ÜST REKLAM

logo

reklam

VAKA-İ TEZCAN  ( TEZCAN VAKASI)


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Soyadı aklımda kaldı. Hakkında çok fazla bilgim yok. Ara ara sinir uçlarına dokunan sözlerle parlıyor. Daha önceden ilçemizin insanı Prof. Dr. Mehmet YUVA’yı da hedef göstermişti. Suriye olayları başında Prof. Dr. Mehmet YUVA hakkında aşağıdaki fesat ve fitnelerle saldırmıştı.

1-“Suriye’de Ergenekon Yuvalanması,

2-Türkiye’de askeri darbe organize eden Esad’ın Türk aklı,

3-Esad’ı YPG ile buluşturan,

4-Suriye istihbaratı Hatay masası şefi,

5-Aynı anda ABD, Almanya ve Türkiye adına casusluk yapan,

6-Akademik kimliğini Suriye adına halkla ilişkiler faaliyeti için kullanan,

7-Erdoğan ve Esad’ı bir araya getiren,

8-Suriye devleti tarafından pabucu dama atılan ve hatta Suriye’ye karşı savaş ideoloğu görevini üstlenen

Mehmet YUVA dışındaki asılsız iddiaları da şöyleydi:

1-Gezi bir Nusayri isyanıdır.

2- 400 silahlı Nusayri, Gezi için hazırlanmıştı.

3- Güneydoğu olaylarına paralel olarak Mersin, Adana ve Hatay’da Nusayri silahlı isyanları planlandı.

4-.Doğu Perinçek, ‘Mart ayında Türkiye alev alev yanacak’ dedi. Alev ile Alevileri kast etti. İsyan edin çağrısında bulundu”

5-Türkiye’nin gündemine gelmeyen ihanet: CHP Hatay Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in Hatay’daki HKÖ Terör Örgütü’yle ilgisi ne?

Sondan başlayayım. Tezcan Bey Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir hakkında soruyu soran, iddiada bulunan sizsiniz cevabını verecek olan da sizsiniz. Tabii bir cevabınız varsa… Somutluğu olmayan bu sorular çamur atmaktan öteye gidemez. Farklı kesimlerdeki kişiler ile ilgili de aynı ayarda laflarınız var. Bu tarzınızın hayra alamet etmediğini konusunda ciddi belirtiler var.

İkinci olarak: Doğu Perinçek’in bu bölgede sözünün çok geçmediğini en son belediye seçimlerinden anlıyoruz. Bu bölgede Doğu Perinçek hakkında doğru- yanlış birçok iddia vardır. İnsanımız üzerinde hele Alevi kimliği üzerinde Doğu Perinçek’in  hiçbir etkisi yoktur.

Diğer iddialara gelince; sayı vererek silahlı kişilerden bahsediyorsunuz. Ben rica ediyorum dört yüzünün dört yüzünü de lütfen güvenlik birimlerine bildirin. Bildiklerinizi adli makamlara aktarın. Biri televizyona çıkıyor bir bölgeyi kastederek 400 kişi Hatay’da silahlı eğitim aldı diyor. Suriye’ye gitti diyor. Güvenlik güçleri hiç mi sormazlar : ‘’Tezcan bey  bu bilgiler size nereden geldi, nerede eğitim aldılar? Gidelim araştırma yapalım. Hatay’daki vatandaşlarımızı uyaralım.’’

Gezi bir Nusayri eylemidir. Bu iddiasının altını doldurması gerekiyor. Yoksa bu iddianın altında kalırsın. Fitne –fesat ekmeye çalışanların lanetlenmeyi  hak edeceğini bilirsiniz. Ne diyor peygamber ‘’fitne uykudadır, uyandırana lanet olsun.’’ Az buçuk sosyal bilimler terminolojisini bilen biri olarak geziyi nasıl Nusayrilere bağladı düşünüyorum. Düşünüyorum. Bulamıyorum.

Daha önce ‘’Gezi’yi  paralel devlet yapılanmasına- Fetö’ye- emperyalizme  bağlayanların yazılarını okudum. Bu yazıların bir mantık ve sistematiği var. Anlaşılır.

Tezcan’ın dediği kabak gibi ortada kalıyor.

Tezcan ve Tezcan gibi konuşanlar  yardımıyla  Adana- Mersin- Hatay   için bir kaos mu planlanıyor?  Başka illerimizde yaşanan acıların bir benzerinin bu bölgede yaşanması halinde Nusayriydiler-ajandılar deyip ayrıştırmak mı hedefleniyor?

Nasıl ki Reina saldırısından sonra hepimizin üzülmesi gerekirken, ölenlerin ailelerini düşünüp sabır dilememiz gerekirken, ülkemizin zor günlerini düşünüp aklı selim davranmamız gerekirken; bazı kesimler tarafından yapılan ‘’ içki  içiyorlardı şehit olamazlar’’ (en hafifi bu) gibi yorumların amacı ne olabilir?  Bu yorumların benzerleri asker- polis gibi güvenlik güçleri için de yapıldı. Ölenler solcuydu-sağcıydı- Aleviydi-Sunni idi  deyip aynı şeyleri yapıyorlar. Ülkemizde yapılan bütün terör saldırılarında ölenlere rahmet, ailelerine sabır, ülkemiz insanlarına akıl ve kalp selameti dilemek hepimizin insanlığı gereğidir.

Şimdi tezcanvari karakterlere dikkat edilmeli. 20-22 yaşlarda  20 saat Fetullah Gülen dinlediğini söyleyen Tezcan,  şimdi ‘’Allah benden alsın, Cumhurbaşkanına versin’’ diyor.

‘’Cumhurbaşkanı, Başbakan veya sultayı kalkan olarak kullananlara (Tezcan gibilerine)  karşı tavır almak hukuki ve vicdani sorumluluktur.Adamımdır ne yapsa korunur ve yeridir zihniyeti bindiğiniz dalı kesen testere gibidir. Tarihi vakıadır. Tekerrür etmemesi için ibret alanlardan olun.’’M. YUVA

Not:  Prof. Dr. Mehmet YUVA’nın 5. 1,2017 tarihli yazısından alıntılar yapılmıştır.

https://www.aydinlik.com.tr/kose-yazilari/mehmet-yuva/2017-ocak/gezi-bir-nusayri-isyanidir

Share
1376 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...