ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Şubat 2017

UZAKTAN AKRABALAR


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

Evgin Dağ

Şener Şen’in başrolünü oynadığı Mesudiyeli Mesut, veya sonradan ismi Milyarder olarak değiştirilen filmi çoğunuz izlemişsinizdir. Mesut, yani Şener Şen, filmde tren istasyonunda çalışan düşük maaşlı, maddi sıkıntılarla boğuşan bir memuru canlandırıyor. Filmde tecrübeli oyuncuların yanı sıra büyük usta Münir Özkul Milli Piyango biletleri satan bir karakteri Mahmut hoca ismi ile oynuyor; Mahmut hocadan piyango bileti alan Mesudiyeli Mesut, yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin aldığı bilete isabet etmesi ile milyarder oluyor. Büyük ikramiyenin kendisine isabet ettiğini duyan herkes hemen Mesut’un kapısında bitiveriyor; ancak biletin nerde olduğunu hatırlamıyor Mesut.

İkramiyeden pay kapmak için türeyenler, türlü türlü taklalar atıyor, hatta mahallece tren olup Mesut’un etrafında vagon şeklinde dönüyorlar, fakat nafile; çünkü Mesut biletin nerde olduğunu hatırlamıyor.

evgin

Şimdi; bu örneği vermemin iki nedeni var. Birincisi; Samandağ yerelinde, Samandağ Belediye yönetiminin etrafında tren oluşturup belediyenin nereye gittiğini hatırlamadığı(!) trilyonlarından nemalanmak isteyen çok sayıda vagonun olmasından, ikincisi; Suriye sahasında Esad için ”bitti” dendiği bir dönemde topuklayanların, şimdi Suriye yönetiminin tekrar güçlenmesinden dolayı geri dönüp ”aman ben ettim sen etme” diyerek uzaktan akrabaların bile türemesinden kaynaklanıyor.

Samandağ yerelinde daha düne kadar ”ille de ille sosyalizm” diyenler, bugün trilyonları görünce ”amaaaan biz mi kurtaracağız memleketi” diyerek kapitalizmin dibine vurdular.

Suriye sahasında da durum Samandağ yerelinin aynısının tıpkısının tersi; başta ihanet edenlerin çoğu şimdi, Esad’a çıkan direniş ikramiyesinin, Cenevre ve Astana görüşmelerinden sonra elinin daha da güçlenmesinin ardından Esad’ın etrafında uzaktan akraba gömleği ile fır dönmeye başladılar.

Bu iki uzaktan akraba karakterlilerin es geçtiği veya görüp de karakterlerinin doğası gereği görmezden geldiği bir gerçek var ki tarih ihaneti affetmez. Mesudiyeli Mesut filminde, Mesut trene binip gidiyor ancak burada tersi olacak; Samandağ’da halk bu tırrekleri el arabasına bindirip gönderecek, Suriye’de ise emperyalizmden yana tavır takınanlar imamın kayığına binecek. Haydin eyvallah!

 

 

 

 

Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • PUTİN-ERDOĞAN SALI ZİRVESİ BÖLGEMİZİ SALLAR MI?

  21 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mehmet Yuva Bir dostum, “Cinsellik saçma bir eylemdir diyen Tolstoy’un 13 çocuk yaptığını öğrendiğimden beri kimseye güvenim kalmadı” derdi. Ancak İmam’a küserek Cami boykot edilmez. Tolstoy’un sözüne itimat etmeyerek topyekûn güven kaybı yaşanmaz. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını eleştiren Yılmaz Özdil Barış Pınarı operasyonuna ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a destek verdi;  “Başka Türkiye yok. Dik dur, eğilme, yanındayız…Ecevit gibi dirayetli ol canımı ye” mesajıyla taraftar ve muhalif birçok kimseyi şaşırtmayı başardı.&nbs...
 • DÖVME ÇILGINLIĞI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Son yıllarda bir ‘dövme çılgınlığı’ yaşanıyor. Özellikle de kadınların  antik çağlardan beri bilinen bu kendini süslenme sanatı, adeta salgın bir hastalık gibi tüm dünyada hızla yayılıyor. Samandağ’ın bayanları da dövme çılgınlığının önde gidenleri. Gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine giderek daha çok insan dövme yaptırıyor. Üstelik sadece kol, bacak, omuz, sırt gibi görünen yerleri de değil, vücutların ‘güneş görmeyen’ bölgeleri de nasibini alıyor dövmeden. İyi güzel de, kiminin modaya uymak, kiminin gerçekten süslenmek ve...
 • BİR DELİNİN AKILLI TAVIRLARI

  16 Ekim 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Mağaracık köyünde dünyaya bir erkek çocuk geldi. Adı Fadıl kondu… Fadıl büyüdü. Askere gitti, askerliğini yapıp memleketine döndü. Memleketine döndüğünde, bir kız beğendi.. Nişan yaptı. Kısa bir nişanlılık döneminden sora evlendi. Fadıl; zaman içinde ruh sağlığı bozuldu.. Doktora gitti geldi, şifa bulamadı. Hastalığı ağırlaştı. Delilik kıyılarında dolaşmaya başladı. Cebinde bulunan demir parayı, deniz kıyısında ki kumsala gömmeye başladı. Yeşerip boy atsın. Para ağacı olsun. Dal budak salsın.,. Meyve yerine para versin. Fadıl da böylec...
 • AYŞE BİNT EBU BEKR!

  14 Ekim 2019 Eğitim, Köşe Yazıları, Yerel

  Çok rol model bir isim vardır: Üstün meziyetler vs, ne derler? -Müminlerin annesi! Bir sürü hadis vs. Fakat... Nedense seçme hadislerdir bunlar! İşlerine geleni anlatırlar... Ben mesela anlatılmayan tarihi gerçekleri hatırlatayım: Neden mesela Hz. Fatıma’nın elinden alınan Fedek Hurmalığına karşın kendisine Bahreyn ve Basrada topraklar verildiğini? Neden mesela Halife Osman döneminde Kufelilere mektup yazdığını, onları yüreklendirdiğini ve sonrasında inkar ettiğini? Neden mesela olaylar sırasında – Umreye gidiyorum- d...