VEKİL ATAY, BAKAN SOYLU'YA SORDU | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

VEKİL ATAY, BAKAN SOYLU’YA SORDU

Bu haber 12 Haziran 2019 - 9:41 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, 9 Haziran 2019 Pazar günü, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Abdulbasit  El Sarut için düzenlenen cenaze töreni üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru sordu.

Milletvekili Atay; ” Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasa’nın 98’inci ve TBMM İçtüzüğü’nün 96’ncı ve 99’ncı maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

8 Haziran 2019 tarihinde Ceyşul İzze  örgütünün üst düzey isimlerinden Abdulbasit El Sarut, Hama kentinin Kuzey  Kırsalında Suriye ordusu ile girdiği çatışmada yaralanmış ve basında yer alan bilgilere göre Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde kaldırıldığı hastanede ölmüştür.

Abdulbasit  El Sarut  isimli şahız, Suriye’de ve Türkiye’de birçok katliama imza atan IŞİD, El Nusra gibi örgütlerle ilişkili bir terörist olarak tanınmaktadır. Kamuoyunda bilinen “Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözleriyle de katliamcı kimliğini bizzat ortaya koymuştur.

Durum böyleyken,9 Haziran 2019 Pazar günü, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bu şahıs için kitlesel bir cenaze töreni düzenlenmiş, öncesinde IŞİD taraftarları sokak sokak gezerek destek istemiştir.

Bu bağlamda;

1-Eskiden IŞİD’e biat etmiş olduğu bilinen, El Nusra ile IŞİD’e birlik çağrısı yapmış olan bu şahsın terör örgütleriyle bağlı daha önceden tespit edilmiş midir?

2-El Sarut isimli şahsın Hatay ilinde ikameti var mıdır?

3-“Alevilerin kökünü kazıyacağız” sözleriyle açık soykırım çağrısı yapmış olan Abdulbasit El Sarut’a bu tehdidinden dolayı bir soruşturma açılmış mıdır?

4-Terör örgütü destekçisi olduğu kendi beyanıyla da sabit olan bu şahsın cenaze töreni için Reyhanlı’da destek hazırlıkları yapıldığı, bayraklar ve sloganlarla provokatif bir gösteriye dönüştürüleceği güvenlik güçlerince tespit edilmiş midir? Tespit edildiyse neden bu cenaze organizasyonuna izin verilmiştir?

5-Söz konusu cenazeye karşı gelişen kamuoyu tepkisinden sonra, bu görüntülerin sorumluları için bir işlem başlatılmış mıdır?” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films