ÜST REKLAM

logo

reklam

VARLIK FONU YÖNETİMİ AŞ


Av. Ali Beyaz
deneme17@hotmail.com

 

Sözde bu hafta 240 aya varan Mortgage imkanlarına, %10 peşinatla ev sahibi olmanın ekonomik anlamda faydalı olup olmadığına, emlaka arz ve talep piyasasının bu değişikliklere nasıl tepki vereceğine (ev fiyatlarında artış vs) değinmeyi düşünüyordum. Fakat Pazar gecesi, Bakanlar Kurulu kararı ile içlerinde Ziraat Bankası, PTT, BOTAŞ, Borsa İstanbul, TPAO, TURKSAT, Türk Telekom, ÇAY-KUR, ETİ Maden gibi önemli kuruluşların bulunduğu kamu iktisadi teşebbüsleri, Sayıştay ve Meclis’in denetiminde olmayan bir anonim şirkete, evet yanlış duymadınız, ticaret siciline kayıtlı bir ticari şirkete devredildi.

Satıldı demiyorum, devredildi. Satılması için en basit tabirle “ihale edilmesi” gerekirdi. Tekrarlıyorum: Satılmadı, devredildi. Devlete dolayısıyla vatandaşa ait bu işletmeler; 15 Kasım 2016’da yani daha 3 ay önce kurulan Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş.’isimli bir şirkete bir pazar gecesi OHAL KHK’sı ile meclis onayı olmaksızın devredildi. 31 Ocak 2017 tarihinde yani daha 1 hafta önce de şirketin yönetimin kurulu üyeliğine Yiğit BULUT getirilmiş. Ne tesadüf… Bu şirketin kurulabilmesini sağlayan 6741 sayılı kanun ise 19 Ağustos 2016’da yani daha 6 ay önce meclisten geçmiş.

Bu şirket öyle bir şirket ki; ne normal şirketler ne de herhangi bir devlet kurumu gibi kanunlarla sınırlandırılmamış. Hemen hemen konuya ilişkin her türlü kanun, KHK vs’den muaf. (6741 sayılı kanunun 8. maddesi) Yine devletin her kurumunun tabi olduğu Sayıştay denetimine de tabi değil bu şirket. Yani şirket yetkilileri istediği gibi at koşturabilir, kimse de “dur kardeşim ne yapıyorsun” diyemez. Yine şirket olması hasebiyle; kamu yararı odaklı olmaktan çok kar marjlı hareket edeceğinden vatandaşın yine mağdur edilmesi olası.

Zaten kuvvetle muhtemel; bu şirket söz konusu kuruluşları, kendi bünyesinde işletmek yerine satacaktır. Fakat bu satış, Sayıştay denetiminde olmayacağı için kime hangi usulle satılacağı hususlarıkontrolsüz olacaktır. Tıpkı bir hukuk devletinde olmaması gerektiği gibi.

Gelelim işin hukuka uygunluğuna. Öncelikle OHAL KHK’sı ile yapılan bu şekilde bir devir hukuken yok hükmündedir. Anayasa’nın ilgili maddeleri uyarınca OHAL KHK’ları “ancak OHAL’in gerektirdiği konularda ve OHAL süresince geçerli olmak üzere” çıkarılabilir. Bu devirlerin ise OHAL ile alakası olmadığı gibi, OHAL ile de sınırlı kalmayacağı aşikar.

İkincisi; bu tarz bir devrin serbest piyasa koşullarına uygun yapılması gereklidir. Özelleştirme yapılacaksa bile usulüne uygun yapılmalıdır. Sayıştay denetiminde olmayan bir ihale veya devrin; en azından halk vicdanında şaibeli olacağı unutulmamalıdır.

Son olarak; tekel konumda olan PTT, TURKSAT gibi kuruluşların özelleştirilmesi vatandaşı rekabet olmaması dolayısıyla yüksek fiyatlara mahkum edecektir. Yine stratejik öneme sahip telekominikasyon ve iktisadi nitelikteki kuruluşların yabancıların eline geçmesinin de sıkıntılar yaratabileceği ortada. Yani nerden tutsanız elinizde kalıyor.

Gelelim 6 aylık bir süreç içerisinde, yangından mal kaçırırcasına neden bütün bunların gerçekleştiğine. İlk ihtimal, hazinenin artık alarm veriyor olması. Devletin acil sıcak para ihtiyacı dolayısıyla bu özelleştirmeleri, denetim ve yargı süzgeci olmaksızın alelacele yapmak istiyor olması muhtemel. Sosyal medya (ekşi sözlük vs) kaynaklı diğer ihtimaller ise; iktidarın kendisine referanduma kadar kaynak yaratma çabasından, batık yandaş şirketlere nefes aldırılmaya çalışılmasına kadar türlü komplo teorilerinden oluşmakta. Bütün ihtimallerin ortak noktası ise, devletin ekonomik anlamda darboğazda olduğu.

Yazımı rahmetli Ecevit’in bir vecizesine atıfla bitirmek istiyorum. Sonraki iktidar enkaz bile devralmayabilir. Olan bitenin hayırlara vesile olması dileklerimle…

Not: Referandumda oy kullanacak vatandaşların (bilhassa ikametgahları yurtdışında olan fakat kendileri referandum tarihinde -9 ila 23 Nisan arası- burada olacak gurbetçilerimiz ile öğrencilerimizin) ikametgah işlemlerini yapmaları gerektiğini hatırlatalım.

Share
760 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...