logo

reklam

“YALANLARINIZ, HİLELERİNİZ, TUZAKLARINIZ BATSIN”

    

Akdeniz Kültür Ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, ziyaret Res şirketinin kapasite artırımına izin verilmemesi gerektiği çağrısında bulundu. Samandağ ve Defne ilçelerinin sınırlarının birleştiği yerde Aknehir Mahallesi mıntıkasında kurulu bulunan FİNA Enerjiye bağlı ZİYARET RES şirketinin kapasite artırımına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizen Oruç, ” Bize yakışan mücadele etmek ve sizden kurtulmak’ dedi.

  1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olan ST Simon Manastırı alanında 30 türbine sahip olan FİNA Enerjiye bağlı Ziyaret RES şirketinin yeniden kapasite artırımına gitmesine kesinlikle müsaade edilmemelidir. Ziyaret RES şirketi ilk kurulduğunda 10- 11 türbin ile işe başladı. Fakat sürekli kapasite artırarak türbin sayısını şu an 30 âdete çıkardı. Aç gözlü vahşi enerji Sermayesinin iki şirketi (Ziyaret RES VE SEBENOBA RES) yaklaşık 60 türbin ile Samandağ ve Defne ilçelerimizin dağlarını türbinlerle doldurmuştur. Fakat buna rağmen Ziyaret RES şirketi habire yeniden kapasite artışı istiyor. Hatay Valiliği, HBŞB, Samandağ ve Defne Belediyeleri, Samandağ ve Defne kaymakamlıklarına açıkça ifade ediyoruz ki kapasite artırımına artık izin vermeyin.

LİSANS VERMEK YANLIŞTI

Tarihi ve Doğal güzelliklere zarar veren bu türbinlere en başta LİSANS verenler en hafif deyimle hata yapmıştır. Ama daha sonra bölüm bölüm Kapasite artırımına izin verenler de daha büyük hata yapmıştır. Artık bu bölgede RES işinin suyu çıktı. Artık hiç kimse bize temiz enerji Mavalı okumasın, onunda suyu çıktı. Enerji Sermayesinin ve hamilerinin yalanlarını, tuzaklarını, tahribatlarını yaşayarak gördük. Doğal ve tarihi mirası tahrip eden yatırımların adı ne olursa olsun kirlidir.

TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERE ZARAR VERİYOR

Eğer bir RES yatırımı Doğal ve Tarihi güzelliklere Zarar veriyorsa temiz, yenilenebilir vb vasfını yitirir.  Bir ilaç eğer ilaç Kullanım Kılavuzuna ve doktor reçetesine uygun kullanılırsa ilaçtır. Değilse zehirdir öldürür. Samandağ ve Defne ilçelerimizde kurulu bulunan RES Türbinleri ilkelere, kurallara, kanunlara aykırı kurulduklarından artık temiz enerji vasfını yitirmiştir.

  1. 1.Derece arkeolojik Sit Alanı olan ST SİMON MANASTIR ALANINDA,
  2. Göçmen Kuşların Dünyadaki En Önemli Ana Göç Yolu olan ZİYARET DAĞINDA,
  3. Endemik Bitkilerin en önemli yayılma Alanı olan Ziyaret Dağında,

4- İnancımızda önemli ve kutsal bir yer olan El Arabî Hazretleri türbesi alanında RES türbini yapmak için LİSANS vermek başta en hafif deyimle bir hatadır.  Bu güzellikleri Enerji alanına çevirmek, ülkemizi “Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan etmektir”.

Sermaye ile bürokrasi arasında geçmişten bu güne süren maddi muhabbetli ilişkiler ülkemize çok kaybettirdi ve maalesef hala çok kaybettirmeye devam ediyor. Enerji şirketlerinin aldığı her Lisans ve ÇED raporunda meddi muhabbet ilişkilerinin çok etkili olduğunu biliyoruz.  ÇED raporlarının para ile alındığı bir ülkeyiz maalesef.

VATAN

  1. Derece arkeolojik sit ve Tarihi alan, Endemik Bitki alanı, Kuş Ana Göç Yolu, Tarım alanları, Bayrak, Bölünmez Bütünlük vb hepsi ile birlikte bu ülke, bu vatan bizim ve her yönü ile sahip çıkacağız.

Vatan sadece toprak parçası değildir. Vatan bilinçli derinliktir, bilinçli kök salmaktır, sevgi ve emektir.  Tarih ve doğa bilinci olmayanlarda vatan sevgisi olmaz.  Vatan ruhtur. Toprak parçasındaki, çiçeği, kelebeği, arıyı, kuşu, böceği, ağacı, tarihi eserleri bilinç ile kavrayabilirsek vatandır. Tarihi ve doğal güzellikleri vahşi enerji şirketlerine peşkeş çekenler ve destekçileri, vatansever olamaz.   Talancıların ve talana göz yumanların hep vatandan bahsetmeleri ancak ve ancak “Timsah gözyaşlarıdır”.

YETKİLİLERE

Ziyaret RES şirketine ait T10, T11, T12, T13, T14, T15, T16, T17, T18 numaralı Türbinler ST Simon Manastır kompleksi alanı içinde yapılmıştır. Ey Yetkililer dürüst alınıp satılmayan arkeologlar var. Onlarla birlikte söz konusu olan bölgeye ve numarasını verdiğim türbinleri tek tek inceleyin. Şirketin KURNAZLIK ile tel çit ile çevrelediği alana aldanmayın.  Şirketin kümes misali tel çit ile çevrelediği yer Simon manastırının küçük bir parçasıdır. ST Simon Manastırını Tahrip edenler ve tahribata göz yumanlar aldıkları paranın hayrını görmez. Simon dağı denilen Ziyaret Dağının diğer bir adı da kutsal mucizeler dağıdır.  Ayrıca İnancımızda kutsal bir yere sahip olan El Arabî Hazretleri Türbesi alanında da iki türbin yerleştirilmiştir. Ey RES Şirketleri yalanlarınız, hileleriniz, tuzaklarınız batsın. Türbinlerinizi de alın gidin!

Bize yakışan mücadele etmek ve sizden kurtulmak. Vatanımızı Emperyalist Sermaye işgalinden ve yerli işbirlikçilerinden kurtarma mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Vatanın en güzel doğal ve tarihi zenginliklerini bağrında taşıyan Ziyaret Dağını ve Kel Dağını Emperyalizme ve vahşi enerji sermayesine satanlardan vatanı eninde sonunda kurtaracağız.

NAZIM HİKMETİN VATAN HAİNİ ŞİİRİNİ BU DURMA UYARLAYALIM

Vatan RES Türbinleriniz ise,  ceplerinizdeki rüşvet ve iltimas parası ise, Arabistan ve Afrika çöllerinde gebermekse vatan,  Vatan Kel dağında ve Kisecik’te Amerikan üssü ise vatan, Vatan Ziyaret dağını ABD ve Avrupa emperyalizmine satmaksa vatan, kurtulmamaksa yalanlarınızdan, hilelerinizden…

İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Vatanı Emperyalist vahşi sermaye işgalinden kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret vatanın de saldığın bilinçli derinlikte vardır. Sahte, ikiyüzlü, sözde vatanseverleri kaldır at vatanın sırtından”dedi.

Foto:-Haber: Ali Doğru

Share
316 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?