VEKİL ATAY'DAN, BAKAN KOCA'YA SORU ÖNERGESİ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

VEKİL ATAY’DAN, BAKAN KOCA’YA SORU ÖNERGESİ

Bu haber 09 Haziran 2020 - 22:16 'de eklendi ve 645 kez görüntülendi.


Hatay Milletvekili Barış Atay MENGÜLLÜOĞLU, Hatay’ın 90 bini aşan nüfuslu bir ilçesi olan Arsuz İlçesinde bir devlet hastanesi olmadığını ifade ederek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya soru önergesi verdi.
Verdiği soru önergesinde Vekil Mengüllüoğlu; “Hatay ilimizin Arsuz ilçesi, 90 bini aşkın nüfusuyla ülkemizin büyük sayılabilecek yerleşim yerlerinden biridir. Aynı zamanda önemli turizm noktalarından biri de olan Arsuz’un nüfusu yaz aylarında tatil amacıyla gelen insanlarla birlikte 200 binin üzerine çıkmaktadır. Ancak ne yazık ki, bu ölçüde büyük ve yılın belli dönemlerinde çok daha fazla insanın yaşadığı Arsuz’da bir devlet hastanesi bulunmamaktadır.
Yurttaşlarımız, herhangi bir hastalık veya kaza yaşadığında, en yakını 35 kilometre mesafede olan başka ilçelerdeki hastanelere gitmeye çalışmakta ve bazı acil durumlarda “yolda ölüm” vakaları yaşanmaktadır. Arsuz’da son olarak, 6 Haziran Cumartesi günü yaşanan bir trafik kazasında yaralanan genç bir yurttaşımız, başka bir ilçedeki hastaneye yetiştirilmeye çalışılırken yolda hayatını kaybetmiştir.
Arsuz’da halkın en önemli ihtiyaçlarından biri olan devlet hastanesi inşası için hazırlık yapıldığı, geçtiğimiz yıl kamuoyuna yansımış ancak henüz somut bir sonuç elde edilememiştir. Öte yandan, Covid-19 salgınının ortaya çıkardığı dikkate değer gerçeklerden biri de, devlet hastanelerinin, halkın sağlık hizmetine erişim hakkı için taşıdığı önemdir.
Bu çerçevede; Arsuz’da yaşayan yurttaşlarımızın devlet hastanesi talebini karşılamak için atılmış somut adımlar var mıdır? Eğer bu yönde bir çalışma veya plan var ise hangi aşamadadır?
Ülkemizde Arsuz ilçesi ölçeğinde olan başka yerleşim yerlerinde de benzer biçimde hastane eksikliği yaşanmakta mıdır?
Arsuz halkının, sağlık hizmetine erişim için özel hastanelere gitmek zorunda kalması, bakanlığınızın sağlık politikalarıyla ilgili bir durum mudur?
Arsuz ilçesinde bulunan sağlık kurumları ve mevcut tıbbi olanaklar, aniden ortaya çıkacak bir salgın hastalığa vb. karşı gerekli koşulları karşılayabilecek niteliklere sahip midir?” ifadelerine yer verdi.
Haber- Foto: Hasan Dadük