Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler – 3 “PARANIZLA BİLE İŞ SAHİBİ OLAMIYORSUNUZ” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

Üniversite Tercihi Yapacaklara Tavsiyeler – 3 “PARANIZLA BİLE İŞ SAHİBİ OLAMIYORSUNUZ”

Bu haber 29 Temmuz 2022 - 16:46 'de eklendi ve 283 kez görüntülendi.

Öğrencilerin üniversite tercihlerinin hayatlarını etkileyecek bir karar olduğunu bu anlamda bu seçimin dikkatli bir şekilde yapılması gerektiğini belirten İlçemiz Avukatlarından Ali Beyaz Eczacılık okumak isteyen öğrenciler de tavsiyelerde bulundu.

Konu üzerine yaptığı açıklamada Avukat Beyaz; “Hekimlikte olduğu gibi aslında eczacılıkta da bu konuda yorum yapması gereken kişiler eczacılarımız. Dışarıdan gözlemleyen biri olarak ben ancak yüzeysel derecede bilgi verebilirim. Dolayısıyla eczacılık düşünen gençlerin kesinlikle mesleğe yeni başlamış, çiçeği burnunda eczacılarla görüşmesi, bu bölümü tercih edip etmemeleri noktasında çok çok daha faydalı olacaktır.

Her şeyden önce bildiğim kadarıyla eczacılıkta çalışma alanları oldukça kısıtlı. Kendi eczanesini açmak ve bir eczacının yanında çalışmak baskın olsa da; klinik eczacılık, hastanelerde istihdam edilme, ilaç firmalarında çalışma vb. gibi yaygın bilinmeyen faaliyet alanları da mevcut.

Genellikle tercih edilen ve daha sık bilinen kendi eczanesini açma ne yazık ki günümüzde pek mümkün görünmüyor. Misal eczacılık mezunu bir genç gelip şu an Samandağ’da istediği gibi eczanesini açıp çalışamıyor. Kota denilen ve belirli bir nüfus/sağlık merkezi yoğunluğuna göre belirlenen bir limit söz konusu. Bu limit artmadığı sürece mesleği bırakacak eczacılardan hava parası ile eczane devralmak ya da mesleği bırakan, hayatını kaybeden meslektaşlardan ötürü ortaya çıkan kontenjan için kuraya girmek dışında bildiğim kadarıyla başka bir yol mevcut değil. Yani paranızla bile iş sahibi olamıyorsunuz. Yanlışsam düzeltin lütfen.

Başka bir eczacının yanında çalışma durumu da ilçemiz ve ilimizde pek yaygın görülebilen bir durum değil ne yazık ki. Zira duyduğum kadarıyla mezuniyet sonrası yapılması zorunlu olan yardımcı eczacılık için bile mezunlar çalışabilecek eczane bulamamaktalar. İddia şu ki bunun da en büyük sebebi kendilerine ödenmesi öngörülen maaşın oldukça yüksek olması.

Özetle, bilhassa genellikle tıp ve diş hekimliği fakültesine puanı yetmeyen öğrenciler tarafından tercih edilen eczacılıkta da ne yazık ki iş garantisi mevcut değil. Dediğim gibi, eczacılar bu konulara tabii olarak daha vakıf olup, benim burada anlattıklarım teyit edilmiş olsa da kulaktan dolma duyumlardır.

Son olarak rehber öğretmenlere çağrımdır. Lütfen bu konuda Samandağ’ın geleceği olan gençlerimizi okul dışında da aydınlatalım. Zira gözlemlediğim kadarıyla gençlerimiz rant amaçlı olarak özel üniversiteler ile, ismi pek duyulmamış ve henüz istihdam alanı bulunmayan bölümlere yönlendirilmekteler. Bunun sonucunda ise ilçede ciddi bir üniversite mezunu işsiz kesim oluşmakta. Ayrıca özel üniversitelere boşa akıtılan para da cabası. Bu konuda gençleri ve halkı yönlendirmek benim gibi teknik bilgi sahibi olmayan birine kalmamalı kesinlikle. Herkesin ilçemizdeki önümüzdeki 10 yıllara damgasını vuracak bu sorunların farkında olmadığını düşünmek istemiyorum” dedi.

Haber- Foto: Aslı Sağaltıcı