UZUN; “GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EL ELE OLALIM ENGELLERİ KALDIRALIM” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

UZUN; “GÜZEL BİR DÜNYA İÇİN EL ELE OLALIM ENGELLERİ KALDIRALIM”

Bu haber 04 Aralık 2019 - 8:39 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

Samandağ Özel Defne Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Müdürü Hıdır Uzun, 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günü dolayısıyla bir açıklamada bulundu.

Engelli vatandaşlara hak ettikleri değeri vermemin ve hayatın her alanında var olabilmesini sağlamanın bütün vatandaşların insanlık görevi olduğunu ifade eden Kurucu Müdür Uzun; “Engelli kardeşlerimizin bu hayattaki varlığı ve gerçekliği hayatın susuz ve havasız yaşanamayacağı kadar yalın ve çıplaktır. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak onlara hak ettikleri değeri vermek ve hayatın her alanında onların var olabilmesini sağlamak hepimizin birer insanlık görevidir. Bu görevler bir kişinin veya bir grubun özverisiyle yürütülemez. Toplum olarak dezavantajlı bireylerimiz ile ahenk ile yaşayabilmemiz için önce anne babalarımızın ailede daha sonra devlet yetkililerinin kanun ve yasalarda, yerel yönetimlerimizin kamusal alan ve düzenlemelerde, ilgili branş ve meslek mensubu arkadaşlarımızın da kamuoyu bilinci oluşturmak acısından ortak sorumlulukları bulunmaktadır. Her birimiz bu sorumluluğun bir köşesinden tutarsak ortada ne engel kalır nede dezavantajlı bireylerin mağduriyetlerine tanıklık etme mutsuzluğunu yaşamayız. Güzel bir dünya için el ele olalım engelleri kaldıralım.

Herhangi bir Aralık’ta değil hayatın her anında engelli kardeşlerimizi hissetmek kimisinin gözü, kimisinin kulağı, kimisinin kolu bacağı olmak inanın çok zor değil. Engelli olmak hiçbir engelli kardeşimizin bir tercihi olamayacağı gibi, her bir bireyin de bir engelli adayı olma riskini göz önünde bulundurmak, empati kurmak ve hepimizin bu gerçeklik ekseninden uzaklaşmadan toplumda, kamu alanlarında yapilmasi gereken düzenlemelerde, idarecilerimiz tarafından alınan kararlar ve yapılan düzenlemelerde ve en önemlisi inisiyatiflerimizde engelli kardeşlerimizi bir nebze yürekten hissetmek işin özü hepsi bu! 3 Aralık Dünya Engelliler Farkındalık Günüdür. Kutlama, tebrik etme, boy boy resimlerde göbek atma yarışı değildir. İyi ki engelli kardeşlerimizin gözlerindeki parıltıyı hissedebilecek, iyiki tertemiz yüreklerindeki yaşama sevincine tanıklık edecek mesafede, iç içe, iyi ki onların yaşama sevinçlerini perçinleyecek mutlu bir ailede hep beraberiz. Sizler bu hayatın oksijeni suyu çiçeği sevinci ve hüznü kadar doğal ve bu hayatın olmazsa olmaz renklerindensiniz. Sizleri yürekten çok seviyoruz” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

afdah.info

voir films