ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAKLARA TAVSİYELER-2 « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

ÜNİVERSİTE TERCİHİ YAPACAKLARA TAVSİYELER-2

Bu haber 26 Temmuz 2022 - 13:24 'de eklendi ve 304 kez görüntülendi.

İlçemiz Avukatlarından Ali Beyaz, yakın zamanda açıklanan sınav sonuçlarının ardından özellikle Tıp okumak isteyen öğrenciler için tavsiyede bulundu.

Konu üzerine yaptığı açıklamada Avukat Beyaz; “Özel kurumlarla dirsek teması olmayan rehberlik hocalarının Samandağ’da tercihler ve meslek seçimleri hususunda ciddi bir çalışma yapması beklentim ve temennim ile…

Tıp Fakültesi ve Doktorluk üzerine…

En kutsal mesleklerden biri olduğu tartışmasız doktorluğun ülkemizdeki son hali hepinizin malumu. Çoğumuzun bilmediği veya yanlış bildiği şey ise kazançları… (Aşağıdaki linki bu amaçla bırakıyorum.)

İlçede anne ve babaların çocukları ile -deyim yerindeyse- caka satabilmek için zorla tercih ettirdikleri bölümlerden biri hatta ilki olan tıp fakültesini okumak da bitirmek de insanüstü bir çaba ve mentalite istiyor. Hatta bir itirafta bulunayım, onca ezbere ve külliyata rağmen hukuk eğitiminden bile daha zor olduğu kanaatindeyim:)

Peki bu kadar emek ve zaman tüketimi sonucu ortaya ne mi çıkıyor? Şark hizmeti adı altında istemediği, istenmediği, sevilmediği, değer görmediği vb. yerde çalışmaya mecbur edilen hatta yurtdışına (Suriye?) dahi iradesi dışında gönderilen, hasta ve hasta yakını şiddetine her an maruz kalma potansiyeline sahip, malpraktis davaları ile kendini ağır ceza mahkemesinde bulan, meslekten ihraç edilme korkusu yaşayan ve ciddi tazminatlar ödemek durumunda kalan, üstüne üstlük kazancı ve özlük hakları da dünya standartlarını bırakın, bekçi vb. mesleklerin altında kalmış bir meslek grubu…

Uzmanlık için yırtınan, 30lu yaşlara kadar gece gündüz, hastalık vs. demeden ders çalışmak mecburiyetinde kalan hekimlerimizin ne yazık ki biz vatandaşlar dahil kimse tarafından kıymeti bilinmiyor. Artık eskisi gibi kazancı ideal bir meslek de değil. Daha iyi şartlarda çalışabilmek için Almanca ve İngilizce öğrenip yurtdışına gitmeye çalışanların sayısının az olmadığı herkesçe bilinen bir gerçek. Göç ediyorlar anlayacağınız; kıymetlerinin bilineceği, değer görecekleri, emeklerinin karşılıklarını alabilecekleri yerlere haklı olarak gitmeye çabalıyorlar.

Gençler; Tıp Fakültesi tercih edecekseniz, beni ve yazdıklarımı da boş verin, “genç ve mesleğin henüz başında” bir hekim ile mutlaka bu durumu istişare edin, sonra karar verin. Anne ve babalar, eltiye görümceye hava atmak için çocuğunuza yaşatacağınız şeylerin bir kısmını dışarıdan gözlemleyen biri olarak kalemim döndüğünce dile getirmeye çalıştım. Yine de tercih sizlerin olsa da mutlaka hekimlerden, yukarıda bahsettiğim rehberlik hocalarından mutlaka bilgi alın” dedi.

Haber- Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı