ÜST REKLAM

logo

reklam

VAKA-İ TEZCAN  ( TEZCAN VAKASI)


Hüsamettin Kazan
deneme18@hotmail.com

Soyadı aklımda kaldı. Hakkında çok fazla bilgim yok. Ara ara sinir uçlarına dokunan sözlerle parlıyor. Daha önceden ilçemizin insanı Prof. Dr. Mehmet YUVA’yı da hedef göstermişti. Suriye olayları başında Prof. Dr. Mehmet YUVA hakkında aşağıdaki fesat ve fitnelerle saldırmıştı.

1-“Suriye’de Ergenekon Yuvalanması,

2-Türkiye’de askeri darbe organize eden Esad’ın Türk aklı,

3-Esad’ı YPG ile buluşturan,

4-Suriye istihbaratı Hatay masası şefi,

5-Aynı anda ABD, Almanya ve Türkiye adına casusluk yapan,

6-Akademik kimliğini Suriye adına halkla ilişkiler faaliyeti için kullanan,

7-Erdoğan ve Esad’ı bir araya getiren,

8-Suriye devleti tarafından pabucu dama atılan ve hatta Suriye’ye karşı savaş ideoloğu görevini üstlenen

Mehmet YUVA dışındaki asılsız iddiaları da şöyleydi:

1-Gezi bir Nusayri isyanıdır.

2- 400 silahlı Nusayri, Gezi için hazırlanmıştı.

3- Güneydoğu olaylarına paralel olarak Mersin, Adana ve Hatay’da Nusayri silahlı isyanları planlandı.

4-.Doğu Perinçek, ‘Mart ayında Türkiye alev alev yanacak’ dedi. Alev ile Alevileri kast etti. İsyan edin çağrısında bulundu”

5-Türkiye’nin gündemine gelmeyen ihanet: CHP Hatay Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in Hatay’daki HKÖ Terör Örgütü’yle ilgisi ne?

Sondan başlayayım. Tezcan Bey Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir hakkında soruyu soran, iddiada bulunan sizsiniz cevabını verecek olan da sizsiniz. Tabii bir cevabınız varsa… Somutluğu olmayan bu sorular çamur atmaktan öteye gidemez. Farklı kesimlerdeki kişiler ile ilgili de aynı ayarda laflarınız var. Bu tarzınızın hayra alamet etmediğini konusunda ciddi belirtiler var.

İkinci olarak: Doğu Perinçek’in bu bölgede sözünün çok geçmediğini en son belediye seçimlerinden anlıyoruz. Bu bölgede Doğu Perinçek hakkında doğru- yanlış birçok iddia vardır. İnsanımız üzerinde hele Alevi kimliği üzerinde Doğu Perinçek’in  hiçbir etkisi yoktur.

Diğer iddialara gelince; sayı vererek silahlı kişilerden bahsediyorsunuz. Ben rica ediyorum dört yüzünün dört yüzünü de lütfen güvenlik birimlerine bildirin. Bildiklerinizi adli makamlara aktarın. Biri televizyona çıkıyor bir bölgeyi kastederek 400 kişi Hatay’da silahlı eğitim aldı diyor. Suriye’ye gitti diyor. Güvenlik güçleri hiç mi sormazlar : ‘’Tezcan bey  bu bilgiler size nereden geldi, nerede eğitim aldılar? Gidelim araştırma yapalım. Hatay’daki vatandaşlarımızı uyaralım.’’

Gezi bir Nusayri eylemidir. Bu iddiasının altını doldurması gerekiyor. Yoksa bu iddianın altında kalırsın. Fitne –fesat ekmeye çalışanların lanetlenmeyi  hak edeceğini bilirsiniz. Ne diyor peygamber ‘’fitne uykudadır, uyandırana lanet olsun.’’ Az buçuk sosyal bilimler terminolojisini bilen biri olarak geziyi nasıl Nusayrilere bağladı düşünüyorum. Düşünüyorum. Bulamıyorum.

Daha önce ‘’Gezi’yi  paralel devlet yapılanmasına- Fetö’ye- emperyalizme  bağlayanların yazılarını okudum. Bu yazıların bir mantık ve sistematiği var. Anlaşılır.

Tezcan’ın dediği kabak gibi ortada kalıyor.

Tezcan ve Tezcan gibi konuşanlar  yardımıyla  Adana- Mersin- Hatay   için bir kaos mu planlanıyor?  Başka illerimizde yaşanan acıların bir benzerinin bu bölgede yaşanması halinde Nusayriydiler-ajandılar deyip ayrıştırmak mı hedefleniyor?

Nasıl ki Reina saldırısından sonra hepimizin üzülmesi gerekirken, ölenlerin ailelerini düşünüp sabır dilememiz gerekirken, ülkemizin zor günlerini düşünüp aklı selim davranmamız gerekirken; bazı kesimler tarafından yapılan ‘’ içki  içiyorlardı şehit olamazlar’’ (en hafifi bu) gibi yorumların amacı ne olabilir?  Bu yorumların benzerleri asker- polis gibi güvenlik güçleri için de yapıldı. Ölenler solcuydu-sağcıydı- Aleviydi-Sunni idi  deyip aynı şeyleri yapıyorlar. Ülkemizde yapılan bütün terör saldırılarında ölenlere rahmet, ailelerine sabır, ülkemiz insanlarına akıl ve kalp selameti dilemek hepimizin insanlığı gereğidir.

Şimdi tezcanvari karakterlere dikkat edilmeli. 20-22 yaşlarda  20 saat Fetullah Gülen dinlediğini söyleyen Tezcan,  şimdi ‘’Allah benden alsın, Cumhurbaşkanına versin’’ diyor.

‘’Cumhurbaşkanı, Başbakan veya sultayı kalkan olarak kullananlara (Tezcan gibilerine)  karşı tavır almak hukuki ve vicdani sorumluluktur.Adamımdır ne yapsa korunur ve yeridir zihniyeti bindiğiniz dalı kesen testere gibidir. Tarihi vakıadır. Tekerrür etmemesi için ibret alanlardan olun.’’M. YUVA

Not:  Prof. Dr. Mehmet YUVA’nın 5. 1,2017 tarihli yazısından alıntılar yapılmıştır.

https://www.aydinlik.com.tr/kose-yazilari/mehmet-yuva/2017-ocak/gezi-bir-nusayri-isyanidir

Share
1466 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SİGARA İÇMEK YA DA İÇMEMEK

  13 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Eğitimci Sami ASLAN, hazırladı… Uzun yıllar sigara içtiği için akciğer kanseri riski zaten çok yüksek olan birinin “sigarayı bırakması” fazla bir şey ifade etmez. Sigarayı bıraktıktan ne 1-2 sene, ne de çok daha uzun seneler geçse bile kanseri riski asla “sıfırlanmaz”. Bu durumdaki hastaların bir kısmı KOAH’la ilgili öksürük, balgam, nefes darlığı şikâyetleri üzerine sigarayı bırakmış olabilirler. Sigaraya bağlı KOAH gelişen hastalarda akciğer kanseri riski, sigara içip de belirgin KOAH belirtileri olmayanlara nispeten çok daha yüksekti...
 • SİYASET DEĞİL ÜRETİM YAPIN!

  08 Kasım 2019 Ekonomi, Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Merhaba saygı değer okurlar. Arayı çok açtık, Bahar bitti kış geldi. Mevsimler geçte olsa değişti. Ama bu aralar, Mevsimlerden çok insanlar çabuk değişiyor. Cenazeye gittiğimiz zaman, üç günlük dünya, iyilik yapana, iyilikle anılana ne mutlu deriz. Veya şu üç günlük dünyada, bir karış topraktan başka ne alacağız ki deriz. İnsan ameli ile anılır deriz. Herkes İyilik Ve Ahiretten Dem Tutar! Ama hiç kimse bunu uygulamaz. Hiç birimiz! Herkes kendi menfaati doğrultusunda hareket eder. Kardeş, kardeşini, Baba Evladını, Evlat Baba Annesini ...
 • YAŞAMIN TEMELİ TOHUM VE TARIM

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Türkiye’de bir çok konuda olduğu gibi açlık konusunda da net, güvenilir veriler yok. Ancak yaşanan ekonomik sorunlar, halkın alım gücünün zayıflaması ile tahminen nüfusun yüzde 20’si yoksul kabul ediliyor. Yoksul nüfus oranı kırsal bölgelerde daha yoğun. Yaşamın temeli gıda,gıdanın temeli ise tohum ve tarımdır. Tarımdaki sorunları çözmeden gıda sorununu çözmek mümkün değil. Türkiye, sahip olduğu tarım potansiyeli, biyoçeşitliliği ile, dünyada en son açlık ve yoksulluk sorunu yaşayacak ülke konumundadır. Yanlış tarım politikaları ile,...
 • “AİLE İÇİNDE YEMEK SEÇEN, ÇOCUK İÇİN OLUMSUZ MODELDİR”

  08 Kasım 2019 Köşe Yazıları, Sağlık, Üst Haberler, Yerel

  Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, çocuklarda yemek yeme sorununa değindi. ‘Beslenme bir canlının gelişimi için gerekli olan doğal ihtiyaçlardan bir tanesidir’ diyen ÖNCÜL, yemek yemeyle ilgili problemlerin genellikle ilk çocukluk döneminde başladığı hatırlatmasında bulundu. “Beslenme ortamı” sağlıksız olduğu zaman çocuğun bu durumdan olumsuz bir şekilde etkileceğine işaret eden Çocuk Ergen ve Aile Danışmanı Oyun ve Aile Terapisti Pedagog Onur CAN ÖNCÜL, konuşmasının devamında, “bu doğal ihtiyaç...