Uzmanlardan Rip Akıntısı Uyarısı! “TATİL ACI BİTMESİN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Uzmanlardan Rip Akıntısı Uyarısı! “TATİL ACI BİTMESİN”

Bu haber 10 Mayıs 2022 - 14:47 'de eklendi ve 253 kez görüntülendi.

Havalar ısınmasıyla birlikte vatandaşlar sahile akın etmeye başladı. Bu nedenle uzmanlar Karadeniz ve Hatay sahillerinde görülen bir çok vatandaşın ölümüne sebep olan Rip akıntısı üzerine vatandaşları uyardılar.

Rip akıntı nedir ve nerelerde görülür?

Konu üzerine açıklamada bulunan uzmanlar; “Özellikle yaz aylarında yüzlerce insanın boğularak hayatını kaybetmesine neden olan Rip ya da çeken akıntısı adı verilen su hareketlerini sizin için araştırdık. Karadeniz ve Hatay sahillerinde daha çok görülen ‘Rip akıntısı’ nedir? Rip akıntısından kurtulmak için neler yapılmalı?

erotik film izle

Yaz mevsiminde artış gösteren boğulmalar, dikkatsizlikten daha çok rip akıntısı yüzünden meydana geliyor. Bu nedenle rip akıntısı olan bölgelerden uzak durulması gerekir. Halk arasında rip akıntısına, ‘çeken akıntı’ ismi verilir.

Rip Akıntısı (Çeken Akıntı) Nedir?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

Rip Akıntısı Nerelerde Ve Ne Zaman Görülür?

Çeken akıntılar tüm Hatay Samandağ Çevlik  sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

Rip Akıntısı Neden Tehlikelidir?

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir.

Rip Akıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa;

Sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa;

Düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa;

Kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir. Dalgalı havalarda denize girmeyin” ifadelerine yer verdiler.

Haber- Foto: Rizan Sağaltıcı