ÜST REKLAM

logo

reklam
17 Nisan 2017

‘YALAN BEYAN’ VE ‘ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK’ CAN YAKIYOR

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim KAMACI, Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl  Müdürlüğünün  Odamıza gönderdiği 5510 sayılı kanunun ek-5 maddesi kapsamında olan (tarım sigortalısı)olan sigortalılar ile ilgili bilgilendirme yazısını kamuoyuyla paylaştı.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim KAMACI, konu ile ilgili “tarafımızdan yapılan halkı bilgilendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilmesine rağmen konunun bir çok ilgili tarafından anlaşılmadığı görülmüştür.

Konu ilgililerine mağduriyet yaşatabileceğinden kaynaklı olarak ehemmiyet içerdiğinden ilgililer tarafından iyice anlaşılabilmesi ve kavranması açısından halkımızla bir daha paylaşma gereksinimi duymuş bulunmaktayız.

1-Kendi nam ve hesaplarına işletmeleri olan (çalışan bağkurlu) sigortalılar

2-Sürekli olarak ticari bir işletmede çalışan  sigortalılar (sigortalı çalışan)

3-İsteğe bağlı sigorta kapsamından yararlanan vatandaşlarımız haricinde

Halk dilinde tarım sigortalısı(5510 Sayılı Kanunun Ek-5maddesi kapsamında)çalışan ve bu şekilde S.G.K.kayıtlı olan vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları açısından önemle riayet etmeleri gereken hususları dikkate almaları menfaatleri gereği önem arz etmektedir.

Bilindiği üzere tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak fiilen çalışanlar, talepte bulunmaları halinde talepte bulundukları tarihten itibaren ek-5 kapsamında sigortalı sayılmışlardır.

Ancak;5510 sayılı Kanunun Ek-5 inci maddesi kapsamındaki sigortalılık tarım veya orman işlerinde süreksiz olarak “fiilen çalışan ”kişiler için getirilmiş bir düzenleme olup, fiili çalışmaya dayanmaması halinde sahte sigortalılık olarak değerlendirilmektedir.

Dolayısı ile Fiili çalışma ve sahte sigortalılık ise Kurumun denetim ve kontrolle görevli memurlarınca belirli aralıklarla denetlenmektedir.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 81 inci maddesinde;“Hukuka veya ahlaka aykırı bir sonucun gerçekleşmesi amacıyla verilen şey geri istenemez. Ancak, açılan davada hakim, bu şeyin Devlete mal edilmesine karar verebilir.”

Hükmü yer almaktadır.

Buna göre, gerek emeklilik aşamasında gerekse emeklilik sonrasında ek-5 inci madde kapsamındaki sigortalılığının sahte olduğu tespit edilenlerin hizmetleri iptal edilmekte, emekli maaşları kesilmekte, ardından ödenmiş sigorta primleri,6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 81 inci maddesine istinaden ilgilere iade edilmeksizin SGK’na gelir kaydedilmektedir.

Ayrıca; Türk ceza Kanunu’nun ‘resmi belgede sahtecilik’,resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan’ ve ‘özel belgede sahtecilik ‘başlıklı maddeleri kapsamında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Bu bağlamda, sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetler yaşanmaması bakımından, yukarıda açıklanmış olan hususları da göz önünde bulundurarak, fiilen tarım veya orman işlerinde süreksiz olarak çalışılmaması halinde 5510 sayılı Kanunun Ek-5 inci maddesi kapsamında sigortalı olmak amacıyla S.G.K.’una müracaat edilememesi hususu dikkate alınmalıdır.

Ayrıca;sehven 5510 sayılı sigortadan sürekli olarak faydalanan vatandaşlarımız var ise ivedi bir şekilde durumlarını düzeltme yoluna gitmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.

Halkımıza Sevgi ve saygılarımla” dedi.

Haber: Nazlı Hüzmeli Foto:Haber Merkezi

Share
927 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?