“UYARILARIMIZ DİKKATE ALINSIN” - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

“UYARILARIMIZ DİKKATE ALINSIN”

Bu haber 30 Eylül 2019 - 9:31 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

 “Kıyı Kenar Çizgisi” gerekçesiyle mağdur edilen vatandaşlar Mesrure Şenocak’ın evinde bir araya gelerek bir basın açıklaması düzenlediler. Gerçekleşen basın açıklamasını ev sahibi Mesrure Şenocak’ın kızı Sevinç Şenocak okudu.

Şenocak açıklamasında “İmar Barışı Kanunu’nun yasal uygulanması Nasıl? Antalya da, Muğla, Bodrum’da vb yapıldığı gibi Samandağ’da da yapılmak zorundadır.

Yapı Kayıt Belgesi Yıkımı Durdurma Belgesidir. Yapı kayıt belgesinin asıl işlevi yıkımı durdurmasıdır. Ne Zamana kadar durdurur? Heyet incelemesine kadar.

Heyetin kararına göre hareket edilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hatay’a komisyonlar tahsis edecektir. O komisyonlar her yapı kayıt belgesi için tek tek inceleme yapıp karar verecektir. Çevre ve Şehircilik bakanlığının yetkilendirme yaptığı bilirkişi heyetinin kararını biz mağdurlar dahil, belediye, kaymakamlık, valilik de bekleyecektir.

Heyet herhangi bir yapı ile ilgili yıkım kararı alırsa işte o zaman belediye yıkabilir. Şu an belediyenin yaptığı yıkım suçtur. Sayın Hatay Valisi, Sayın Samandağ Kaymakamlığı Lütfen Kanunsuz yıkımı durdurun.

Cimer-Bimer veya bakanlık Çalışanı, bakanlık ta müdür vb kişisel görüşün hukuki bir geçerliliği yoktur. Görüş değil karar. Kişisel görüş değil, Heyet kararı. Samandağ ilçemize ülkemiz Türkiye’nin kanunlarından farklı uygulama ihdas etmeye Samandağ Belediyesi’nin haddine değildir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Lütfen Dikkat Irk ve din, bölge, il, ilçe, mahalle, siyasi görüş ayrımı yapılmadan kanunlar bütün ülkemizde adaletli uygulanır. İmar Barışı kanunun Antalya’daki, Muğla’daki, Bodrum’daki vb. uygulanma emsalleri Samandağ’da da eşitçe uygulanmalıdır.

Bu Uyarıların Dikkate Alınacağını Umuyorum.“ifadelerine yer verdi.

Şenocak’ın açıklamasının ardından konuşan HDP İlçe Eş Başkanı Özbek, “Bu yıkımlardan dolayı halkın mağduriyeti söz konusudur. Bu mağduriyetin en kısa zamanda giderilmesini ve bu sorunun çözümü yolunda adım atılmasını talep ediyoruz. HDP olarak biz kesinlikle halkımızın mağdur olduğu her alanda birlikte hareket etmeye devam edeceğiz. Bundan kaynaklı halkımızın mağdur olduğu her alanda halkımızın yanında olacağız.” dedi.

DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü ise konuşmasında; “Seçimden hemen sonra Belediye Başkanı seçildiği partinin rozetini bir kenara bırakıp tüm halka eşit davranmalı.

Maalesef belediye başkanı ve yönetimi tarafından burada olanlarla ilgili hiçbiri net bir açıklama yapmamıştır.

Bundan dolayı kendilerini görevlerini layıkıyla yapmaya davet ediyorum. Öncelikle burada halk için, halk adına bir şeyler yapılacaksa halkı buraya toplamalı ve onlara bilgi vermeliydi. Bizim halkçı bir belediyeden beklentimiz bu yöndedir. Fakat belediye yönetimi bunu yapmak yerine sabahın erken saatlerinde kepçelerle gelerek vatandaşın evini yıkmaya çalıştı. Buna karşı halktan tepki olmasaydı bu evlerin tümü yıkılmış olacaktı. Dileriz bu hukuksuzluk bir son bulur. Bu yapılanlar hem yönetimi hem bizleri aşmış durumda. Devlet bu konuda gereğini yapmalıdır. Bence belediye yönetimi de çaresizlik içindedir. Umarız bu sorunlar aklıselim bir şekilde çözülür.” dedi.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına HDP İlçe Eş Başkanı Naim Özbek, DSP İlçe Başkanı Haydar Süslü, HDP İl Yöneticisi Tuncay Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı