VALİ DOĞAN, DEPREM TATBİKATINA KATILDI « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

VALİ DOĞAN, DEPREM TATBİKATINA KATILDI

Bu haber 08 Mart 2022 - 16:46 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Afet Tatbikat Yılı” kapsamında 81 İl’de eş zamanlı gerçekleştirilen “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına” katılım gösterdi.

04 Mart 2022 Cuma günü saat 11.30’da Antakya İlçemizde bulunan Haydar Mursaloğlu İlkokulu’nda gerçekleştirilen, İlimiz geneli 1390 okulumuzda yapılan ve 449. 572 öğrencimizin katıldığı “Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına” katılan ve ilgili kurumlarca deprem anında ve tahliyesi esnasında kendi görev alanları çerçevesinde icra edilecek faaliyetlere dair tatbikatın yapılmasının ardından bir konuşma yapan Vali Doğan, konuşmasında “Bugün okulumuzda, 81 İl’de eş zamanlı olarak bir deprem tatbikat gerçekleştirdik. Deprem açısından hem Türkiye, hem Hatay coğrafyası riskli bölgededir. Bu tatbikat ile deprem anında ne yapmalıyız, kurumlarımızın hangi faaliyetleri icra etmesi gerekmekte bunu gördük. Kurumlarımız kendi görev alanları gereği yapılması gerekeni sembolik olarak sizlere göstermeye çalıştılar. AFAD, İtfaiye, Emniyet, Jandarma, Ambulans teşkilatımız var. Kurumlarımızla birlikte deprem, afet anında neler yapılması gerekiyorsa sizlere göstermeye ve birlikte tatbik etmeye çalıştık. Çocuklar afet anında önce acil çağrı numaramız olan 112’yi aramalıyız. Acil çağrı alıcısı sizin nereden aradığınızı, hangi numaradan aradığınızı kendi ekranında görüyor ve sizden olaya dair kısa bir özet aldıktan sonra hangi birimin müdahale etmesi gerektiğine karar verip ilgili birimi ikaz ediyor. İlgili birim ise olaya en kısa sürede müdahaleyi gerçekleştiriyor. Önemli olan Türkiye’nin ve İlimizin deprem bölgesinde olduğunu bilmek ve deprem anında ilk önce yapılması gerekenler neyse bunları öğrenmek lazım. Herkesin evinde bir deprem çantasının olması şart. Sizlerin dikkatini bugün gerçekleşen tatbikat ile deprem afetine çektik. Ben bu tatbikatta emeği geçen bütün arkadaşlara şükranlarımı sunuyorum. Rabbim depremleri, afetleri memleketimize göstermesin. İnşallah huzurlu, mutlu, sağlıklı günlerde buluşmak temennisiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.” dedi.

“Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatına” Vali Doğan’ın yanı sıra, Vali Yardımcısı Erhan Günay, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Jandarma Komutanı Emrullah Büyük ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Haber- Foto: Rizan Sağaltıcı