"YANLIŞ BİLGİLER TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDER" - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“YANLIŞ BİLGİLER TOPLUM SAĞLIĞINI TEHDİT EDER”

Bu haber 20 Şubat 2019 - 8:44 'de eklendi ve 153 kez görüntülendi.


DHB’den, “Kanal tedavisi, sistemik hastalıklara yol açıyor” iddiasına yanıt…

Hatay Diş Hekimleri Odası (HDHO), geçtiğimiz günlerde bazı yazılı ve görsel basında, kanal tedavisi ile ilgili olarak bilimsel temele dayanmayan bazı bilgiler yansıtıldığını, hatta kanal tedavisi yapılan dişlerin “kalp hastalıkları, sistemik rahatsızlıklar, iktidarsızlık ve hatta kansere” yol açabileceğini iddia eden ve toplumda yanlış anlaşılmaya yol açabilecek ifadeler yer aldığını hatırlatarak, bunların hiçbirinin bilimsel dayanağı olmayan iddialar olduğunu savundu.

HDHO Naşkanı Nebil Seyfettin, Türk Diş Hekimleri Birliği ve Endodonti Derneği ortak açıklamasını şöyle duyurdu:

“Kanal tedavisinin sistemik hastalıklara neden olması, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bir iddiadır. Daha da üzücü olan; bazı diş hekimlerin, televizyon programlarında bu asılsız tezi doğrular nitelikte konuşmalar yaparak, toplumun kafasını karıştıracak söylemlerde bulunmasıdır.

Türk Dişhekimleri Birliği ve Türk Endodonti Derneği olarak, kanıta dayalı diş hekimliğinden yoksun bu tür açıklamaları yanıltıcı ve zararlı bulmaktayız. Kanal tedavisi, bilimsel ve biyolojik esaslara dayanan, iyi ve kuralına uygun yapıldığı, bir insanın doğal uzvunu kaybetmesinin önüne geçen son derece önemli bir tedavi yöntemidir.

Yıllar boyunca yapılan bilimsel araştırmalar, doğru yapılmış bir kanal tedavisinin başarısının son derece yüksek olduğunu göstermektedir. Topluma yanlış bilgilerin iletilmesi, insan sağlığını ve doğal organları yok saymaktan başka bir şey değildir, ayrıca bilimi ve mesleği değersizleştirmektir. Kanal tedavisi işleminin, tedavi kuralına uygun şekilde yapıldığı takdirde, diş çekiminin önüne geçen ve tercih edilmesi gereken güvenilir bir yöntem olduğunu bir kez daha tekrarlar, halkımıza doğal dişlerini kullandıkları sağlıklı günler dileriz. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”