VATANDAŞLAR MECLİSTE GERGİN, MAKAMDA SAKİN! - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

VATANDAŞLAR MECLİSTE GERGİN, MAKAMDA SAKİN!

Bu haber 09 Aralık 2019 - 12:31 'de eklendi ve 71 kez görüntülendi.

Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz; yolsuzluk tespit ettiği iki dosya ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Hafta sonunda gerçekleşen meclis toplantısında meclis üyeleri yanı sıra tarihin belki en kalabalık halk katılımlı toplantısı gerçekleşti. Kıyı kenar ve yeni imar tadilat planın mağdur ettiği vatandaşlar meclis toplantısına akın etti. Katılımın merdivene kadar taştığı toplantıda gergin anlar yaşandı. Yeni imar planı tadilat dosyasının içinde herhangi bir oynama yapmasının mümkün olmadığını açıklamalarında izah eden Samandağ Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz’a, vatandaşlar veryansın ederek “planı kimin çizdiği umurumuzda değil, bu sorunun çözülmesi gerekiyor” dediler. Vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı meclis toplantısında vatandaşa söz hakkı vermenin yasal olmadığını, vatandaşın toplantıyı bölmekle yasal suç işlediğini olası bir durumda Cumhuriyet Savcılığının müdahalesine kendilerinin bir şey yapamayacağını belirtti. Meclis toplantısı sonrası vatandaşlarla makamında görüşeceğini beyan eden belediye başkanı toplantı sonrasında makamda vatandaşlarla bir araya geldi. Toplantıda gergin anlar yaşanırken, makamda ılımlı bir sohbetin gerçekleştiği gözlendi. Vatandaşlar öfke ile çıktıkları makamdan başkanın elini sıkarak, ona teşekkür ederek ayrıldılar.

Samandağ Belediyesi Aralık ayı olağan Meclis Toplantısında konuşan Belediye Başkanı Av. Refik Eryılmaz,“daha öncede ifade ettik. Bir önceki yönetimin yapmış olduğu iş ve işlemlerinde bir usulsüzlük tespit edersek biz bunu ilgili birimlere bildireceğimizi ifade ettik. Gelir gelmez bu konuda uzman yeminli mali müşavirleri davet ettik, kayıtları incelediler. Daha önceki meclis toplantısında bir iki tane şirketle ilgili yapılan tespitte çıkan sonucu sizlerle paylaştık. Akaryakıtla ilgili de inceleme yapıldı, inceleme daha yeni bitti. Siz bir iddiada bulunduğunuz zaman bu iddianın somut belgelere dayanması lazım. Biz bu anlamda belgeli, somut, bilirkişilerle yaptığımız incelemeleri kayda alıyoruz, paylaşıyoruz ve gereğini yapıyoruz.

“Hem Savcılığa Hem de İç İşleri Bakanlığına Şikayet Dilekçelerimizi Bildirdik”

Bu raporlara göre 2014 ila 2018 yıllarında satın alınan yaklaşık 2 milyon 400 bin litre akaryakıt miktarında 700 ila 800 bin litre arasında kayıp ve kaçak olduğu bu miktarın belediye hizmet araçlarında kullanılmadığı tespit edilmiştir. 700 ila 800 bin litrenin maliyeti ise 4 milyon 511 bin ile 5 milyon 224 bin TL paraya tekabül ediyor.

Bu konuyla ilgili bilirkişilerce hazırlanan raporları hem Savcılığa hem de İçişleri Bakanlığına dosyalarımız ile birlikte şikayet dilekçemizi bugün itibariyle bildirdik. Daha önce iki tane şirketle ilgili yapılan incelemenin sonucunu da paylaşmıştık. İncelemeye göre Asi Efe şirketi ile ilgili 3 milyon 117 bin 405, Turkuaz şirketi ile ilgili 511 bin TL fazla ödeme yapılmış. Toplam KDV ile birlikte 3 buçuk, akaryakıttan da 5 dersek 9 milyona yakın bu iki kalemde bir usulsüzlük tespit edildi.

Biz, bunu ilgili birimlere ilettik. Biz halkımıza ne söz verdiysek sözümüzün arkasındayız. Kimseden öç alma gibi bir niyetimiz yok. Ama bu memleketin, bu ilçede yaşayan 125 bin, 7’den 70’e herkesin hakkını, hukukunu korumak bizim namus ve şeref borcumuzdur. Bu sözü verdik bu sözümüzün arkasındayız.

Gündeme geçmeden önce ben sizlerden bir şey istirham ediyorum. Kanun var, nizam var, yönetmelik var. Hepimizin kanuna uyma gibi bir zorunluluğu var. Belediye başkanı isterse, belediye meclis toplantılarını kapalı da yapabilir. Ama biz ilk toplantımızdan itibaren hem kamuoyuna açık bir şekilde yaptık hem de canlı yayınlarda paylaştık ve basını da davet ettik. Bizim hiçbir zaman bu halktan sakladığımız gizli bir ajandamız olmamıştır, olmayacaktır. Sizden ricam toplantının insicamını bozmamanız.

Çünkü yasa gereği Belediye Meclis toplantısında, söz hakkı Belediye Başkanı ve Meclis üyelerine sahiptir. Onun dışında biz şuan sizi bilgilendirmek için davet ettik.Herhangi bir vatandaşımızın imar planı ile ilgili, işçilerle ilgili, memleketin diğer sorunlarıyla ilgili sorunu varsa sıkıntısı varsa ben bu toplantı bitiminde makamıma geçeceğim. Kimin sıkıntısı varsa bizle görüşebilir.

Gündemimizde kamuoyunu meşgul eden iki konu var. Şuan askıda olan revize imar planı diğeri de 21 sözleşmeli personelin sözleşmesinin bitmesiyle ilgili. Ben şunu isterim arkadaşlar, hepimiz bu memleketin evladıyız. Hepimiz akrabayız. Bizim birbirimizden başka dostumuz yok. Biz burada yalnız bırakılmışız. Bu kadar sıkıntılı bir ilçe, 50 – 60 yıl hizmetten mahrum bırakılmış. Ve biz İlçemizin sorunlarını çözüme kavuşturmaya çalışırken birileri ısrarla bizim hizmetlerimizi aksatmaya, kamuoyuna farklı bir algı yansıtmaya çalışmaktalar. Bu memlekete yaşayan 125 bin vatandaşa haksızlık yapılıyor. Bu konuda kamuoyunun duyarlı olması gerekiyor. Seçildiğim günden bugüne sürekli olarak benim kapım açık. Kim geldiyse, hepsini dinlemeye çalışıyoruz ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediye bu kadar borç içerisindeyken, gelen para maaşlara yetmiyor. Biz korkunç bir tasarruf yapmışken Kasım ayında 669 bin açık verdik.

“Revize İmar Planının Onaylanma Yetkisi Belediyede Değildir”

Askıda olan imar planı ile ilgili olarak;  burası turizm bölgesi ve turizm bölgesi olduğu için Karaçay Köprüsünden denize kadar ki kısım Turizm Bakanlığına ait. Dolayısıyla burada Revize İmar Planını onaylama yetkisi Turizm Bakanlığına aittir. Bununla ilgili kanun maddesi bunu net bir şekilde söylüyor.  Dolayısıyla, bu Revize İmar Planının onaylanma yetkisinin belediyede olmadığının bir göstergesidir.

Bir şehrin sadece 1/1000 veya 1/5000’lik imar planı yok. Örneğin Hatay Büyükşehir’de 1/100.000’lik İmar Planı yapıldı. 1/50.000’likte var. Bizim burada 1/25.000, 1/5.000 ve 1/1.000’lik İmar Planları var. Dolayısıyla bu 1/1000’lik ve 1/5000’lik yapılmadan önce 1/25000’lik yani üst ölçekli İmar Planı hazırlanmak zorunda. 1/25000’lik İmar Planını kim hazırladı peki?  Birinci Etap 1/5000’lik “26.06.2013” tarihinde yapımına başlanmış. 1/1000’liğin de yapım işine “02.05.2016” tarihinde başlanmış. Bunlar 1/1000’lik ve 1/5000’lik İmar Planları, 1/25000’likte 2017 yılında onaylanmış. Eğer siz 1/25000’liği 2017 yılında onaylamışsanız, 1/5000 ve 1/1000’liği de 1/25000’liğe uygun yapmalısınız.

“Bakanlık çocuk oyuncağı mı? Siz Milletin Aklıyla Alay Mı Ediyorsunuz”

İmar planını getirdiğimiz 4 ay boyunca üzerinde oynadığımız ve değiştirdiğimiz iddiası var.  Plan 2 yıldır Bakanlıkta, 2 yıl da bunun oluşturulma süreci var ve ben buraya dördüncü ayda geldim. Hemen bakanlığa bir yazı yazıyorum, diyorum ki hemen şu İmar Planını bana gönder, ben hemen 2-3 ayda düzeltiyorum, hemen de geri gönderiyorum. Bu iddia ediliyor. Bakanlık çocuk oyuncağı mı? Onay aşamasında olan bir İmar Planını bana gönderecek, ben de bunu düzelteceğim, kaldı ki onaylanmış olan 1/25000’lik var, ben de 1 ayda kafama göre düzenliyorum ve geri gönderiyorum. Bakanlıkta 15 gün sonra onaylıyor. Böyle bir şey iddia ediliyor.

2019’un yedinci ayında şu anda askıda olan 1/5000’lik ve 1/1000’lik İmar Planı Bakanlık tarafından onaylanıyor. Seçim 30 Mart’ta, Mazbatayı ne zaman aldık 7 Nisan 2019, ilk aylardaki yoğunluğu siz gördünüz, tebrikler hala devam ediyor. Dördüncü ayın 15’inden 7. aya bir buçuk – iki ay var. Ben bu bir buçuk iki ayda bir yandan tebrikleri kabul ediyorum, bir yandan Bakanlığa talimat veriyorum bana İmar Planını gönder diye, gönderiyor, sizin 2 yılda yapamadığınız Samandağ’ın imar planını, 15 günde yapıyorum. 15 gün – 1 ay gibi bir sürede düzeltiyorum, sonra Bakanlığın onayına sunuyorum, Bakanlıkta bunu 15 günde onaylayıp bana gönderiyor öyle mi? Siz Milletin aklıyla alay mı ediyorsunuz.  Ben resmi belgelerle konuşuyorum.

“Kıyı Kenar Çizgisinden Dolayı Bu İlçede Ciddi Sıkıntılar Yaşanıyor”

Kıyı Kenar Çizgisinden dolayı bu ilçede ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Şu anda revize imar planına yapılan eleştirilerin temelinde aslında bu yatıyor. Ama bu kıyı kenar çizgisi 1976 yılında bakanlık tarafından çizilmiş. Bunun dışında yine mahkemece Maliye Hazinesinin taraf olduğu ikinci bir kıyı kenar çizgisi daha çizilmiş. Mahkemenin çizmiş olduğu kıyı kenar çizgisi vatandaşı daha fazla mağdur eden bir noktada. Arkadaşlardan edindiğim bilgiye göre o tarihte bu plan hazırlanırken Bakanlığa sormuşlar. Biz hangi kıyı kenar çizgisini dikkate alacağız diye sormuşlar. Onlardan gelen cevap ise; Bakanlığın çizmiş olduğu çizgiyi dikkate alın demiş. Bu da vatandaşın lehine. İmar planı hazırlanırken yasa gereği bu kıyı kenar çizgisi mutlaka dikkate alınmak zorunda, çünkü kıyı kanunu var. Kıyı kenar çizgisinin yarattığı mağduriyetin giderilmesi için biz yönetime geldikten sonra bir yazı hazırladım ve bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderdik, tarih “03.07.2019”.

Bu yazıda çizilen bu kıyı kenar çizgisinin Samandağ’da çok ciddi mağduriyetlere yol açtığını, bu çizgini Samandağ gibi turizm bölgesi olan bir yerde turizm yatırımlarının önünde bir engel oluşturduğunu, bu kıyı çizgisinin bu haliyle kaldığı sürece bizim kıyı bandında yatırım yapma şansımızın çok zor olduğunu ve bunun değiştirilmesi için girişim yapılması konusundaki talebimizi yazılı olarak benim imzamla gönderdik. Bakanlık bizim yazımıza 22.07.2019 tarihinde yani sadece 19 gün sonra cevap verdi ve böyle bir değerlendirme yapmamızı gerektirecek herhangi bir hukuki altyapı olmadığı gerekçesiyle bizim talebimizi reddetti.

Biz bu sorunu kökten nasıl çözebilirizin çabası içinde olduk.  Biz hukukçu olduğumuz için işe nerden başlanması gerektiğini, bu sorunun kökünden nasıl çözülebileceğini bilebilecek bir pozisyonda olduğumuz için işe oradan başladık” dedi.

Meclis toplantısında Başkan Eryılmaz’ın konuşmasını bölerek söz alan Mehmet Dönmez; “başkanım bu belayı başımıza açan siz olmayabilirsiniz. Eski Başkan Nehir olabilir. Ama bu işi çözmek zorundasınız. Olağanüstü bir hal var. Lütfen herkes Samandağ Belediye Başkanlığı’nda toplansın. Gelin bu meseleyi birlikte çözelim. Basın açıklaması yapmak için 9 gün niye beklediniz? Bu kadar hayati bir konu varken nasıl açıklama yapmıyorsunuz. 18 Kasım’da hepimizi toplayacaktınız. Ortada fecaat bir durum var. Bunu el birliğiyle çözmeliyiz. Mithat Nehir şuan mezarda da olabilirdi. Benim muhatabım o değil ki sizsiniz. Ki bir şey daha söyleyeyim bu kadar insana haksızlık ediyorsunuz. Biz neden burada tıktınız. 600- 700 kişilik salonlar varken ki zabıtalarla bize ne mesaj vermek istiyorsunuz” ifadelerine yer verdi. Dönmez, konuşması sonrasında Tevfik Fikret’in ‘Yiyin Efendiler’ adlı şiirini okudu.

Dönmez’in konuşmasının ardından toplantıda gergin anlar yaşandı.  Başkan Eryılmaz, yasa gereği Meclis Toplantılarında sadece meclis üyelerinin konuşabileceğini tekrar hatırlatarak sorunu olan vatandaşları makamına davet etti.” Gündem görüşmelerine 15 dakika aradan sonra devam edildi.

Meclis toplantısı sırasında 15 dakikalık ara sonrası 2019 yılı Aralık ayı Olağan Meclis Toplantısının gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı. Görüşülüp karara bağlanan gündem maddeleri;

1-  Bir önceki meclis toplantısı tutanak özetinin görüşülüp oy birliği ile kabul edildi.

2- Belediye Meclisinin 02.08.2019 ve 06.09.2019 tarihli kararıyla alımına karar verilen araçlardan ihtiyaç duyulan 1 adet merdiven sepetli kamyonet, 1 adet mini beko loder kepçe, 3 adet binek araç, 2 adet kabinli pickup ve 2 adet motosikletin leasing yöntemiyle alınması oy birliği ile kabul edildi. 

3-  Belediye Meclisinin 2020 Ocak ayında yapacağı toplantının 03.01.2019 Cuma günü saat 15.00’da Belediye Hizmet Binası Toplantı Salonunda yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Başkan Eryılmaz; “Arkadaşlar meclis toplantımız burada sona erdi. Ancak Samandağ’ı dışarıya bu kadar kötü tanıtmaya hiç kimsenin hakkı yok. Dün sosyal medyada yazılıp, çizilenlerden Antakya’dan çevik kuvveti buraya getirdiniz, tebrik ediyorum sizi(!). Kapımız açık diyorum, sizleri dinleyeceğim diyorum. Bir yanlış varsa düzeltiriz diyorum. Ama birileri ısrarla bunu farklı bir noktaya taşımak istiyor” dedi.

İYİ Parti İlçe Başkanı Zirioğlu’ndan anlamlı çıkış; hem burada hem de Ankara’da varız

İYİ Parti İlçe Başkanı Seyran Zirioğlu toplantıda söz alarak, “yapılan bu itirazları kabul edilmezse, bu insanlar bu durumdan dolayı mağdur olacaklar. Dolaysıyla bu konu ile ilgili meclisimizin, başkanımızın, bu mağduriyetleri gidermek açısından bir B planı var mı? Biz de bu mağduriyetleri gidermek için hem burada hem de Ankara’da varız, demek istedim” dedi.

Başkan Eryılmaz, İYİ Parti İlçe Başkanı Seyran Zirioğlu’nun konuşmasının ardından; “ben bu konu ile ilgili açıklama yapacağım zaten. Ancak şuan resmi bir toplantı yapılıyor ve toplantının insicamını bozan arkadaşlar ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı dava açabilir. Ben vatandaşlarımın zarar görmesini istemem. Biz yapılan bütün itiraz dilekçelerini yetkili olan Bakanlıklara göndereceğiz. Diyelim ki Bakanlık bunun bir kısmını kabul etti bir kısmını kabul etmedi. Geri gönderdik bu sefer tekrar askı süresi var. Askı süresi bittikten sonra her vatandaşımızın gidip idare mahkemesinde bu imar planı ile ilgili iptalini isteme hakkı var. Benim yetkim olsa bu imar planını iptal ederim yeni bir imar planı çizerim. Ama bizim böyle bir yetkimiz yok. Bir önceki yönetim belediye başkanı isterse bu planı bakanlığa sunmadan önce, kamuoyuyla paylaşarak meclise sunabilirdi.

Ben bunun sözünü veriyorum. Şuan mahallelerle ilgili imar planları çalışmalarında önce meclise soracağım. Önceki yönetim bunu yapmamış benim suçum mu? Bu mağduriyetin giderilmesi konusunda yetkilerimiz neyse biz onu yapacağız! Kaldı ki ben hukukçuyum ne yapacağımı biliyorum.  Revize imar planı yapılırken ifrazı olmayan parseller içinde adil bir şekilde yasa gereği yeşil alan, yol terki yapılmasını normal karşılayabiliriz, ama ifrazı yapılmış, bağımsız bir parsel haline gelmiş bir alan üzerinden yeşil alan konulması imar tekniği açısından da, adalet açısından da doğru değildir. Çünkü bu adam ifrazını yaparken bu terklerini yapmış parselini almış. O vatandaşın bahçesine sosyal donatı alanı yerleştirmek mağduriyet yaratıyor. Bizim bunların düzeltilmesi için önerimiz, talebimiz olacak. Biz sizi yalnız bırakmayacağız. Ama bu sorumluluğu bize atmaya çalışanlar bu halkı yanlış yönlendiriyor. Ve bize iftira atıyor.

Mülkiyet diye bir şey var. Biz bunu tabi ki de dikkate alacağız. Kafamıza göre hareket edemeyiz. O parselin gerçek değerini ödemeden oraya giremezsiniz. Buna örnek Çevre yolunu düşünün, Kamulaştırma yapıldı önce sonrasında parseli olan vatandaşlara parası ödendi. Bu iş böyledir arkadaşlar. Mağduriyetin giderilmesi noktasında elimizden geleni yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Meclis Üyesi Sinem Kayıkçı Karaali konu ile alakalı; “bugüne kadar geçmiş yönetimin halka danışmadan yapmış olduğu işlemlerin acısını yine bu halk çekiyor. Arkadaşlarımızın orada mağduriyetlerini dile getirmek için seslerini yükseltmeleri, sanki olayı bir seçim mağduriyeti olarak algılatan arkadaşlarımız oldu arkada. Burada mağdur olan bir halk var. Biz şunun da farkındayız. Sizin belediye başkanı olmadığınız bir önemde yapılan icraatları, size yıkılma gibi bir durum asla olmamalı ve bu kavga içerisinde biz asıl olayı kaçırıyoruz. Yani aslında atı alan Üsküdar’ı geçti. Sistem zaten halkımızı sürekli ötekileştirmiş Biz gene bu kavgaların içerisinde bu olayı da geçiştirerek, asıl olayı saf dışı tutarsak 5 yıl sonra yine gelecek olan yönetim sizin bu durumu halkla paylaşmadığınızı söyleyecek. Geçmiş yönetimlerin bize dayattığı bir mağduriyettir bu olan. Halk bu durumdan bıktı. Artık ötekileştirilmekten bıktı. Bilmelerini istiyoruz ki halk olarak, bizlere dayatılacak hiçbir mağduriyeti kabul etmiyoruz. Oradakiler susarsa biz susmayacağız. Hiç kimsenin geleceğimizi mağdur etmesine hakkı yok. Sizin bu konuda halk adına yaklaşımda bulunmanızı talep ediyorum. Sizden bundan sonra Samandağ’ın geleceğin belirleyecek konularda geçmiş yönetimin yaptığı gibi değil de halkı bilinçlendirerek, ortak bir karar alırsak Samandağ için daha sağlıklı olur” ifadelerine yer verdi.

Samandağ Belediye Meclis toplantısı salonunda gerçekleşen toplantının ardından, Başkan Eryılmaz, toplantıda gerginlik yaratan vatandaşlarla makamında görüştü. Toplantıda gergin anlar yaşatan vatandaşlar, gerçekleşen sohbet sonrasında başkanın elini sıkarak, ona teşekkür ederek makamdan ayrıldılar.

Toplantıya, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü, İyi Parti İlçe Başkanı Seyran Ziroğlu, SMV Üyeleri, mahalle muhtarları, oda başkanları, kıyı kenar ve plandan şikâyetçi olanlar ile beraber çok sayıda vatandaş katıldı.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı

Foto: Aslı Sağaltıcı

afdah.info

voir films