VEKİL YAYMAN; “KURAKLIĞA KARŞI BARAJLARIMIZ ÖNEMLİ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

VEKİL YAYMAN; “KURAKLIĞA KARŞI BARAJLARIMIZ ÖNEMLİ”

Bu haber 08 Mart 2022 - 16:40 'de eklendi ve 138 kez görüntülendi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sosyal medya hesabından barajlardaki su miktarıyla ilgili bir paylaşım yaparak kamuoyunu bilgilendirdi.

Hatay’daki barajların yoğun yağışların da etkisiyle hızla dolduğunu ifade eden Yayman, suyumuzu dikkatli kullanırsak bu yıl DSİ sulama havzalarında su sorunu yaşamayacağız dedi.

Vekil Yayman yaptığı açıklamada; “Geçen yıl 51 vilayette çok büyük kuraklık yaşanmış ve Çiftçiler tohum dahi ekememişti. Pekçok çiftçimiz maalesef kuraklık nedeniyle ürünlerini hasat edememişti.

Ancak Hatay’da bu sorun fazla hissedilmemişti.  Tahtaköprü barajına Temmuz-Ağustos aylarında 50 milyon m3 suyun Menzellet’ten getirilmesiyle küresel kuraklık hafif atlatılmıştı.

“Son Yağışlar Ümit Verdi”

Yayman açıklamasında 7 Mart 2022 tarihi itibarıyla

Tahtaköprü Barajı 115 Milyon m3,

Büyükkaraçay Barajı 50 Milyon m3,

Yarseli Barajı 25 Milyon m3 su depolanmış bulunmaktadır.

Mart ve Nisan yağışlarıyla özellikle Tahtaköprü barajımız daha da dolacaktır, ifadelerini kıllandı.

Büyükkaraçay Bitmedi Diyenler Nerede?

Her şeye karşı olan CHP Zihniyeti, Büyükkaraçay Barajı bitmedi dedi. Baraj yapılmayacak dedi. Baraj su tutmadı dediler.. Ancak şuan 50 milyon m3 su dolu.

Samandağ’a su vermek için yapılan baraj, HBB HATSU tarafından Samandağlıları cezalandırmak İçin şehre su veremiyor. Halkımız herkesin gerçek yüzünü görsün” dedi.

“Çiftçimizin derdi benim derdimdir”

Yapımı tamamlanan ve dolan barajların çiftçinin sulama derdini bitireceğini ifade eden Yayman, çiftçimizin yanındayız ifadelerini kaydetti.

Yayman, “Ben de bir çiftçiyim. Köyde yaşıyorum. Çiftçimizin derdi benim derdimdir. Çiftçimizin yanındayız. Çabamız son yağışlarla barajımızı yeterince doldurmak ve yaza sorunsuz girmektir.

Tahtaköprü yükseltilmesiyle 450 milyon m3 su tutma kapasitesine sahip oldu ifadelerini kullandı.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı