UZMANINDAN MAVİ IŞIK UYARISI! « Samandağ Ayna Haber

SON DAKİKA

KURGU DEĞİL, GERÇEKLER

Eğitim, Genel, Sağlık, Yerel

UZMANINDAN MAVİ IŞIK UYARISI!

Bu haber 19 Eylül 2022 - 10:57 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cep telefonları, bilgisayarlar, televizyonlar, ev aydınlatmaları gibi birçok teknolojik aletten maruz kalınan mavi ışık için Stem-A Robotik Kodlama Eğitmeni Uğur Özden DOĞRU’dan uyarı geldi. Stem-A Robotik Kodlama Eğitmeni Uğur Özden DOĞRU, Mavi ışığa maruz kalma sonrası oluşan tehlikeleri sıralarken, yapılan deneyleri ve Dünya Sağlığı Örgütünün verilerini paylaştı.

Stem-A Robotik Kodlama Eğitmeni Uğur Özden DOĞRU, gazetemize konuşurken; “tehlikeler nelerdir?

Telefonlardan, bilgisayarlardan ve ev eşyalarından gelen mavi ışığa günlük, ömür boyu maruz kalmak yaşla birlikte kötüleşebilir.

Çalışma, yaygın bir meyve sineği olan Drosophila melanogaster’ı, diğer hayvanlar ve insanlarla paylaştığı hücresel ve gelişimsel mekanizmalar nedeniyle testleri için bir model organizma olarak kullandı.

Sineklerin mavi ışığa maruz kalmaktan büyük ölçüde etkilendiği ve bununla birlikte, insanlar üzerindeki etkiler arasında bulanık görme, göz yorgunluğu, kuru göz, makula dejenerasyonu ve kataraktın yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bozulmuş uyku kalitesi yer alır.

Mavi ışığa maruz kalmayı sınırlamak için en iyi çözümler, mavi ışığı filtreleyen ve retinalarınızı koruyan amber lensli gözlükleri ve telefonları, dizüstü bilgisayarları ve diğer cihazları mavi emisyonları engelleyecek şekilde ayarlamayı içerdiğini öne sürüyorum.

Mavi ışığa maruz kaldıktan sonra sineklerin hayatta kalma oranı değişti

Karanlıkta tutulan sineklerin hayatta kalma oranını inceleyen çalışma, mavi ışığın sinek hücrelerinin mitokondrileri üzerindeki etkisini içeriyordu. Işık yayan diyotlardan (LED’ler) sürekli mavi ışık ortamına giderek daha eski çağlara geçtiler.

Karanlıktan aydınlığa geçişler 2, 20, 40 ve 60 günlük yaşlarda meydana geldi. Mitokondri, bir kimyasal enerji kaynağı olan adenosin trifosfat veya ATP üreten bir hücrenin enerji santrali gibi davranır.

Mavi ışığa uzun süre maruz kalmanın, gözlerinde parlayıp parlamadığına bakılmaksızın sineklerin ömrünü etkilediği açıktır.

Diğer çalışmalar, aydınlıkta 12 saat ve karanlıkta 12 saat günlük döngülere maruz kalan sineklerin, tamamen karanlıkta tutulan veya mavi dalga boyları filtrelenmiş ışıkta tutulan sineklere kıyasla daha kısa ömürlü olduğunu kaydedildi.

Mavi ışığa maruz kalan sinekler, retina hücrelerine ve beyin nöronlarına zarar verdi ve hareket kabiliyetini bozdu – sineklerin yaygın bir davranış olan duvarlarına tırmanma yeteneği azalır .

Deneydeki bazı sinekler, göz geliştirmeyen mutantlardı ve bu gözsüz sinekler bile bozulma gösterdi, bu da sineklerin zarar görmesi için ışığı görmeleri gerekmediğini düşündürdü.

Kronik olarak mavi ışığa maruz kalmak, ışığı algılamada uzmanlaşmamış hücrelerde bile enerji üreten yolları bozabilir.

Bu yeni çalışmaların yeni yönü, mavi ışığa kronik maruz kalmanın ışığı algılamada uzman olmayan hücrelerde bile enerji üreten yolları bozabileceğini gösteriyor.

“Mitokondrideki spesifik reaksiyonların mavi ışıkla önemli ölçüde azaldığını, diğer reaksiyonların ise mavi ışıktan bağımsız olarak yaşa göre azaldığını belirlendi. Bunu, yaşlanan sineklerdeki yaralanmalara hakaret katan mavi ışığa maruz kalma olarak düşünebilirsiniz.”

Bu mavi ışık insanları nasıl etkiler?

Doğal ışık, bir kişinin sirkadiyen ritmi için inanılmaz derecede önemlidir – bu, yeme ve uyku düzenlerinde önemli faktörler olan beyin dalgası aktivitesi, hormon üretimi ve hücre yenilenmesi gibi fizyolojik süreçlerin 24 saatlik döngüsüdür.

Yapay ışığa daha fazla maruz kalmak, uyku ve sirkadiyen bozukluklar için bir risk faktörüdür ve yaygın olarak kullanılan LED’ler yüksek oranda mavi ışık yaydığından, LED aydınlatma ve cihaz ekranlarının yaygın kullanımıyla, insanlar mavi spektrumda artan miktarda ışığa maruz kalırlar. .

“Bu teknoloji, LED aydınlatma, çoğu gelişmiş ülkede bile, insan ömrü üzerindeki etkilerini bilecek kadar uzun süredir kullanılmamaktadır.

“Yapay ışığa, özellikle de maviyle zenginleştirilmiş LED ışığa uzun süre maruz kalmanın insan sağlığına zararlı olabileceğine dair artan endişeler var.

“İnsanlarda mavi ışığa maruz kalmanın tüm etkileri henüz bilinmemekle birlikte, kısa ömürlü model organizmada gözlenen hızlandırılmış yaşlanma, bizi bu stres etkeninin hücresel hasar potansiyeli konusunda uyarmalıdır.

“Günlük yaşam boyu mavi ışığa maruz kalmanın, ancak diğer görünür dalga boylarına değil, model organizmanın beyni, motor yetenekleri ve ömrü üzerinde zararlı etkileri olduğunu gösterir.

“Artık mavi ışığın sinekler üzerindeki zararlı etkilerinin büyük ölçüde yaşa bağlı olduğunu bildiriyoruz – aynı ışık yoğunluğuna aynı uzunlukta maruz kalma, yaşam süresini kısaltıyor ve yaşlı sineklerde genç sineklere göre nörodejenerasyonu daha önemli ölçüde artırıyor.

Peki bu ne demek?

Nörodejeneratif hastalıklar, sinir hücrelerinin ilerleyici kaybı ile giden ve bu kayba bağlı olarak sinir sistemi fonksiyonlarının yitimine neden olan bir grup hastalıktır. Bu hastalıklardan en sık görüleni Alzheimer hastalığıdır. Parkinson hastalığı ikinci sıklıkta görülmektedir” dedi.

Ne Yapmalı; 20 Dakika Kuralı Önemli

Teknolojinin eğitim ve okul hayatı içerisindeki kullanımının artışıyla birlikte mavi ışığa maruz kalma saatlerinin de aynı oranda artış gösterdiğini vurgulayan Stem-A Robotik Kodlama Eğitmeni Uğur Özden DOĞRU, şunları söyledi: “Mavi ışığa maruz kalmanın yaşla birlikte kötüleşebileceği ve tehlikeli etkileri azaltmak için ekran süresinin sınırlandırılmasını öneriyorum.

Mavi ışıktan korunmak için özel mavi filtreli gözlükler var. Cep telefonlarımızda da mavi ışık filtresi var. Çocuklarda mavi ışığa çok daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Çocukların odasına elektronik alet sokmayacağız, televizyon koymayacağız, cep telefonlarına süre koyacağız, ‘bakma’ diyeceğiz ve filtre açacağız. Bir takım uygulamalar var ve 20 dakikada 1, 20 metre uzağa 20 saniye bakmak gerektiğini hatırlatıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi çocuklara ekransız ve elektronik ortamdan uzak odalar yapmamız. Telefon, tablet, televizyon ve LED’lerde mavi ışık filtremizi kullanalım. Evdeki ışıklandırmamızda da daha çok sarı LED’i tercih edelim” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabıİç giyimMayoÇorapFantezi giyimİç çamaşır takımlarıSütyenGecelikPijama takımıGece elbisesiPlaj giyimGiyimBüyük bedenTesettürEtekTrenckottarz eşofman takımları bayanMontGömlekPantolonT-shirtSweatshirtKırmızı elbiselerCeket