“YAPIMI BİZDEN, TATMASI SİZDEN” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“YAPIMI BİZDEN, TATMASI SİZDEN”

Bu haber 25 Eylül 2019 - 10:17 'de eklendi ve 289 kez görüntülendi.

Zahmetli, Şifa Deposu Nar Ekşisi İlçemizde Kaynatılmaya Başlandı

 “Çarşıdan Aldım Bir Tane, Eve Geldim Bin Tane” bilmecesine konu olan ve insan sağlığına birçok faydası bulunan nar İlçemizde kaynatılmaya başlandı.  İlçemizde havaların yavaş yavaş soğumasıyla da birlikte kış hazırlıklarına başlandı. Kış hazırlıklarının arasında da yemeklerin ve çeşitli meze çeşitlerinin vazgeçilmezi nar ekşisi yerini almakta. İlçemiz vatandaşlarının tam olarak 6 – 7 saat ayırarak emek verdiği nar ekşisinin yapım aşamalarını merak ettik ve nar ekşisi üreticileriyle küçük bir sohbet gerçekleştirdik.

Nar ekşisini yaparken aynı zamanda bizimle sohbet eden üreticiler nar ekşisi yapımının oldukça zahmetli olduğunu ifade ettiler.

“Nar Ekşisini Yapmak Oldukça Zahmetli”

Konu üzerine yaptıkları açıklamada; “Bilmeceye konu oldu diyoruz ya, pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane bu durum bile narı ayıklarken ne kadar büyük bir efor harcadığımızı kanıtlar.

Nar ekşisini yapmak oldukça zahmetli. Neredeyse 5 -6 saat narı dövüp tanelerini ayıklıyoruz. Sonrasında mikserle suyunu çıkartıp güzelce süzgeçten geçiriyoruz. Hemen ardından  6 – 7 saate kaynamaya bırakıyoruz. Tabi o kaynarken bizim sürekli başında beklememiz gerekiyor ki dibi tutmasın, yanmasın diye. 6- 7 saatte ateşin üzerinde beklemek oldukça yoruyor. Bütün bu durumlara rağmen güzel ve kaliteli nar ekşisi üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Vatandaşlarımıza kendi soframıza koyduğumuz nar ekşisi üretmek için çalışıyoruz. Bu anlamda hijyene oldukça önem veriyoruz. Çünkü her şeyin başında sağlık gelir. Bunun içindir ki nar kaynadıktan ve soğumaya bırakıldıktan sonra cam şişelere dolduruyoruz. Cam şişeler en sağlıklı olanlarıdır çünkü. Yemeklere özelikle de soğuk mezelere ayrı bir tat kattığını düşünüyoruz. Ayrı bir lezzet katmanın yanı sıra tam bir şifa deposu olduğunu söyleyebilirim. Şuan piyasada nar ekşisini yapan makineler var. Bu makineler narın içini öğütüyor ancak biz bu işlemi önermiyoruz çünkü narın içini tümüyle öğüttüğünüz zaman tadı daha acı olabiliyor. El ile yapım daha zahmetli olabilir ama daha lezzetli…

Sağlık Ve Şifa Deposu

Nar suyu ve nar ekşisi narın sağlık açısından faydaları saymakla bitmez. “Kırmızı olan şeyler antioksidandır. Kalp ve damar sistemindeki zararlı, vücudun atamadığı maddelerin atılımını hızlandırır. Bir de özellikle şunu vurgulamak istiyorum; nar ekşisi ve nar suyu metabolizmayı hızlı çalıştırır. Erikte de bu özellik vardır. Metabolizma hızlı çalıştığı için acıkma hissiniz daha çok olur. Yemek yemek istemeyen, yaşlı olsun, orta yaşlı olsun veya çocuk olsun, nar ekşisi veya nar suyu veya narın kendisini yedirdiğiniz zaman, daha fazla bir acıkma hissi olduğu için sizin söylemenize gerek kalmadan günde 3 defa 4 defa yemek yeme şansı elde etmiş olur. Nar ekşisi özetle iştah artırır. Nar Ekşisi metabolizmayı hızlandırdığı için, erkek olsun, bayan olsun kullandıkça doğal yolla kilo vermenizi de hızlandırmış olur. Nar ekşisi kalp damar sistemini, artı kolesterolü ayarlar bir de lipid yağ oranını harcattığı, metobolizmayı hızlandırdığı için dolayısıyla lipidi de kolesterolü de ayarlar. Yüksekse düşürür. Bir de lipid yağ oranını da harcattığı için metabolizmayı da hızlı harekete geçirdiği için lipid olayını da ayarlar kolesterolü de ayarlar.”ifadelerine yer verdiler.

Haber – Foto: Aslı Sağaltıcı