"VATANDAŞ ARABİSTAN VE AFRİKA ÇÖLLERİNE MAHKUM KALAMAZ" | Samandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

“VATANDAŞ ARABİSTAN VE AFRİKA ÇÖLLERİNE MAHKUM KALAMAZ”

Bu haber 02 Ekim 2017 - 14:05 'de eklendi ve 39 kez görüntülendi.

Bağımsız Türkiye Partisi Samandağ İlçe Başkanı Seyran Miçooğulları, hafta sonunda kıyı kenar çizgisi sorununu değindiği açıklamasında 1960’larda Deniz sitesinde vatandaşa parsel satan Devlet aklının doğru olduğu beyanında bulunarak, ‘yıkıcı ve ayrımcı eller bütün ülkemizden ve Samandağ ilçesinden ellerinizi çekin’ çağrısında bulundu.

BTP Samandağ ilçe Başkanı Seyran Miçooğulları,  Kıyı Kenar çizgisinin keyfi ve yanlış çizildiğini hatırlatarak, “Hatay ili Samandağ ilçesinde Yanlış tespit edilen Kıyı Kenar Çizgisi ve mağdur ettiği iş ve mesken sahiplerinin sorunları makul bir çözüme kavuşana kadar gündemde önemli yer almaya devam edecek gibi görünüyor. Bağımsız Türkiye Partisi İlçe Başkanı ve aynı zamanda usulsüz tespit edilen Yanlış Kıyı Kenar Çizgisinin mağdur ettiği İş ve Mesken sahibi olarak bu sorun ile ilgili görüş ve önerilerimizi kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı doğmuştur.

Mağdurlara şifai olarak iletilen yıkım kararının yargı dayanağının bulunmadığından dolayı uygulanması mülkün değildir. Mahkeme kararı olmayan bu yıkım sürecinin acilen durdurulmasını önemle ifade ederiz. Herhangi bir yıkımda yaşanacak her türlü maddi ve manevi tahribatın sorumlusu yasal olamayan yıkım kararında dayatanlar olacağını şimdiden ifade ediyoruz.

Bizler bölünmez bir bütün olan Vatanımızda, Ay Yıldızlı Bayrağımız altında eşit vatandaşlar olduğumuzu düşünüyor ve öyle davranıyoruz.  Devlet yetkisini kullanan bazı kişiler bizleri eşit görmek istemese de biz ülkemizin ve vatanımızın eşit vatandaşları olarak kendimizi kabul ediyoruz ve sonsuza kadar öyle davranmaya devam edeceğiz. Çanakkale’de, Ulusal kurtuluş savaşında, Hatay’ımızın kurtuluşunda, Kıbrıs ta ve ülkemizin her tarafında vardık ve var olmaya devam edeceğiz. Her türlü vatandaşlık vazifesinde her zaman en öndeyiz. Gereksiz, Haksız, Eşitsiz, Adaletsiz ve acımasızca tapu iptali yapanlara ve bu kararları uygulamaya çok hevesli olanlara karşı Samandağ ve bütün Hatay da Adaletten ve eşitlikten yana olanlarla kenetlenmek zorundayız.  Bütün vatan evlatları gibi Samandağ halkı vatandaşlar da eşitçe yaşama hakları vardır. 

Usulsüz ve keyfi tespit edilen yanlış Kıyı Kenar Çizgisinin iptal edilmesini ve yeniden adaletli bir Kıyı Kenar Çizgisinin Tespit edilmesini talep ederiz. Arsuz ilçemizden Artvin ilimize kadar ülkemizin bütün kıyılarında Kıyı Kenar Çizgisi sorunu nasıl çözülmüş ise aynı şekilde hakkaniyetli bir şekilde çözülmesi gerekiyor.

Keyfi tespit edilen kıyı kenar çizgisinin mağdur ettiği vatandaşlar ne işgalcidir nede gecekonducudur. Alın teri olan helal para ile tapularını devletten satın aldılar. 1960’larda Deniz sitesinde vatandaşa parsel satan Devlet aklı doğru idi. 1960 ta doğru olan devlet aklı bugün içinde doğrudur. 1960 ta Samimi amaç Samandağın ve Hatay’ın ekonomik gelişimidir. Turizm’in, istihdamın, vatandaş, belediye ve devletin gelirinin artması, kalkınma, sosyal ve kültürel gelişim, yerli ve yabancı turist akımı idi. Bu amaçla tesislerin ve inşaatların yapımı devlet eli ile desteklendi.  Samandağ ilçemizin ve Hatay ilimizin bu günde bu tür desteğe ihtiyacı vardır.  Devletimizin DOĞAKA vb ile Arsuz Konacık ta ve ülkemizin bütün kıyılarında turizmi geliştirmek için yaptığı katkı DOĞRUDUR VE SEVİNDİRİCİDİR.   Arsuz ve Dörtyol ilçelerimiz de ve ülkemizin her tarafında Turizmin gelişmesi bizleri ancak ve ancak sevindirir. Samandağ ilçemizde de Turizm gelişsin isteriz çünkü hem ilimizin ve hem ülkemizin ihtiyacı var. Hepimizin bildiği gibi ülkemizin bütün kıyılarında oteller, siteler vb denize sıfır konumundadır.  Hatta çoğu yerde özel güvenlik, Ağ, tel, çit, duvar, beton vb ile denizin içi bile parsellenmiştir.  Samandağ ilçemizde deniz kıyısı işgal altında değildir. Kendi işyerlerimizi ve evlerimizin yıkımını seyretmemiz bekleniyor. Yıkımdan sonra bizim tapulu malımız ve hatta Kıyı ve sahil dâhil, işgalcilere peşkeş çekilmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. Eğer hala Samandağ sahili ve kıyısı korunmuş ise mülk sahiplerinin hassasiyeti ile olmuştur. Eğer yetkililerimiz gerçekten park yapmak istiyorlarsa, vatandaş malında değil 12 km uzunluğunda hazine malında yapsınlar lütfen.

Yoksa oraları başka yerlere mi ihale ettiler? Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz” diye bir atasözümüzü hatırlatırız.  Samandağ ilçemizde tepeleri RES şirketine verdiniz. Deniz sahili kesimini insandan boşaltarak kimlere vereceksiniz. Samandağ halkı vatandaşlarının yaşam ve geçim alanlarını niye yok etmeye çalışıyorsunuz. Arkeolojik SİT alanı olan tarihi binlerce yıl öncesine dayanan ST. SİMON manastırını RES şirketi işgal etti. Maalesef işgal devam ediyor ve herkes seyrediyor. Ülkemize ve insanlığa tarihin bir armağanı olan Beşikli Mağara ve Titüs tünelini başka firmalar tarafından kuşatılmıştır. Titüs tünelini ve beşikli mağaraları ziyaret etmek için para vermek zorundasınız. Bu firmanın Titüs Tüneli veya Beşikli Mağaralar için veya ilçemiz için veya ilimiz için veya ülkemiz için ne gibi bir faydası var. Halktan ve turistlerden para almak dışında.  Samandağ halkını bütün gelir ve geçim kaynaklarına karşı bu amansız saldırı niye? Derdiniz ne? Yazık değil mi? Her dönemin adamı, bukalemun ve devlet yetkililerine her dönem yalakalık yapan birkaç firmaya ülkemizin, vatanımızın dağlarını, denizini,  tarihini, geleceğini işgal ettirmeyeceğiz.

 

Sonuç olarak: Toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde,  devletin birliğine bütünlüğüne, bekasına tehdit ve kast edecek hareketlerden kaçınılmalı, adalete, hukuka, anayasaya, vicdana ve herkes bulunduğu mevki’e ve konuma yakışan bir gayret sarf etmelidir. Yıkıcı konuşmalarla vatandaşların karşısına geçip, bu tutumla devam edilmemelidir.

Toplumsal barış adına büyüklerimizden miras aldığımız maya sağlamdır. Fakat yetkisi ve mevkisi ne olursa olsun herkes vatanımızda toplumsal barışa hizmet etmek zorundadır. Devlet ile vatandaşı karşı karşıya getirmek hiçbir mevki’in üstüne vazife değildir. Sözlerimi sonlandırırken ülkemizin geldiği bu noktada bütün vatandaşlarımızın ve mağdurlarımızı sağduyuya daha çok hâkim olmaya davet ediyorum, devlet mülki amirlerimizden de daha birleştirici ve yapıcı şefkat elini uzatmasını bekliyoruz” dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı / Foto: Haber Merkezi

afdah.info

voir films