ÜST REKLAM

logo

reklam
06 Mayıs 2019

“ÜRETEN BİR TOPLUM YARATMAK İSTİYORUZ”

“Kooperatifleştirerek Büyüyen Bir Ekonomi Yapısına İnanıyoruz”


Samandağ Belediye Meclis Üyesi Atiye Sönmez Erdoğdu, Samandağ Belediyesi Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısında kooperatifçilik üzerine bir bilgilendirmede bulundu.

İşsizlik, eşitsizlik, ekonomik, yoksulluk ve dışlanma gibi sorunlar, geleneksel işletmelere alternatif örgütlenme modellerini gerekli kıldığını ifade eden Meclis Üyesi Erdoğdu bilgilendirmesinde;

“Sosyal dayanışma ekonomisi, dayanışmayı kamçılayan, sosyal ve ekonomik amaçlar güden, mal, hizmet ve bilgi üreten kooperatif, dernek, vakıf ve sosyal işletmelerden oluşur.

Sayın Başkanımızın Seçim Manifestosunda ki projelerinden biri olan, yeni nesil “Katılımcı Belediyecilik” anlayışına ve “kooperatifleştirerek büyüyen, eşitlikçi, demokratik ve sürdürülebilir bir ekonomi” yapısına inanıyoruz.

Çünkü biliyoruz ki: Birlikten kuvvet doğar!

Birlikten kuvvet doğar; ancak, kuvveti doğuran, teknik bilgi, güven ilişkisi ve etkin takım çalışmasıdır.

Toplumsal kalkınmaya hizmet ettiğinden kooperatifler, kurumlar vergisinden muaftır. Hibe programlarında önceliklidir.

Kooperatiflerin yasal, muhasebesel, teknik boyutlarını; kolektif üretim, satış ve bölüşüm ilişkilerini; ve kooperatif stratejisini, Sosyal Belediyecilik sorumluluğuyla yapılandırmak, emek eden herkesin, emeği kadar kazanmasını sağlamak “ne kadar emek, o kadar ekmek” anlayışını hâkim kılarak, yeniden, üreten bir toplum yaratmak istiyoruz.

Nasıl yapacağız?

  1. Patronsuz – Kooperatif patronsuzdur, tercih hakkı ve gönüllülük esastır. Her ortağın bir oyu vardır.
  2.  Eşit işe eşit ücret – Kooperatifte çalışan ortak ve gönüllülerin her biri harcadıkları emek karşılığında aynı birim ücreti kazanırlar.
  3. Adil paylaşım – Kooperatif, kazancın yüzde 20’sini idari giderler için alır artakalanı emek verenler arasında çalıştıkları zamana göre paylaştırır.
  4. Yetkin kadro – Kooperatif, alanında uzman kişileri istihdam eder. Her ortak eğitimi ve deneyimiyle uyumlu işlerde görev alır.
  5. Kolektif ve katılımcı – Çalışmamız ve çıktılarımız bireysel değil kolektiftir. Çalışmalarımızı daima çözüm ortaklarımız ile birlikte yürütürüz.
  6. Birlikte öğrenerek – Kooperatif reçete sunmaz. Asolan çözümü birlikte bulmaktadır. Hatalarımızdan öğrenip daha iyisi için çalışırız.

Bu bilgiler ışığında, ilk etapta üç farklı kategori ile işe başlamak istiyoruz:

  1. Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi: Kooperatifin ortakları sadece kadınlardan oluşur. Amacı, ortaklarının ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları ile ekonomik faaliyetleri kapsamında yer alan mal ve hizmet üretimi ile bunların pazarlamasına yönelik ihtiyaçlarını karşılamak, girişimlerini desteklemek, üretim becerilerini geliştirmek, böylece ortaklarının ekonomik menfaatlerini koruyarak sağlıklı ve gelişmiş bir çevrede yaşamalarını sağlamaktır.

Bizim hedefimiz nedir? Hatay’ın Unesco tescilli Gastronomi Kenti olması dolayısıyla, bütün dünyaya pazarlayabileceğimiz 600 yemek çeşidimiz mevcuttur. “Gastronomi Kenti Hatay’ın Sofrası Her Yerde” projesi ile, Belediyemizin öncülüğünde, çeşitli hibe programlarından da yararlanarak büyük bir Gastronomi Evi ardından da Gastronomi sokağı açmak.

Kadınlarımıza eğitimler vererek, kalite standartlarına uygun birer usta haline getirmek, Ceviz reçeli, Turunç Reçeli, Kabak Tatlısı, İçlim Köfte, Tepsi – Kağıt Kebap, Künefe gibi en çok rağbet gören yiyeceklerimizi üretmek vakumlayarak ambalajlamak, soğuk zincirle memleketin her yerinde hatta yurtdışında pazarlamak. Böylece kazanmak isteyen her ev kadınına imkân sağlamak.

  • Turizm Geliştirme Koopreatifi: Koopreatifin ortakları Turizmci işletme sahiplerinden oluşur. Amacı, doğal, tarihi arkeolojik ve kültürel turizm değerleri ile diğer turizm ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Tarihiyle, doğasıyla, sofrasıyla, farklılığında ki zenginliğiyle, 14 Km’lik müthiş sahiliyle “SAMANDAĞ” özünde eşi benzeri olmayan bir dünya kenti olabilecek potansiyelde. Ana amaç, bu potansiyeli hayata geçirecek disiplinli, denetimli özel müteşebbis ortaklığıdır.

Belediye’nin projeleri arasında ki “Kel Dağı’ndan Musa Dağı’na” kadar planlanan yeni Turistik işletmeleri, bu koopreatif aracılığıyla halka kiralayacak ve denetimini yapacaktır.

Turizmi geliştirme adına taş üstüne taş koymak isteyen her gönüllüye imkân sağlanacaktır.

  • Yaş Sebze ve Meyve Üretim ve Pazarlama Koopreatifi: Koopreatifin ortakları, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler olacaktır. Amacı, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yaş sebze ve meyve ürünlerini iyi şartlarla değerlendirmek, pazarlamak ve ortaklarının ekonomik menfaatlerini korumaktır. Böylece üretmekten vazgeçen çiftçiği yeniden üretime teşvik etmektir.

Çitçilerimiz, bin bir emekle ürettiği malı 1 satarken, tüketicilerin sofrasına en az 5 birime gelebiliyor. Arada ki farkı aracılar, komisyoncular kazanıyor. Biz bu kooperatif üzerinden, yurt içi ve yurt dışı pazarlamayı kendimiz yapacak, aracısız komisyoncusuz, çiftçimizin, emeğinin gerçek karşılığını almasını sağlayacağız.

Başkanımızın küçük çiftçiyi destekleme, ürettiği ürünü, Modern koşullarda satabilmesi için, Pazar standı tahsis etme projesi vardı.

Bu kooperatif aracılığıyla, Belediyeye ait arazileri varsa, üzerinde seralar kurarak, daha fazla üretim için halkın işletmesine açmak.

Üreten ve pazarda satmak isteyen küçük çaplı çiftçilere, belli günler için, belli standlar tahsis edilecek.

Soğuk hava deposu projesi ile mevsiminde 1 birime giden malın üç ay sonra 5 birime satılması, böylece çiftçinin üretimden şevk alması sağlanacak.

2. kalite ürünler için bir meyve suyu fabrikası kurulacak. Böylece tarımımızı sanayiyle buluşturacağız. Hibe projelerinden geçer not alabilmeyi ve tez zamanda bu işi başarmayı umut ediyoruz. Yeniden organik tarıma dönüş için, Cem Tamimi arkadaşımızının üzerine çalıştığı Tohum Bankacılığı Projesi vardı. Bu projeyi de bu koopreatif üzerinden yürütmeyi hedefliyoruz.

Üretime dayalı olmayan her ekonomi batmaya mahkumdur. Yerelden Genele doğru Üretim Politikalarıyla yeniden kalkınacak, muasır medeniyetler seviyesine yeniden kavuşacağız. Sayın Refik Eryılmaz Başkanımızın öncülüğünde, Meclis Üyelerimizle birlikte, STK’larımızın katkısı ve halkımızla elele, birlikte üretecek, birlikte güçlenecek ve birlikte başaracağız” dedi.

Haber: Ümit Dadük Sağaltıcı – Foto: Aslı Sağaltıcı 

Share
62 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?