ÜST REKLAM

logo

reklam

VEKALETİ NASIL KULLANACAKSINIZ?

İlçemiz Makine Mühendislerinden Asaf Hişmi, yaklaşan yerel seçimler öncesinde aday adaylarına sorular sorarak aday adaylarından İlçemizi temsil edecek olanın vatandaşlara vekaleti nasıl kullanacağı konusunda bilgi verme yükümlülüğü olduğunun altını çizdi.

Konu üzerine Mühendis Hişmi gazetemiz haber merkezine bir açıklamada bulundu.

Hişmi açıklamasında;”Bu memleket cennetten bir köşe olduğunu bilirim. Biz insanlar, bu cennet köşesini cehenneme çevirmek için yıllar yılı uğraşırız… Bizlere inat, doğa kendini onarıyor… Onun için başarısız olduğumuzu düşünürüm. Bir kez olsun cenneti cehennem değil, cehennemi cennete çevirmeye çalışsak dünyanın sonu mu olur? Olmaz. Dünya güzelleşir. Herkes mutlu olur. Neden? Sağlıklı bir çevrede ve barış içinde yaşama koşulları oluşur da ondan.

Sorularıma başlamadan önce, çirkin politikacıya ilişkin birkaç cümle kurmaya çalışacağım. Bana göre insanoğlu, önce düşünür sonra konuşursa, hataları azalır. Eğer, önce konuşur sonra düşünürse, doğruları azalır. Birde dost ararken kul düşünürse, ne olur? Böyle dost bulma sansı yok gibidir. Sonuçta yalnız kalır. Parasına dost ararsa ne olur? Belli süreliğine bulur. Bu süre; ilgilinin parası tükenene kadardır. Bu işin ölçüsü nedir? Bir atasözümüz var.’’ Sana yapılmasını istemediğin bir hareketi başkasına yapma’’ der. Bunu nasıl sağlayacağız? Kendi şahsınla başkası arasında nefsinizi terazi kılarsanız, sağlama olasılığı yüksek olur. Hatalarınız azalır. Mutlu bir birey olarak toplumun içinde gururla yaşayabilirsin. Bunun tersini düşünmek istemem.

Kısa sürede zenginleşen insanların sermayelerinin meşrutiyeti tartışma konusu olur. Olmalı da… Örneğin; politikaya soyunanların hâlihazırdaki malvarlıklarını belgeleriyle açıklamalıdırlar.( Üçüncü derece akrabaları dâhil… Taşınır ve taşınmaz mal varlıklarını, edinme belgeleriyle birlikte açıklamalıdırlar. Ekipleri de benzer şekilde açıklamada bulunmaları gerekir.) Kısacası; aday adayı olanlar, vicdan ile cüzdan arasında sıkışmamalıdır.

1 – Hizmet üretirken, yasalarımı, tasaları mı dikkate alacaklar? Başka bir anlatımla; Vicdanı mı, cüzdanı mı? Dikkate alacaklar.

2 – Medeni ülkelerde kişi başına yeşil alan miktarı; 15m2./kişidir. Bizim ilçede sıfır m2./kişi civarındadır. ( Yeşil alan dendiğinde özel mülkiyetteki bağ – bahçe alanları dışında kalan alanlar anlaşılmalıdır. Başka bir anlatımla kamuya ait yeşil alanlar dikkate alınır. Yani Fatma’nın Ayşe’nin, Ali’nin Veli’nin bahçeleri yeşil alandan sayılmaz.) Aday adayları bu konudaki fikirlerini merak edenler var. Şehir merkezinde 27 yıllık ağaçları ile birlikte Atatürk anıtını kaldırarak, yeraltı otopark yapacak kadar sorumsuzluk örneği veren bir zihniyetin devamından yana mı? Yoksa şehir merkezinin İnsanımızın mutluluk ve refahına hizmet edecek biçimde,  Mahkeme kararları, Şehircilik kuralları, Yürüklükteki İmar Planları, kanun ve yönetmeliklerin hükümlerini yerine getirecekler mi? Aday adayları, açıklama yapma cesaretinde bulunurlarsa sevinirim.

3- İhale işlerini; yasalara göre değil, ahbap – çavuş ilişkilerine göre ve tercihen çömezlerinize ya da kâhyalarınıza verilmek üzere düzenlemeye devam etmek gibi bir düşünceniz var mı? Memlekette, sorunun yanıtını merak edenler var.

4 – Memlekette kat artırımını, işkembeden atarak düzenlemeye devam edilecek mi? Çok katlı binaların yapımında ilçenin 1. Deprem kuşağında içinde yer aldığını hatırlayanınız olacak mı? Şimdiye kadar hatırlayan olmadı. Çükü memlekette 14 katlı bina inşaatları başlamış durumda. Bu konuda aday adayların söyleyecekleri bir şeyler var mı?

5 – Yasadışı devam eden işler hakkında kimin ne söyleyeceğini merak ediyorum. Eğer yasalara göre hareket edecekseniz, yasa dışı işlere son vermek durumundasınız. Yok, eğer bizde yasa – tasa ne gezer derseniz onu da bilmek isterim. Bu sorunun yanıtını arıyorum.

6 –  Halktan gayri resmi para toplandığı iddiası yaygın biçimde seslendirilmektedir. Buna açıklık getirilir mi? Bunun aslını öğrenmek isterim.

7 – Kat artırımı: H/2 + 7 Formülüne göre yapılır. Yani kat artırımı yapılırken iki bina yüzeyleri arasındaki uzaklık, bina yüksekliğinin yarısı + 7 m. Biçiminde hesaplanır. Örneğin; 14 katlı binaların inşaatların kot alacağı yolun genişliği hesabı: (Kat yüksekliğini 3m. Düşündüğümüzde) Hesabımız; 42/2 + 7= 28m. Bulunur. Bu çok katlı binaların yüzeyleri arasındaki mesafe 28m. Olmak zorundadır.

Sevgili aday adayları; sorulacak çok soru var. Seçime kadar sormaya devam ederiz. Neden? Çünkü size verilecek her oy, siyasetinize verilmiş birer kefalet senedidir. Yani size vekâlet veriyorlar.  Vekâleti nasıl kullanacağınızı öğrenme hakları olduğunu düşünüyorum. Yanlış mı yapıyorum? Ne dersiniz?” ifadelerine yer verdi.

 Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

 

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?