logo

reklam

‘’ÜYELERİMİZİN AÇIĞA ALINMASINI KABUL ETMİYORUZ’’

Hatay Eğitim Sen Yürütme Kurulu Adına Şube Başkanı Deniz EZER, Eğitim Senli üyelerin de katılımıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Demokratik Kitle Örgütlerinin  yaptıkları basın açıklamasına katılmaları gerekçe gösterilerek  evleri basılarak 13.02.2018 tarihinde , üyeler Nidal ÇAY, Gülizar Işık ÇAY ve Servet Üstün AKBABA’nın  gözaltına alındığına dikkat çekilen açıklamada, “3 günlük gözaltı süresi sonunda serbest bırakılmışlardı.Üyelerimizin  demokratik bir hak olan basın açıklamasına katılmalarını bir suçmuş gibi gören İl Milli Eğitim ve valilik idari soruşturma başlar başlamaz üyelerimiz açığa almıştır.

Üyelerimizin açığa alınmaları  demokrat,aydın,çağdaş kimliğe sahip öğretmenleri sindirme politikasının bir sonucudur. Hatay Eğitim Sen olarak bu anti demokratik uygulamaları  reddettiğimizi ve üyelerimizin yanında olduğumuzu belirtiyoruz.

Daha önce de birçok yerde  belirttiğimiz gibi yaşadığımız bu zorlu süreçte değişik görüşlere saygı duyulmasının özellikle bu dönemde çok önemli  olduğunu ifade etmek istiyoruz.Bizler her kesimin kendini ifade edebilme hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz.Bunun suç sayılmasının anti demokratik bir uygulama olduğu kanaatindeyiz.

Valilik ve Milli Eğitim  Sivil Toplum Kuruluşlarının ve emek- demokrasi örgütlerinin iktidar gibi düşünmesini ne kadar normal karşılıyorsa  farklı düşünmesi de o kadar normal karşılamalıdır. Gözaltı gerekçesi sayılan basın açıklaması düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir, bu suç değildir.

Hatay Eğitim Sen olarak yürütülen soruşturmalarda adil davranılmasını talep ediyoruz. Üyelerimizin yargı süreci devam ederken henüz verilmiş bir yargı kararı yokken cezalandırılmaları ne vicdana ne de hak hukuka uygundur.

Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı kararın alınmasında ve uygulanmasında rol alanlar, üyelerimiz Nidal ÇAY, Gülizar Işık ÇAY ve Servet Üstün AKBABA için her türlü hukuksal ve demokratik mücadeleyi sürdüreceğimizi bilmelidir. Ve bilinmelidir ki hiçbir üyemiz, bu baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız kalmamış ve kalmayacaktır!”ifadelerine yer verildi.

Haber: Ümit Sağaltıcı / Foto: Haber Merkezi

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?