ÜST REKLAM

logo

reklam
13 Temmuz 2017

“YANDAŞ MEDYA OLAYLARI ÇARPTIRIYOR”

 

İlçemizde her sene kutlanan Evvel Temmuz etkinlikleri kapsamında önceki gün saat 18.00’da bir panel düzenlendi. Düzenlenen panel Belediye Eski Nikâh Salonunda gerçekleşti. Ortadoğu’da Siyasi gelişmeler ve Ülkemize Etkileri Konulu panelin moderatörü eğitimci Semra Berrak oldu. Gerçekleşen panelin sunumunu ise Gazeteci Yazar Ümit Kıvanç yaptı.

Konuşmacı olarak katılan Gazeteci Yazar   Ümit Kıvanç Ortadoğu’daki siyasal gelişmeler ve ülkemize etkilerini anlatarak, gerek Türkiye’de gerek Ortadoğu’da yandaş medyanın olayları nasıl da çarpıttığını, büyüttüğünü, olmamış bir şey nasıl olmuş gibi gösterdiğini anlattı.

Yandaş medyanın   Halep’te çocuklar öldürülüyor.  Aslı astarı olmayan çarptırılmış haberler yaydığını söyleyen  Türkiye’de ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri anlatan Gazeteci Yazar   Ümit Kıvanç “Temel sorunumuz belirsizlik. Ne olacağımız ile ilgili  İnsanların kaygıları var ve hiç kimse bir şey yapamıyor.  Türkiye’de ilginç bir noktadayız. Ne olacağımız belli değil. ABD’nin somut hedeflere sahip, sağlam ve tutarlı bir Suriye, Irak, hattâ Ortadoğu stratejisinin olup olmadığı, sadece Atlantik ötesinin değil, Ortadoğu’nun, Avrupa’nın, Rusya’nın, Mağrip’in, Uzak Asya’nın da merak konusu. Türkiye’nin değil! Çünkü biz her şeyi baştan biliyoruz. Veya bilmesek de fark etmiyor, çünkü ne olduğuyla, olabileceğiyle değil, neyin olmasını istediğimizle ilgiliyiz sadece. Suriye’de Kürt silahlı güçleriyle Amerikan ordusunun, Kürt siyasî güçleriyle ABD’yi yönetenlerin ilişkileri bolca tartışma konusu edildiği halde, bunlar hakkında pek fazla elle tutulur bilgiye sahip değiliz. Gerçi yerli-millî alışkanlıklarımız bu durumda kendimizi konunun uzmanı sayabilmemize, bol bol işkembe-i kübrâ mesaisi yapabilmemize izin veriyor, ama küstahça cehaletin hüküm sürdüğü o havasız, basık mekânın arasıra dışına çıkmak iyi oluyor, bu yüzden o mübârek eylemi, anlamaya çalışmayı sürdürelim. Allahtan, ne olup biteceğine dair fikir yürütebilmek için ne olup bittiğine dair bilgi edinme ihtiyacı duyan bir minik azınlık nüfusumuz var. ABD’nin Suriye Kürtleriyle sürdürdüğü askerî ittifakın kalıcı olup olmayacağını, Washington’un Kürtleri “satıp satmayacağını” veya aksine, askerî işbirliğinin daha uzun vadeli siyasî işbirliğine sıçrayıp sıçramayacağını merak eden Türkiye Kürtleri, elbette, gelişmeleri hem umut hem kaygıyla izliyorlar”dedi.

Haber-Foto:Ümit Sağltıcı

Share
442 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?