"VATANIMIZI, BİRLİĞİMİZİ BÖLMEYE ÇALIŞANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“VATANIMIZI, BİRLİĞİMİZİ BÖLMEYE ÇALIŞANLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bu haber 27 Ekim 2017 - 10:50 'de eklendi ve 67 kez görüntülendi.

 

  1. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, ‘kanaat önderine saldırı Fetullah’tan olabilir’

Samandağ ADD Başkanı Atiye Sönmez ‘saldırının arkasında ABD olduğunu düşünüyorum’

İlimizde birçok Kanaat önderine yapılan saldırılarda Şeyh Yusuf Yılmaz’a evinde saldırılması, bardağı taşıran son damla oldu. Saldırganlar kısa sürede yakalandı ve halk bunun hesabının sorulması için kenetlendi. Kanaat önderinin evi geçmiş olsun diyen halk ile dolup, taşmakta. Samandağ halkının önderlerinden ve kurumlarından bu saldırı ile ilgili düşüncelerini aldık.

Görüşmelerde ortaya çıkan, ortak düşünceler; Bu işte ABD parmağı var, Bu saldırının arkasından Fetullah Terör Örgütü çıkabilir. Hukukçular ve halk saldırının örgütlü ve Arap Alevilerini birbirine kırdırmayı hedeflediği noktasında hem fikir.

Türkiye-Suriye Dostluk Komitesi Başkanı Prof. Mehmet Yuva, özellikle Türkiye-Suriye krizinin çıktığı dönemlerde Amerikan Büyük Elçisinin Arap Alevi Şeyhleri ile görüşmeler yaptığını dillendirmişti. Elçinin “sizin sorunlarınız yok mu? Tepkiniz olmayacak mı” dediklerini ve bunları kışkırttıklarını ifade etmişti.

  1. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz ve saldırıya uğrayan Kanaat önderinin avukatlarından bu olayı değerlendirmesini “Bu saldırının arkasında örgütlü suç örgütü var, şimdi elimizde delil yok ama FETÖ örgütü çıkabilir” demektedir.

Eryılmaz: Saldırının arkasında örgütlü ve karanlık güçler var.

‘Geçen hafta hepimizi derinden üzen, 90 yaşında bir din adamına mezhebi önemli değildir’ diyen 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, “bu hoyratça saldırıyı kabul etmek mümkün değildir. Şiddetle kınıyoruz. Bu olay bölgemizde yaşanan ilk olay değildir. Daha önce dokuz veya on saldırının aynı yöntemlerle din adamlarına saldırıldığını ifade etmek istiyorum. Bu saldırının çok önemli bölümü aydınlatılmadı. Bu ister, istemez toplumda soru işaretlerine yol açtı. En son olayın şüphelileri yakalandı. Tutuklandılar. Tabi bu şüphelilerle bir takım spekülasyonlar var, bu yargının vereceği karardır. Ben sorguya mağdur vekili olarak girdim. Gördüğüm kadarı ile bu şüphelilerin dosyada bu suçu işlediklerine ilişkin güçlü deliler var. Kamera kayıtları, teşhis tutanakları, şüphelilerin çelişkili ifadeleri falan bulunmaktadır. Bu deliller bu şüphelilerin bu olaya karıştıklarını ortaya koyuyor.

Bu şüphelilerin yakalanmasından daha önemlisi ise bunları oraya kim gönderdi? Bu karanlık güçlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu çok önemlidir. Daha önce de yaşadığımız ve aydınlanmayan olayları da bunun aydınlanması ile ortaya çıkaracaktır. Bu anlamda güvenlik kuvvetlerine önemli bir görev düşmektedir.

Bölgemizde daha öncede bazı oyunlar oynanmak istendi. Reyhanlı patlaması, Cilvegözü patlaması gibi patlamalarla Alevi-Sünni çatışması yaratılmak istendi. Bu bölgede yaşayan insanların sağ duyusu, bu bölgede yaşayan etnik ve mezhepten insanların barış kültürü, bu oyunları bozdu.

Şimdi bölgemizde Alevi-Sünni çatışması, Türk-Kürt çatışması yaratamayanlar, Aleviler içinden bir çatışma, bir provokasyon yaratmaya yönelik girişim olduğunu görüyoruz. Halkımız bu karanlık güçlere yol vermeyecektir. Bu konuda bazı isimler zikredilmektedir. Bu konuda çok net bir şey söyleyemem. Yalnız hangi güçler varsa mutlaka ortaya çıkarılması gerekmektedir. Eğer bu güçler ortaya çıkarılmaz ise bu eylemlerin süreciği konusunda kaygılarımız var. Bu saldırganların birileri tarafından gönderildiği noktasında genel kanaat var, ben de öyle düşünüyorum. Bunlar ortaya çıkarılmaz ise burada devlet zan altında kalacaktır. Biz de on avukat davaya müdahil olduk, dilekçe verdik, vekalet aldık. Bu olayın azmettireni ve daha öncekileri ortaya çıkarmak istiyoruz.

Aslında burada din adamları darp ediliyor, sakalları kesilmeye çalışıyor ve mesaj verilmeye çalışılıyor. Bu olaylardaki yöntem ve toplumun hassasiyet gösterdiği alanlara saldırılması, olayın örgütlü bir güç tarafından yapıldığını ortaya koyuyor. Özellikle bu bölgenin yapısına kast eden bir örgütlü yapı olduğunu düşünüyorum. Bu örgütün için CIA ajanı, başka, başka ajanların sızmış olacağı ile ilgili kaygılarımız var. Bu örgüt için farklı, farklı kesimlerin sızdırılması ve kullandırılması dahilinde düşünmeliyiz. Dikkat edilirse, başka yerlerdeki saldırılarda kaos yaratmak, tepki yaratmak için yapılmaktadır. Bu saldırının da böyle olduğu değerlendirilirse, soruşturma da bu doğrultuda yürütülmelidir.

Fetö olabilir!

Saldırının arkasındaki gücün Fetullah Gülen ile var mı, yok mu? Bununla ilgili bir takım spekülasyonlar var. Bir takım iddia ve suçlamalar var. Bunlar soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu örgüt bu saldırının arkasında çıkarsa uzak bir ihtimal değil, Çünkü Fetullahçı yapıya baktığımız zaman, Amarika’nın ve İsrail gizli servisinin denetiminde olduğu Koskoca orduya kumpas kuran, Türkiye’ye kumpas kuran, Türkiye’nin kılcal damarlarına girme becerisini göstermiş olan tehlikeli bir örgütün, bu bölgede özellikle herkesin gözünün önünde koridorun açılması,haritaların çizildiği bölgemizde bu tür ihtimalleri dikkate almak zorundayız.”dedi.

Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı: Samandağ halkının yönü; Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin Başkenti Ankara’dır.

‘Hatay daha önce bu tür provokasyonlar karşısında sağduyulu, bilinci davranmış, bu tür eylemleri bertaraf etmiş, etmeye devam edecektir’ diyen ilçemiz Ziraat Odası Başkanı Kamacı, “bu tür provokatörlerin başarılı olmamasından kaynaklı, Alevi-Sünni çatışması yerine ‘Alevi’yi, Alevi’ye kırdırma’ yöntemi, projeleri ile ortaya çıktıklarını görüyoruz. Ancak şunu bilsinler ki, Samandağ halkı sizi taşeron yapan ülke insanlarından daha zekidir, çok daha sağduyuludur, çok daha ilericidir, Cumhuriyetçidir, Atatürkçüdür. Siz burada hiçbir şekilde emellerine ulaşamayacaksınız. Hatay ve Samandağ halkı Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşamaktan mutludur. Dolaysıyla bu tür provokasyonlara alet olmayacaktır. Bu saldırı sonucunda Samandağ halkı iyi bir sınav vermiştir. Askerinin, devletinin yanında olduğunu göstermiştir. Hatay halkının yönü Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin başkenti Ankara’dır” dedi.

ADD Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu: saldırının arkasında, Kürt Koridoru başarısızlığı yatıyor.

Samandağlı kanaat önderine saldırının arkasında ABD’nin olduğunu düşündüklerini belirten ADD Samandağ Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, “Suriye krizi dönemindeki Reyhanlı patlamasındaki güç de ABD olduğunu biliyoruz. Bu patlamada Alevi-Sünni çatışması istenmişti, bunlar başarılmadı. Şimdi ise Alevileri kendi aralarında birbirlerine kırdırmaya çalışıyorlar.

Türk Askerinin İdlib’e girmesi ile Kürt koridoru tehlikeye girmiştir. Telaşlanan aynı odaklar, hemen akabinde Samandağ Çevlik’teki Sahil Güvenlik noktasına uzun silahlarla saldırmışlaradır. Hatay’ın Kürdistan’a bağlanma projesi tutmayacaktır. Hatay’dan hiç kimse Akdeniz’e bağlanamayacaktır” dedi.

Kanaat önderi Şeyh Yusuf Yılmaz’ın oğlu Tahsin Yılmaz: Saldırı babama değil, topluma yapılmıştır.

Şeyh Tahsin Yılmaz, “ben kanaat önderi Yusuf Yılmaz’ın oğluyum. Vuku olan, bu menfur olay, 13 Ekim Sabahı, saat 10.00.da olmuştur. Cuma günü dört genç babamı darp etmişlerdir. Bu olaydan sonra toplumun refleksi, toplumun sağduyusu, çok şükür hakim olmuştur. Toplumdan manevi destek, aynı şekilde yurt dışından, çeşitli ülkelerden arayan Alevi konfederasyonları, sivil toplum dernekleri, oldular. Ayrıca emniyet güçlerimiz çok hassasiyet göstermiş, bu olayın aydınlatılmasında çok ciddi bir uğraş göstermişlerdir. Toplumun geçmişte olduğu gibi gelecekte de sağlam, birbirine kenetlenmiş olarak, huzura ve selamete sahip çıkacağına, canı gönülden inanıyoruz. Çünkü bu olayı bir yaşadık, toplumun sağduyusun samimi olarak gördük. Hatay toplumu, Hatay mozaiği Türkiye ve dünyaya örnek bir şehir olmaya devam edecektir.

Saldırının hangi güçler tarafından yapıldığını bilmiyoruz, yargıya saygı duyuyoruz, yargı aydınlatacaktır. Seksen yaşındaki babamın yirmi yaşındaki çocuklarla hiç alıp, veremediği bir şey yoktur, biz onları hiç tanımıyoruz. Bu babamla alakalı bir şey değildir, bu topluma yönelik, topluma kast edilmiş bir saldırıdır” dedi.

Din Adamı Yusuf Kocaoğlu: Bu bir münferit olay gibi görünse de topluma yöneliktir.

Saldırıyı kınadıklarını dile getiren Din Adamı Yusuf Kocaoğlu, “bu saldırı her ne kadar münferit görünse de topluma saldırıdır. Biz Türkiye’nin her yerindeki terör ve şiddet olayını kınıyoruz. Biz birlik ve beraberlik içinde geçmişten gelen, geleceğe ortak kültürle yaşadık, yaşamaya devam edeceğiz. Geçmişte her ne kadar fitne, fesat, tohumu ekildi ise de birlik, beraberlik, aklıselim davranışlarımız sayesinde bölünmedik. Bundan sonrada vatanımızı, birliğimizi bölmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz” dedi.

Haber-Foto: Ümit Sağaltıcı

afdah.info

voir films