'VİRA, BİSMİLLAH' DEDİLER - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

  ‘VİRA, BİSMİLLAH’ DEDİLER

Bu haber 17 Eylül 2018 - 9:19 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.

 

İlçemiz Çevlik Balıkçı Barınağı’nda geçtiğimiz hafta 2018-2019 Yılı Su Ürünleri Av Sezonu Törenle Başlatıldı. Hatay Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün düzenlediği törenle ‘vira bismillah’ diyerek yola çıkan balıkçılar için, ortak dilek bereketli yıl temennisi oldu.

Balıkçılar Av Sezonunu Açtı

Su ürünleri av yasağının kalkması nedeniyle İlçemiz Çevlik Balıkçı Barınağında gerçekleşen törende ilk konuşan Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Aydın Sağlam oldu.

Kooperatif Başkanı Sağlam; “Sayın Valim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, Sayın Samandağ Belediye Başkanım, Sayın İl Tarım ve Orman Müdürüm, Sahil Güvenlik Komutanım, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanım, Su Ürünleri Kooperatif Başkanlarım, muhtarlar balıkçılığa gönül vermiş cefakar balıkçılarımız ve değerli misafirler, 2018 -2019 Balıkçılık av sezonu açılış törenine hoş geldiniz. Barınağımızda 30 Trol, 7 gırgır olmak üzere toplam 37 adet 20 metre ve üstü büyük balıkçı teknesi, 35 adet 10 metre ve 6 balıkçı teknesi, 4 adet tur teknesi ayrıca 20 adet özel tekne bulunmaktadır. Açılışımıza istinaden bu yılın bereketli bir yıl olması dileğiyle, açılışımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.

Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Sağlam’ın konuşmasının ardından konuşan Akdeniz Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Üyesi Yüksel Akgöl; “2018 – 2019 Balıkçılık av sezonu açılış törenine hoş geldiniz. Bu yılın bol kazançlı ve bereketli bir yıl olmasını temenni eder balıkçılarımıza başarılar dilerim. Balıkçılık av sezonu açılış törenimiz hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Akgöl’ün konuşmasının ardından konuşan Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu; Öncelikle 2018 – 2019 Balıkçılık av sezonu açılış törenine hoş geldiniz. Balıkçılarımızın bereketli ve bol kazançlı bir yıl geçirmesini dilerim. Su ürünlerinde desteğe ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. 4 adet Balıkçı Barınağımız ve 4 adet kontrol teknemiz bulunmakta. Belirli dönemlerde av yapılması bu dönemler haricinde avcılığın yapılmaması noktasında gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir; “Balık sektörüyle uğraşan balıkçılarımızın dertleri ve sıkıntıları var. Liman kenti olmamız bakımından ayrıca dünyanın en uzun sahiline sahipken Türkiye ortalamasının üstünde bir balık üretimimiz olması gerekir ama durum maalesef üzücü. Sadece maddi imkânları olanların değil bütün vatandaşların bu sağlıklı besini tüketmesi gerekir. Balıkçılarımızın bekledikleri, umdukları gibi bu yılın bereketli olmasını ümit ederek açılışın hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş; “bugün hayırlı bir iş için buradayız. 2018 – 2019 Balıkçılık av sezonu açılış törenini gerçekleştireceğiz. İnşallah yaptığımız bu tören balıkçılarımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olur. Atmosfer hepimizin, deniz hepimizin ve denizimizin içinden çıkan ürünlerde hepimizin Bu anlamda çevremizi, denizimizi, akarsularımızı ne kadar temiz bırakırsak doğal güzelliklerimizden o kadar verim alırız. Samandağ limanı biliyorsunuz ki dünyanın en uzun ikinci limanı. Bu anlamda limanımıza oldukça önem vermeliyiz. Asi Nehri’nden akan kirli suları balıklarımızla beraber yutuyoruz. Bu konuda gerekli çalışmalar yapılarak çevremiz, denizlerimiz ve akarsularımız temiz bırakılmalıdır. Açılışta emeği geçen bundan sonra da Akdeniz de balık avlayacak olan arkadaşlarımıza başarılı, bol kazançlı bir yıl diliyorum. Açılışın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu,  “Samandağ halkı bu açılışımızı benimsemiş olmalı ki açılışımızda yüksek bir katılım oldu. Bu anlamda Samandağ halkına teşekkür ederim. Açılış ile ilgili konuşmadan önce Samandağ’la ilgili fark ettiğim bir noktayı sizinle paylaşmak istiyorum.

Hafta sonu Samandağ’ına gelirken ulaşım noktasında maalesef sıkıntı yaşadık. Samandağ dışından gelecek olan misafirler Samandağ gibi doğal güzellikleri olan bir yeri ulaşım sıkıntısı yüzünden burayı görememekte. Ayrıca Samandağ’ında satılan balıkların ithal balık olduğunu ifade etmek istiyorum. Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir İlçenin ithal balık satması oldukça üzücü bir durum. Bu konuda çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Açılışta emeği geçen herkese teşekkür eder bu yeni dönemin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.” Dedi.

        

Törene, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, 52. Hükümet’te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı görevini yürüten Fuat Çay,  Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Samandağ İlçe Tarım Müdürü Öner Sertkol, Samandağ İlçe Sağlık Müdürü Dr. Şafak  Miçooğulları, Akdeniz Su Ürünleri Ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Üyesi Yüksel Akgöl, Sahil Güvenlik Komutanı Adil Özdemir, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Muhtarlar Derneği Başkanı aynı zamanda Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Mahir Cebburoğlu, İlçemiz Müftüsü Mahmut Emin, Ak Parti Samandağ İlçe Başkanı Selahaddin Yeter, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, CHP Samandağ Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber,  Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Aydın Sağlam,  SATİYAD Başkanı Tahsin Boğday,   İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı Kemal Kutlu, ilçemiz başarılı hekimlerinden Dr. Nevzat Aslan, Esnaf Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu,  çok sayıda protokol üyesi ve ilçemiz vatandaşları katılım gösterdi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından protokol üyeleri, balıkçı teknesine binerek kısa bir gezinti gerçekleştirdi. Açılış töreninde katılımcılara balık ekmek ve cezerye ikram edildi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı