ÜST REKLAM

logo

reklam

  VATAN İÇİN CANINI ORTAYA KOYANLAR, ANILDI

    

 

İlçemiz 75. Yıl Cumhuriyet Parkında “Gaziler Günü” töreni Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Dün sabah saat 09.00’da çelenk sunumuyla başlayan programdan sonra 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

Gerçekleşen Gaziler Günü programına İlçe Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Muharip Gaziler Samandağ Temsilcisi Akıl Paşa, İlçe Jandarma Başçavuş Alpaslan Keleş, Mahalli Mülki İdari Amirleri, Garnizon Komutanı, Okul Müdürleri, Okul Öğretmen ve öğrencileri katılım gösterdi. Program akışında günün anlam ve önemi belirten konuşmayı Muharip Gaziler Samandağ Temsilcisi Akıl Paşa yaptı.

Paşa konuşmasında; “ Sayın Kaymakam; Protokolün değerli üyeleri, kıymetli misafirler, Aziz şehit yakınları ve kahraman gazilerimiz; Cumhuriyet Türkiye’sinin eşsiz kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisince “Gazilik” unvanının veriliş tarihi olan ve her yıl yurt genelinde çeşitli etkinliklerle “19 EYLÜL Gaziler Günü” olarak kutlanan günümüzün şehitler ve gaziler diyarı ülkemize, yöremize güven, barış ve huzur getirmesini temenni ediyor, bu anlamlı günü biz gazilerle birlikte onurlandıran siz saygıdeğer konuklara hoş geldiniz diyorum.

Gündem “Gaziler Günü” olunca elbette ki ilk akla gelen şey ulusça yaşanmış ve İstiklal uğruna ağır bedeller ödenmiş olan tarihi hakikatler gelir.

Meseleye bu açıdan bakıldığında “Şehirlik ve Gazilik” kavramını, Vatan ve Bayrak bilincinin, hürriyet ve istiklal anlayışının Çanakkale ruhunun bir güne sığdırılmayacağını; bilhassa bu tarihi hakikatlerin her zaman her yerde hissedilmesi ve geleceğe bu bilinçle bakılması gerektiği daha net görülür…

İşte bu anlayışla, çevremizde durmak bilmeyen acımasız savaşların ve kanlı terörün çirkin yüzüne bakıp; Atatürk Türkiye’mizde, dün olduğu gibi bugün de yarın da Misak- ı Milli anlayışının, ordusu ve milletiyle bir bütün olarak özümsenilmesi ve sahiplenilmesinin, ülkenin bekası bakımından ne kadar önemli olduğunu görmek ve sağlam duruş sergilemek durumundayız.

Bu noktadan hareketle “19 Eylül Gaziler Günü” müzün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” anlayışı ile kutlu olmasını diliyor, bu topraklar için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi bir kere daha rahmetle ve şükranla anıyoruz.

Sözlerime son verirken, şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı uzun ömürler dilerim. Gaziler adına saygılar sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Muharip Gaziler Samandağ Temsilcisi Akıl Paşa’nın konuşmasının ardından İlçe Jandarma Başçavuş Alpaslan Keleş’te günün anlam ve önemi üzerini bir konuşma yaptı.

Keleş konuşmasında; “  Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım,, Belediye Başkanım, Protokolün Değerli Üyeleri ve Kıymetli Gaziler; Milletleri millet yapan bir takım değerler vardır. Bu değerler o milletin harcıdır, tutkalıdır. Olmazsa olmazıdır. O değerlerle yaşar, o değerlerle nefes alır ve millet olmanın bilincine varır. Gazilik işte bu kutsal değerlerin değişmezlerindendir.

“Hürriyet ve İstiklal Benim Karakterimdir” diyerek Milli Mücadeleyi başlatan Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e, Sakarya Meydan Muharebesinden sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşallik rütbesiyle birlikte verilen Gazilik unvanı kendisinden sonra devam eden sarsılmaz ve yıkılmaz Cumhuriyet’in mirasçılarına da anlamlı bir günü hatırlatmaktadır. Büyük öndere gazilik unvanının verildiği 19 Eylül tarihinin ülkemizde gaziler günü olarak kutlanması, devlet ve milletimizin gazisine duyduğu minnet ve şükran duygularının yanında Ata’sına bağlılığının da önemli bir ifadesidir.

Kelime anlamı; vatanına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gazadan sağ salim dönenlere verilen sıfat ve unvan olarak da tanımlanan gazilik, aziz milletimizin nezdinde de “onurlanmış” kişiler demektir.

Binlerce yıllık tarihimize baktığımızda Türk milleti hiçbir vakit gazisiz kalmamış, geleceğini ipotek altına almaya kalkanlara karşı şanlı tarihinin her döneminde fedakâr, vefakâr ve cefakârca mücadele ederek, kahraman evlatları sayesinde bu mukaddes mertebeyi daha da yücelterek, şeref ve gururla şu an bulunduğu yere gelmiştir.

Ecdadımız ÖLÜRSEM ŞEHİT, KALIRSAM GAZİYİM diyerek savaşmış, canını ortaya koymuş, en büyük miraslarından birisi olarak bize bu yüce vatanı;

“Ey bu topraklar için toprağa düşmüş asker,

Gökten ecdat inip öpse o pak alnı değer.” Dedirterek bırakmıştır.

Vatan bölünmesin, bayrak inmesin diye Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Doğu ve Güneydoğu’da canla başla mücadele ederek, canlıyken kendilerinden bir parçayı toprağa veren kahraman Gazi ecdadımıza, layık birer evlat olmak boynumuzun borcu, geleceğin bekçileri olan gençlerimize de bırakılması gereken bir hedef niteliğindedir.

Bu güzel vatan topraklarında mukaddes bayrağımızın gölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşıyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bu sebeple cennet vatanımızın her köşesindeki bu kahramanlarımıza karşı hürmet, saygı ve vefa borcumuz olduğunu unutmamalı, onların hatırlarını sorarak dertlerini ve sıkıntılarını hafifletmeli gönül bahçemizdeki en güzel çiçekleri onlara sunarak ne kadar ulvi bir görev yaptıklarını hissettirmeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; gazilerimizi anma günü münasebetiyle toplandığımız bu günün, birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Haber- Foto: Nazlı Hüzmeli

 

 

 

Share
447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?