan Yavaş Genç adam öyle deyince, cesaret edip devamını soramadım, neyi ‘bilmiyor sun’ diye ülkemizin gerçeği, toplumsal hayatımızın, ekonomiden, sosyal olaylara kadar hiçbir şeyin bir sonraki durumunu kimse kestirip bilemiyor. Rize de susamlı simitler artık susamsız ama fiyatı artmış, eğer Rize gibi bir ilde Ekonomi diye bir şey yoksa bütün Türkiye de para yok demektir, bu da telafisi mümkün olmayacak bir yıkım yaşanıyor demektir. Hamza Şanlı, haklı olarak ‘bilmiyorum’ diyerek Türkiye’yi özetledi. Prensip, ilke...
 • SEÇİMLERE HANGİ GÖZLE BAKIYORUZ?

  13 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  ???????????????????????????????????? Şahsen ben, 2019 Seçimlerinin, Samandağ İlçe, Köy ve Mahallelerini, ya yirmi sene ileri taşıyacak veya Yirmi Sene geri atarak, gelişmesinin önüne geçilecek diye düşünüyorum. Neden mi sorusunun cevabını, gelin hep beraber bulalım. Samandağ İlçemizin sınırları içerisinde yaşıyor isek, Yaz ve Kış aylarına ait, İlçemizin sorunları ile zaten haşir ve neşir'iz. Samandağ İlçesi Nüfus açısından, büyüdükçe büyüdü. Velakin, Şehrin Çehresi olduğu gibi kaldı. Sizlerce bilinen, Yaz Aylarının sorunları ve bu ...
 • LOKMAN HEKİM VE SAĞLIĞIMIZ

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Eğitimci - Sami ASLAN ???????????????????????????????????? Modern tedavi yöntemlerinin olmadığı eski çağlarda, halka sağlık konularında yol yöntem gösteren, akıl veren, tedavi eden deneyim sahibi bilge kimseler, hekim olarak bilinmekteydi. Halkın bağrından çıkmış ve halkın gönlünde nesiller boyu yaşamış bu yücelmiş kişilerin en bilineni Lokman hekim’dir. Lokman veya Lokman Hekim Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi. Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla be...
 • MİNE G. KIRIKKANA’TA SALDIRI İDEOLOJİKTİR

  11 Aralık 2018 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Sohbet Köşesi  Hasan Yavaş Çünkü Kırıkkanat, yurttaşlık hakları ve vatandaşlık görevi gereği durması gereken yerdedir. Üstelik yazar ve gazetecidir. Yazdığı ve söylediklerini tekrarlayacak yüreklilik ve samimiyettedir. İnsanlık tarihine bakıldığında sınıf savaşlarının din savaşları adı altında sürdürüldüğüne tanık oluruz. Egemenler kendi çıkarları için sorgulamadan savaşacak kimseleri savaş alanına sürmeleri en kolay din kandırmacası üzerinden gerçekleştirdiklerinden bu yolu seçmişlerdir. Mine Kırıkkanat bunu deşifre etmiştir. ...