ÜST REKLAM

logo

reklam

VAKIFLIKÖYÜ’NE MESROB 2. KÜLTÜR MERKEZİ

İlçemizde hafta sonunda Pazar günü Vakıflı mahallesinde Vakıflıköy Mesrob II. Kültür Merkezi açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa İlçemiz Kaymakamı Dr.Cahit ÇELİK, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü SAVAŞ, Hatay il Müftüsü Hamdi KAVİLLİOĞLU, Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR, Ermeni din adamları Dikran Gülmezgil, Hayk Aslanyan, Erol Ergan, Mihran Unikyan, Episkopos Sahak Maşalyan katıldı.

Kültür merkezinde toplantı salonu, reçel imalathanesi, misafirhane, lojman, müze salonu bulunuyor. Vakıflı Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar, Vakıfköy Mesrob ll. Kültür Merkezinin hayata geçirilmesi için emeği geçen herkese teşekkür etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Samandağ Vakıflı Köyü’nde Patrik Mesrob Kültür Merkezinin Ermeni cemaatine ve Hatay halkına hayırlı olmasını dilerim.” ifadelerine yer verdi.

Hatay il Müftüsü Hamdi Kavilioğlu, kültür merkezinin hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Ülkemizin birliği- beraberliği için kader birliği yapabilmeliyiz…

Tesisin yapılmasına öncülük eden Cemiyet başkanı Cem Çapar, Mahalle Muhtarı Berç Karton, eski cemiyet başkanı Garbis Kuş ile yaptıkları bağışlarla bu tesisin yapılmasını sağlayan hayırsever vatandaşlara teşekkür ile başlayan konuşmasında İlçemiz Kaymakamı Dr. Cahit Çelik, “bugün dünyanın dört bir tarafında Suriye’de, Irak’ta, Myanmar’da, Rohinga’da, Sudan’da mezhep ve dinlerinden dolayı her gün binlerce insan ölürken, biribirimize gösterdiğimiz hoşgörü, farklı din ve mezhep mensuplarının beraber barış ve huzur içinde yaşaması adına böyle bir tesisin açılşmı çok anlamlı buluyorum.

Dinlerimiz farklı olabilir, dillerimiz varklı olabilir, renklerimiz farklı olabilir, mezheplerimiz farklı olabilir. Ama önemli olan ülkemizin birliği- beraberliği için kader birliği yapabilmemiz, ülkemize ihanet etmememizdir. Çok samimiyetimle söylüyorum bu anlamda Vakıflı Mahallesi sakinlerinin en iyi şekilde vatanşlık görevlerini yerine getirdiklerine şahit oldum. Anayasamızın 10. Maddesinde belirtildiği üzere: Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Benim açımdan bu madde hizmette, yönetim anlayışımda bir mihenk taşıdır. Vakıflı Mahallesi Samandağ için, Hatay için, hatta Türkiye için bir markadır.

Tüm sakinlerinin Ermeni kökenli olduğu tek yerleşim birimi, Türkiye’de organik tarımın ilk yapıldığı köy, okuma oranı Türkiye’de en yüksek olan bir yerleşim birimidir.

Bugün açılışını yapacağımız bu tesisin Vakıflı’nın marka değerine başka bir şey katacağına inanıyorum. Hem bu tesis, hem de Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarılacak eski taş evler ile beraber ileride Vakıflı Mahallesinin, Doğu Akdeniz’in eko turizm yapılan güzel bir turizm beldesi olacağını düşünüyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinize saygı ve hürmetlerimi sunuyorum, açılışını yapacağımız tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

 

Share
500 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?