logo

reklam

VEKİL ERTEM, BİR TÜRLÜ  BİTMEYEN PROJEYİ SORDU    

     

Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem 2010 yılında yapımına başlanan ve 2015’te bitmesi gereken Reyhanlı barajı ile ilgili bir soru önergesi hazırlayarak, bu sorunun Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Hatay Milletvekili Dr. Birol Ertem konu ile ilgili soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

“Amik Ovası’nda yer alan Reyhanlı Barajı’nın yapımına 2010 yılında başlanılmış olup 2015 yılında bitirilmesi planlanmıştır. Reyhanlı Barajı yıl 2018 olmasına rağmen hala bitmemiş olup ne zaman bitirileceği hakkında da bir türlü tarih verilemeyen projedir.

Reyhanlı Barajı’nda şuandaki Ana şantiye ile Doğu Ayrancı köyüne kadar olan yaklaşık 3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj seti çalışmalarında yapılan eksik ve hatalı malzeme kullanımı neticesinde setin su geçirmezlik özelliği sağlanamamıştır. Setin su geçirmez özelliğe ulaşması için 80 metre daha genişletilmesi düşünülerek ihaleye çıkarılmasına karar verilmiştir.

Bu çerçevede; 2015 yılında bitirilmesi planlanan Reyhanlı Barajı neden hala bitirilememektedir?

Hatalı yapılan baraj setini hangi şirket yapmıştır?  Hatalı yapıldığına göre cezai müeyyide uygulanmış mıdır?  Baraj yapımının denetlemesini hükümet ve devlet adına kim yapmıştır? Baraj setinin kabulüne kim onay vermiştir?  Reyhanlı Barajı yapımı için toplam ne kadar para harcanacaktır?

Reyhanlı Barajı 2015 yılında bitirilemediği için bunca zaman tarımsal sulamada mağduriyete uğrayan çiftçilerimiz adına bir kolaylık sağlanacak mıdır?

3.5 km uzunluğunda ve 150 metre genişliğindeki baraj setini 80 metre daha genişletmek için ne kadar masraf yapılacaktır?  Projeyi yapan müteahhit firmalar hangileridir? İhale şartlarına göre inşaatın ne zaman bitirilmiş olması gerekmektedir? İnşaat zamanında bitirilmediğine göre cezai müeyyide uygulanmış mıdır? Reyhanlı Barajını inşa eden müteahhit firma hangisidir? İhale ne zaman yapılmıştır? İhale şartlarına göre inşaat bitim tarihi nedir? İnşaat bitim tarihi uzatıldı ise ihalede bu konuda cezai bir şart var mıdır?” ifadelerine yer verdi.

Haber: Hasan Dadük

Foto: Haber Merkezi

 

Share
275 Kez Görüntülendi.
                                                                                                                                                    
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?