VATANDAŞLAR VERYANSIN ETTİ! | Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

VATANDAŞLAR VERYANSIN ETTİ!

Bu haber 08 Haziran 2019 - 19:17 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

Uyarı Levhaları, Sahil Kirliliğini Engellemedi

İlçemizde Kaymakamlığın talebi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ile İlçemiz sahiline yerleştirilen ve tartışma konusu olan uyarı levhaları bile vatandaşların duyarsızlığına çözüm olmadı. Sahil kirliliğini önlemeye çalışan Samandağ Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve vatandaşlarımızın duyarlılığını ne yazık ki sahilimize misafir gelen Suriyeliler göstermiyor. Konu ile ilgili İlçemiz vatandaşları veryansın etti! Vatandaşlar sahili kirletenlerin ve belirtilen kurallara uymayanların Samandağlılar değil, Suriyeliler olduğunu ifade ederek açıklamada bulundular.

Konu üzerine vatandaşlar yaptıkları açıklamada; “Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi 7/24 saat hizmet veriyor. Ancak sahillerimize yerleştirilen uyarı levhaları kirliği engelleyemedi. Bu duruma bir son verilsin istiyoruz. Güzelim sahilimiz oldukça kirli görünüyor. Ancak bu durumun müsebbibi biz Samandağlılar değil gelen misafirler Suriyelilerdir.  Hatay neden ileri gitmiyor diye sorup duruluyor. Bu görüntüler neden Antalya’da, Alanya’da yok. Maalesef Hatay’ın değeri bilinmiyor. Bu görüntüler Hatay’a hem değer verilmediğinin he m de turizminde neden gelişmediğimizin kanıtı.  Gelen yabancı turistlere bu görüntüleri görüp Samandağ’ına, Hatay’a gelmek istemiyorlar. İnsanlar sahile eğlenmek, gezmek, vakit geçirmek için giderler. Kaldırımlarda masa kurmuş içkisini yudumlayan, mangal yakanları izlemek veya atılan çöp manzaralarını izlemek için değil. Bu duruma bir dur denmesi lazım. Turizm cenneti Samandağ’ımızın böyle heba edilmesine razı değiliz. Sahillerimizde bu konu üzerine yetkili birimlerin olması ve duruma el atmaları gerekiyor. Aksi takdirde bu durum içinden çıkılmaz bir hal alacak. Bu fotoğrafların her yerde yayınlanması gerekiyor ki birileri müdahale etsin.

Samandağ halkını ya da Antakyalı kardeşlerimizi suçlayıp denizde masa kurup mangal yapmanın çok büyük bir suç olduğunu yansıtmaya çalışmayın. Bizzat şahit olduk, Samandağ sahili, Çevlik Sahili Suriyeli dolu. Sahillerimizde mangallar yakıyorlar, masalarını kurup yiyip, içip eğlendikten sonra çerini çöpünü bırakıyor. Biz memleketimizde yabancı muamelesi görürken misafirlerimize kimse bir şey demiyor. Bu hak değil. Samandağlılar da, Antakyalılar da bu durumun bilincindedir.  Biz değil onlar kirletiyor ama faturası bize kesiliyor” ifadelerine yer verdiler.

Konuya farklı bir açıdan bakan bir kısım vatandaş ise; “Sevgili Dostlar, günlerdir hatta haftalardır çok ciddi ve kaygı verici bir algı operasyonu yapılıyor. Bunu yapanlara dikkat edin bunlar bir elin parmaklarını geçmez. Sahte profiller açıp söylemlerini başkaları da destekliyormuş gibi gösterip kamuoyunu bilinçli provake etmeye çalışıyorlar. Konu Başlıklarını kısaca şöyle bir hatırlayalım?

1) Sinek ilacı neden sıkılmıyor? Sineklerden öldük, dayanamıyoruz.

2) Sahillerimiz çöpten geçilmiyor! Nerde bu belediye

3) Köpekler başıboş dolaşıyor! Öldürür belediyenin Önüne atarız.

Cevaplar

1)Şimdi öncelikle şunu söyleyeyim İlçe Belediyelerinde ekosistem’e zarar veriliyor düşüncesiyle Yasa Gereği Sivrisinek, haşere ilaçlama yetkisi 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Büyükşehir belediyelerine devredildi. Diyeceksiniz ki o zaman söyleyin ilaçlasınlar. Allah’ını seven söylesin kim ilçesine hizmet getirmek istemez? Yahu böyle bir mantık olabilir mi? Sanki söylenmiyor, istenmiyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi sinek ilaçlaması yapıyor da Samandağ Belediyesi veya Refik Eryılmaz payına düşeni istemiyormuş, yaptırmıyormuş gibi algı yaratılıyor. Üzülerek görüyorum ki bazıları da buna inanıyor. Şunu net şekilde anlayın arkadaşlar sabah akşam talepte bulunuluyor. Samandağ Belediyesi yıllardır hasret kalınan hizmetlerin hepsine ısrarla talip bu konuda rahat olun.  Sonuç olarak 6 Haziran itibariyle tüm Samandağ’da ilaçlama yapılmaya başlandı.

2) Çöplerle ilgili konuya gelince, Sahillerimizle ilgili Sn. Refik Eryılmaz öncülüğünde Belediye temizlik seferberliği başlattı 2 kez kampanya kapsamında temizlik çalışması yaptı. Sonraki adımda Mahallelerde, sokaklara çevre temizliği yapmak olacak bu konu muhtarlara iletildi hem de günler önce. Amaç topluma temizlik ve çevre bilincini aşılamak,  örnek olmak. Bir Belediye Başkanının yapması gereken de budur. Peki Birileri kalktı ne yaptı o fotoğrafları kullanıp, Temizliği bırak hizmet yap diye çığırtkanlık yapmaya başladı. Sanki bu bir hizmet değilmiş gibi. Siz belediye başkanının yaptığı bu gibi projeleri desteklemek yerine bu durumu basitleştirirseniz, sosyal medyada alay konusu yaparsanız, buradaki Çocuklara, Gençlere doğru örnek olamazsınız. Sahilde mangal yakmak, ateş yakmak, nargile yakmak yasak dendi. Ortalık savaş alanına döndü. Linç kampanyaları yapıldı. Sosyal medyada Refik Eryılmaz İsrail’le anlaştı diye yazılar gördü bu gözler.  Lütfen arkadaşlar politik bilinci boş verin insani bilinçle hareket etmenizi rica ediyorum. Siz, biz, hepimiz birilerinin bize bekçilik yapmasını, arkamızı toplamasını bekliyoruz. Bu Ortadoğu düşüncesinden kurtulmalıyız. Medeni toplumlarda bunu göremezsiniz. İskenderun sahilinde muz kabuğunu elinizde dolaştırıyorsunuz çöp bulana kadar, Samandağ’a gelince aynı duyarlılık yok. Hep birlikte duyarlı olup çevreyi temiz tutmalıyız. Bizler yaşadığımız alanları korursak kimsenin bizi yasaklamasına, kontrol etmesine gerek kalmaz, bu mevzuları konuşmayız. Bakın O kadar yapılan çalışma ve uğraş boşuna yine bizim olanı biz kirletiyoruz. Sonrada nerde bu belediye diyoruz. Belediyeye beddua ederek, belediye başkanını kötüleyerek mücadele etmiş olmuyorsunuz çevre kirliliğiyle. Duyarlılık sosyal medyada bunu dile getirmek değildir. Bunun gerçek hayatta gereğini yapmak, Toplumu bu konuda baskı altına almaktır. Gücümüz doğrultusunda etrafa bu bilinci aşılamaktır.

3) Sokak köpekleriyle ilgili Tatsız olaylar yaşamış herkese geçmiş olsun diliyorum. Ancak şöyle bir durum var arkadaşlar 10 kişi köpekleri toplayın yoksa zehirleyip belediyenin Önüne atarız diyor, 20 kişi köpeklere dokunulursa olay çıkartırız, televizyonlara haber yapar sizi tüm Türkiye’ye rezil ederiz diye tehdit ediyor. Elinizi vicdanınıza koyun siz söyleyin bu sorun bu şekilde tehditle mi çözülür. Samandağ Belediyesi Büyükşehir belediyesine bu konuyu zaten iletti hatta hayvanların doğal yaşamlarını sürdüreceği bir arazi tahsisi bile yaptı, Çalışmalar yapılacak bu sorun ortadan kalkacak. Haklı olabilirsiniz, mağdurda olabilirsiniz, Kızgında olabilirsiniz. Ama Lütfen kulaktan dolma şeyleri okuyup sizi yanlış yönlendiren kişilerin yaptığı bu medeniyet dışı duruma alet olmayın. Sorun, soruşturun, öğrenin. Sosyal medyanın verdiği bir özgüven var ben bunu anlıyorum ama Tehditle, şöyle yaparız, böyle yaparızla hiçbir yere varamazsınız. Hepimizin rahatsız olduğu şeyler olabilir, bunların medeni şekilde çözüm yollarını aramalıyız. Seversiniz sevmezsiniz, Birbirimizi dinlemeli, anlamalıyız. Birbirimize yardımcı olmalıyız. Siyasi hesaplar yapıp ilçeye zarar verenlerin algı yönetme adına yazdığı yazılara itibar etmeyin. 125 bin nüfuslu bir ilçede sorunlar şıp diye çözülmez, bu sadece samandağında değil her yerde böyledir. Hepimiz sağ duyulu olalım. Hepinize Sevgiler” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films