ÜST REKLAM

logo

reklam
01 Kasım 2019

USTA AÇIKEL’DEN DİNLEDİK

Dünden Bugüne Ayakkabı Tamirciliğini

Bir zamanların gözde mesleklerinden olan ayakkabı tamirciliği, günümüzde insanların eskiyen ayakkabılarını direk çöpe atmasından ve fabrika üretimi ayakkabıların daha sık kullanılmasından dolayı unutulmaya yüz tutmuş meslekler arasına giriyor.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte gittikçe yok olan meslekler arasına ayakkabı tamirciliği zanaatını bu dönemde icra eden İlçemiz esnaflarından Sabri Açıkel’le sektör üzerine konuştuk.

Mesleğinin sıkıntılarını anlatmadan önce bize kendisini tanıtan Açıkel; “ Ben, Sabri Açıkel 41 yaşındayım. 30 yıldır bu mesleği yapıyorum. Yani neredeyse kendimi beldim bileli ayakkabı tamirciliği yapıyorum. Bizim sektör hepinizin de bildiği gibi unutulmaya yüz tutmuş bir sektör olduğu için zorlanmıyor değiliz. Ama yine de şükür diyeceğiz. Her işin kendine göre bir zorluğu bazen de bir çıkmazı var. Ancak bizim mesleğimizde durum biraz farklı. Geçmiş dönemlerde insanlar eskiyen, yıpranan ayakkabılarını çöpe atmaz bize getirirdi. Bizde ayakkabıları tamir ederdik. Ama şimdi eskiyen ayakkabılar hemen çöpe atılıyor. Vatandaşlar hemen ayakkabı mağazalarına koşarak marka ayakkabı almaya çalışıyorlar. Bu durum haliyle bizi kötü etkiliyor.  Bu durum aslında insanların kültürlerinin ve yaşam tarzının da değiştiğini gösteriyor. Bu ifade farklı gelebilir ne ilgisi var ayakkabılarla diyebilirsiniz. Ama bir düşünün insanlar eskiden idare nedir biliyorlardı. Fazla masraf yapmıyorlardı. Bu anlamda bu dönemle geçmiş dönemleri kıyaslayacak olursak arada çok fark olduğunu söyleyebiliriz. Bu sektörde ilerleyebilmek için kendim farklı modeller tasarlayıp diktim ve bu modelleri mağazalara sattım. Ancak bir süre sonra bu iş bana biraz külfetli gelince bırakmak zorunda kaldım. Şimdi ise ayakkabı tamiri yapıyorum. Son olarak şunu belirtmek isterim ki Samandağ halkı  olarak çok çalışkan bir milletiz ama   biz en küçük bir sorun yaşadığımızda hemen ekmeğimizi yurt  dışında  arıyoruz. Bu yanlış bir düşüncedir. Bence bir vatandaş kendi yaşadığı memleketi, ailesini, sevdiklerini bırakmamalı” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı

Share
963 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?