ÜST REKLAM

logo

reklam
02 Şubat 2017

UZAKTAN AKRABALAR


Evgin Dağ
deneme15@hotmail.com

Evgin Dağ

Şener Şen’in başrolünü oynadığı Mesudiyeli Mesut, veya sonradan ismi Milyarder olarak değiştirilen filmi çoğunuz izlemişsinizdir. Mesut, yani Şener Şen, filmde tren istasyonunda çalışan düşük maaşlı, maddi sıkıntılarla boğuşan bir memuru canlandırıyor. Filmde tecrübeli oyuncuların yanı sıra büyük usta Münir Özkul Milli Piyango biletleri satan bir karakteri Mahmut hoca ismi ile oynuyor; Mahmut hocadan piyango bileti alan Mesudiyeli Mesut, yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin aldığı bilete isabet etmesi ile milyarder oluyor. Büyük ikramiyenin kendisine isabet ettiğini duyan herkes hemen Mesut’un kapısında bitiveriyor; ancak biletin nerde olduğunu hatırlamıyor Mesut.

İkramiyeden pay kapmak için türeyenler, türlü türlü taklalar atıyor, hatta mahallece tren olup Mesut’un etrafında vagon şeklinde dönüyorlar, fakat nafile; çünkü Mesut biletin nerde olduğunu hatırlamıyor.

evgin

Şimdi; bu örneği vermemin iki nedeni var. Birincisi; Samandağ yerelinde, Samandağ Belediye yönetiminin etrafında tren oluşturup belediyenin nereye gittiğini hatırlamadığı(!) trilyonlarından nemalanmak isteyen çok sayıda vagonun olmasından, ikincisi; Suriye sahasında Esad için ”bitti” dendiği bir dönemde topuklayanların, şimdi Suriye yönetiminin tekrar güçlenmesinden dolayı geri dönüp ”aman ben ettim sen etme” diyerek uzaktan akrabaların bile türemesinden kaynaklanıyor.

Samandağ yerelinde daha düne kadar ”ille de ille sosyalizm” diyenler, bugün trilyonları görünce ”amaaaan biz mi kurtaracağız memleketi” diyerek kapitalizmin dibine vurdular.

Suriye sahasında da durum Samandağ yerelinin aynısının tıpkısının tersi; başta ihanet edenlerin çoğu şimdi, Esad’a çıkan direniş ikramiyesinin, Cenevre ve Astana görüşmelerinden sonra elinin daha da güçlenmesinin ardından Esad’ın etrafında uzaktan akraba gömleği ile fır dönmeye başladılar.

Bu iki uzaktan akraba karakterlilerin es geçtiği veya görüp de karakterlerinin doğası gereği görmezden geldiği bir gerçek var ki tarih ihaneti affetmez. Mesudiyeli Mesut filminde, Mesut trene binip gidiyor ancak burada tersi olacak; Samandağ’da halk bu tırrekleri el arabasına bindirip gönderecek, Suriye’de ise emperyalizmden yana tavır takınanlar imamın kayığına binecek. Haydin eyvallah!

 

 

 

 

Share
640 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEMLEKETTE HAK, HUKUK ADALET VAR MI?

  17 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Bu üç kavram varsa, iyi yoldayız, başarı mutlak olacak. Bu kavramları Samandağ ilçesinde arayalım. Bizim ilçede var mı? Varsa, nerede saklanmışlar da bizler göremiyoruz? Ben bu yüce değerleri çok aradım. Merak ediyordum. Bulamadım. Örneğin; Şehir merkezinde bulunan ve davası 1991 yılından beri çözüm bekleyen Park sorununun yasa ve yönetmelik açısından beraber bakalım ‘’İlimiz Samandağ İlçesi Atatürk Mahallesinde kâin 1042,1998 ve 4241 sayılı parseller, Mahkeme kararlarıyla Park olarak ihdas edildi Hatay Valiliğinin 17.10.2018 tarih ...
 • KAPİTALİST SİSTEMDE ONUR, HAYSİYET VE ŞEREF; PARADIR

  15 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan / Sami Aslan İnsanlık Kapitalizm ile birlikte Basit yeniden üretimden (sanayi öncesi antik ve orta çağlardaki tarıma dayanan üretim) Geniş yeniden üretim  ( teknolojik sanayiye dayanan üretim) sistemine geçmiştir. Çok uluslu tekelci şirketler ve Bankalar sistemi olan KAPİTALİST sistem demek, GENİŞ YENİDEN ÜRETİM SİSTEMİ demektir. Geniş yeniden üretim demek yüzbinlerce işçi ile en son teknoloji kullanarak dağlar gibi yığılan matahlar (mallar) üretmek demektir. Dağlar gibi yığılan üretilmiş MATAHLAR’ın milli sınır...
 • ZEYTİNİN TARİHÇESİ VE FAYDALARI

  08 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Zeytin, çok yönlü bir kültür bitkisi olarak, Anadolu mutfak kültüründe binlerce yıldan bu yana birçok alanda kullanılır. Anadolu’da yaşayan eski medeniyetler, zeytin ve zeytinyağını, dini kutsamalarda, nazardan korunmada, birçok hastalığın tedavisinde kullanırlardı. Tüm dinlerde zeytin, bereket, barış, akıl, uzun ömür ve olgunluk gibi simgesel anlamlar taşır. Zeytin ağacı, ağır büyüyen, fakat oldukça uzun yaşayan bir ağaçtır. Gövdesi çürümeye karşı çok dayanıklıdır. Üstelik de ömrünü tamamladığında köklerinden yeni bir ağaç filizlenmekt...
 • YEMEĞİN AZI KARAR ÇOĞU ZARAR

  01 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Hz. Muhammed’in şu sözünü hiç aklımızdan çıkarmayalım: “ sofradan tam doymadan kalkınız.” Bu sözün değerini sağlıkçılar daha iyi bilir. Yemek yemekten anladığımız, karnımızı doyurmak anlamında midemizi doldurmaktır. Midelerimizi bir çöp kutusu gibi dolduruyoruz. Doygunluğa ulaştığında yani tam doluluk sağlandığında “doydum” diyoruz. Maalesef bunu destekleyen diğer olgu ise lezzet adı altında damak tadı dediğimiz, yediklerimizin tatlı, ekşi, acı,tuzlu olmasının ön plana çıkmasıdır.M.Ö.106 –M.Ö.43 yılları arasında yaşamış ...