ÜST REKLAM

logo

reklam

“VATAN, GÖZÜNÜ KAR VE RANT HIRSI BÜRÜMÜŞ ENERJİ SERMAYESİNİN DEĞİL”

 “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararına İtiraz Ediyoruz…

Bazı STK’lar Defne ve Samandağ ilçesinde arkeolojik ve yaşam alanlarında RES istemediklerini açıkladılar.  Samandağ Seracılık Kooperatif Başkanı Hikmet Oruç, Defne ve Samandağ Kaymakamlıkları ve Belediyelerinin, Hatay Valiliği ve Hatay Büyük Şehir Belediyesi Resmi İnternet Sitelerinde ve bazı yerel basın yayın kuruluşlarında yayınlanan ilan ve haberlerde Aknehir Mevkiinde Ziyaret RES A.Ş’nin kapasite artışı yapmak istediği ve (ÇED) Çevresel Etki Değerlendirme raporu için olumlu kararı verildiği ifade edildiğini hatırlattı.

Ayhan Kara Vakfı Başkanı Ayhan Kara, 24. Dönem Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Alevi Kültürünü Araştırma Derneği Samandağ Şube Başkanı Şeyh Süleyman Okur, Samandağ Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Refik Gümüşoğlu, Samandağ Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, Aknehir Mahallesi Tabiat, Tarım ve Turizm İnisiyatifi Başkanı Hasan Şirin, Seracılık Kooperatifi Başkanı Hikmet Oruç, Uzunbağ Mahallesi Tabiat, Tarım ve Turizm İnisiyatifi adına Galip Rıdvanoğlu, Emrah Gümüş, Garip Ramazan, Samandağ Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir, Koyunoğlu Tabiat, Tarım ve Turizm İnisiyatifi Başkanı Zafer Bakımlı,  Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cem Okur, Samandağ Eğitim-Sen Temsilciliği Başkanı Cüneyt Kayıkçı, Yeşil Köy Mahallesi Tabiat, Tarım ve Turizm İnisiyatifi adına Serkan Ergin, Hatay Eczacılar odası Samandağ Temsilciliği Başkanı Erkan Düzce, Samandağ Tabiat, Tarım ve Turizm İnisiyatifi adına Akan Sönmez, Mevlüd Oruç ve Ferit Diker in imzacı olduğu açıklamayı Samandağ Seracılık Kooperatifi Başkanı Hikmet Oruç, okudu.

Samandağ Seracılık Kooperatifi Başkanı Hikmet Oruç, konuşmasında: “biz bölgede yaşaya vatandaşlar, Sivil Toplum Kuruluşları, meslek odaları, sendika ve Parti Temsilcileri olarak bu sorun ile ilgili düşüncelerimizin ilgililerce dikkate alınmasını istiyoruz. Vatan gözünü kar ve rant hırsı bürümüş enerji sermayesinin değil, vatandaşın yerleşim, geçim ve yaşam alanıdır.   Doğa, tarihi SİT, çocuklarımızın geleceği, devlet, muhtar, belediye, milletvekili, vatan, ülke, devlet vb her şey açgözlü enerji sermayesine tabi olamaz, olmamalıdır. Enerji dâhil her şey insan, doğa ve vatan içindir, insan, doğa ve vatan enerji için olamaz.

Ziyaret RES A.Ş’nin hali hazırda faaliyette olan 32 türbinin 1. Derece Arkeolojik SİT alanı olan St. Simon Manastırına, kesin korunacak hassas doğal alana, doğal Sera iklimimize, doğal yaşama, bitki örtüsüne, tarıma, turizme, insan yerleşimine ve yaşamına geri dönüşü imkânsız büyük zararları olmuştur. Sürekli kapasite artışı ile 12-13 olan türbinler birkaç yılda 32 âdete ulaşmıştır. Samandağ ilçemizde faaliyet yürüten “Ziyaret RES A.Ş” ve “Gözene- Sebenoba RES A.Ş”  ile birlikte iki şirketin Toplam Türbin Sayısı şu an yaklaşık 65 adettir.  Gözünü kar hırsı bürümüş enerji sermayesine ve şirketlerine sesleniyoruz. Bu bölge RES türbin kapasitesini doldurmuştur. Artık zorlamayın. Bu bölge kar hırsınızı doyurmaz ve doyurmak zorunda değildir.  Bölge halkının rahatsızlıklarını dikkate almayan enerji sermayesine artık yeter, dur diyoruz. Kapasite artışı iptal edilsin. Kapasite artışı ile eklenecek türbinlerle bölgede bitki, hayvan katliamı katlanacak, tarım ve turizm imkânsız hale gelecek, insan yerleşemez, barınamaz ve doğal yaşam imkânsız hale gelecektir. RES şirketlerinin kapasite artırımı adı altında Türbin dikmelerine veya yani RES yatırımlarını bölgemiz iklimi ve doğası kaldıramaz noktaya gelmiştir.

1-“Ziyaret Rüzgâr Enerji Santrali (RES) Kapasite Artışı” hakkında, (ÇED ) “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararına itiraz ediyoruz ve Ziyaret RES A.Ş’nin kapasite artırma çalışmalarının DURDURULMASINI talep ediyoruz.  ÇED raporunun iptal edilmesi için Hatay idare mahkemesine Yürütmeyi Durdurma davası için başvurduk.

2-Bölgemizde mevcut olan çok sayıda RES türbinlerinin eksiltilmesini talep ederken artırıma gidilmek istenmesi arkeoloji, inanç ve doğal alanların tahribatına tuz biber ekecektir. 1.Derece SİT alanı olan ST. Simon Manastırında yapılmış olan kazı, çatı, beton, türbin, vb tahribatların durdurulmasını, kaldırılmasını, onarılmasını talep ediyoruz. Kutsal mekân olan El- Arabî Ziyaretini ziyaret eden inançlıları rahatsız edecek kadar yakınına yapılan Türbinler kaldırılmalıdır. 25 Ocak 2017 Çarşamba günü Resmi Gazetede yayınlanan Karar Tarihi ve Sayısı: 05.01.2017-98 olan ilke kararına göre “Kesin Korunacak Hassas Alanlarda, RES projelerine izin verilmez” ve “Kesin korunacak hassas alanlarda daha önceden yapılmış tesislerde yeni türbin eklenerek veya alan değiştirilerek kapasite artışına gidilemez”  denilmektedir.

3-Samandağ ve Defne ilçelerimizin belediyelerini ve kaymakamlıklarını, Hatay Valiliğini ve Hatay Büyük Şehir Belediyesini, Milletvekillerimizi, Siyasi partileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Odalarımızı, Sendikalarımızı, Derneklerimizi, Aydınlarımızı ve tüm halkımızı duyarlılığa davet ediyoruz.  Hangi işletme olursa olsun projenin gerçekleştirileceği bölgede yaşayan kişiler sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir ve bu hak vatandaşlara Anayasa ile tanınan bir haktır.

Bölgede doğaya yapılacak bir müdahaleden öncelikle o bölge insanlarının etkileneceği ve bu anlamda tartışmasız söz hakkı vardır. İklim, yaşam, geçim, tarım, turizm ve tabiatın tahribatı söz konusu olduğundan Samandağ ve Defne ilçelerimizde yaşayan her vatandaşın söz ve yasal müdahale hakkı vardır. Anayasa’nın 56. maddesinde, herkesin, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemenin devletin ve vatandaşların ödevi olduğu belirtilmiştir” dedi.

Haber-Foto:Ümit Sağaltıcı

 

Share
845 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?