Uzmanlar Uyardı! “SAĞLIĞI ELVERİŞLİ OLMAYANLAR ORUÇ TUTMASIN” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Uzmanlar Uyardı! “SAĞLIĞI ELVERİŞLİ OLMAYANLAR ORUÇ TUTMASIN”

Bu haber 01 Nisan 2022 - 13:48 'de eklendi ve 148 kez görüntülendi.

Bereketin, hoşgörü ve paylaşmanın sembolü “Ramazan ayı” geldi, çattı. Birbirinden lezzetli çeşitlerle donatılmış iftar masaları, her gün ağırlanan misafirler, bir bayram havasında birbirini takip edip geçip giden günler vatandaşları heyecanlandırıyor. Bu durumun yanı sıra uzmanlar bereket ayı Ramazan’da kimin oruç tutacağı konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Konu üzerine yapılan açıklamada; “Dinimiz var olan bir hastalığın kötüleşmesine neden olabilecekse, hamilelerde veya emziren kadılarda ve ergenlik çağına girmemiş olan çocuklarda orucu zorunlu kılmıyor. Aynı zamanda zihni hastalık veya vücutsal engeli, ileri yaşı olan ve zorunlu olarak yorucu seyahatlere çıkan kişilerde bu gruba dâhil.

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Tip 2 diyabeti mevcutsa Ramazan Ayı süresince yakın şeker değerleri takibi önemli. Çünkü bu hastalarda kan şekerinin ciddi anlamda düşmesi 7,5 kat daha artıyor. Bu kişilerde kan şekerinin fazla yükselmesi, vücudun tehlikeli manada susuz kalması ve derin ven trombozu geçirme ihtimalide söz konusu olabilir. Tip 2 diyabeti olan kişilerde kan şekeri değerleri kontrol altında ve insülin kullanmıyorlar ise, şeker ilaçlarının dozajı ramazan süresi içerisinde yeniden (hekim tarafından) ayarlanarak oruç tutulmasında tıbbi açıdan bir engel yoktur. Tip 1 diyabeti olan hastalarda ise oruç tutmak genelde önerilmiyor.

Kalp hastalıkları olan hastalara oruç önerilmiyor

Kalp problemi olan hastalarda, örneğin kısa bir süre önce stent takılmış, kalp ameliyatı geçirmiş, kalp krizi hadisesi olan kişilerde veya ciddi kalp yetmezliği bulguları mevcutsa ve hastanın tansiyon değerleri kontrol altında değilse, yine oruç tutmak tıbbi açıdan önerilmiyor.

Kanseri olan hastalarımızın tedavi süreci vücutsal ve zihinsel olarak çok stresli geçebilir. Dolayısı ile bu tür hastalıklarda orucun tutulması sağlık açısından öngörülmüyor.

Genel olarak oruç tutulmasında bir mâni görülmeyen hasta gruplarında ve aynı zamanda sağlıklı olan kişiler için Ramazan Ayı süreci için önerilen husular şunlardır:

İftar ve sahur arasında yüksek miktarda su tüketilmesi

Kafeinli içeceklerin tüketilmemesi veya kısıtlanması

Hazmı kolay olan doymamış yağlarla (örneğin zeytinyağı) yemeklerin yapılması

Şekerli gıdaların tüketilmemesi

Tuz ve glisemik indeksi yüksek olan (beyaz ekmek, pirinç, makarna mantı gibi) gıdaların tüketilmemesi.” İfadelerine yer verildi.

Haber- Foto: Rizan Sağaltıcı