DOLAR İMPARATORLUĞU - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

DOLAR İMPARATORLUĞU

Bu haber 01 Mayıs 2020 - 12:16 'de eklendi ve 1.546 kez görüntülendi.

ABD Bağımsızlık savaşı sırasında İngiliz bankerler, İngiliz Kralına karşı isyancıları finanse ediyordu. Karşılığında “Amerikan Parasını Basma Hakkını” elde etmeyi talep ediyorlardı.

Bağımsızlık savaşını isyancılar kazandı. Amerikan kurucu ataları İngiliz bankerlere dolar Basma Hakkı tanıdılar. 1776 yılında Amerika, İngiliz Kralından kurtuldu.Fakat, daha büyük bir felaketin yakasına yapıştığını 1865 yılına kadar fark edemedi.

1865 yılında Amerikan İç Savaşını sona erdiren Abraham Lincoln, “savaş giderleri gerekçesiyle” bankerlerin elinden dolar basma hakkını Devlete geri aldı.

Amerikan Devleti, Başkan Lincoln döneminde ilk defa dolar basabildi. Fakat uzun sürmedi. Abraham Lincoln suikaste kurban gitti. Ölünce “eski düzene” geri dönüldü. Bankerler dolar basmaya devam ettiler.

Daha sonra gelen Başkanlar ile bankerlerin başı dertteydi.Sonunda orta yol bulundu. 1913 yılında FED adlı banka kuruldu. Amerikan dolarını basma hakkı FED’e verildi.Ancak, FED ortaklarının tamamı banker ailelerinden oluşuyor. FED adındaki bankada, Amerikan Devletinin hissesi dahi yoktu.

Bankerler Amerika’yı 12 bölgeye bölüp pay etmişlerdi. Bölgeleri temsilen, adına guvernör denilenler bankacı sıfatıyla FED yönetimine girdiler.Her biri kendi bölgesinde Merkez Bankası şubesi olarak işlev görüyordu.

Amerikan Devleti FED Başkanını tayin ediyor. Bu tayin işlemi de tam bir komediydi.Bankerler kimi ister ise o, FED Başkanı tayin ediliyor. FED Amerikan Dolarını basıyor. Merkez Bankası olarak görev yapıyordu. Ekonomik buhran, artan nüfus, paylaşılamayan kaynaklar bankerleri yeni bir savaş ekonomisi konusunda ikna etti. Nede olsa paranın ve bir kıta ülkesinin kontrolünü savaş sayesinde kazanmışlardı. Şimdi hem paranın kontrolünü ABD dışına yaymak hem de ABD dışında başka ülkelerinde kontrolünü ele geçirmek adına kıtalararası bir savaş makinasını çalıştırmanın tam zamanıydı.

Bankerler iki kere dünyayı kana buladıktan sonra, 1944 yılında Bretton Woods Para anlaşması ile Doları Dünya Parası olarak kabul ettirdiler. Bu anlaşma ile bir dolar karşılığında 0,888 gram altın olduğu var sayıldı.

Katılımcı 48 ülke paralarını dolara göre tarif ettiler. Böylece “dövize bağlı” para sistemi ortaya çıktı.Böylece dolar karşılığında altın var sayılıyordu ve dolaylı olarak altına bağlı para sistemi devam ediyordu.

1960 yılında Başkan J.F. Kenedy, Amerikan Hazinesi’nin “doları bankerlerden borç almasına” karşı çıktı. 1110 sayılı kanun teklifi ile “bankerlerin para basma hakkını devlete devredilmesini” talep etti. Fakat suikaste uğradı.

Halk Kenedy’leri seviyordu. Yerine R. Kenedy hazırlanıyordu. Fakat o da suikaste uğradı.

Kenedy’nin yerine geçen Başkan Yardımcısı Johnson’un ilk işi 1110 yasayı geri çekmek oldu. Bankerler dolar basmaya devam ettiler.

Kore Savaşı, Vietnam Savaşı Amerikan Devleti’nin giderlerini artırıyordu. Sam Amca, bankerlerden borç alarak savaşı finanse ediyordu. Amerikalı ölüyor ve öldürüyor, ne için bu işlere bulaştıklarını dahi bilmiyordu.

1965 yılında Fransa’nın Ünlü Devlet Başkanı General De Gaulle “eldeki altından daha çok dolar basıldığını” fark etti. Amerika’dan elindeki dolar karşılığında altın talep etmeye başladı.Tartışma 1972 yılına kadar devam etti.Başkan Nixon 1972 yılında doların altın karşılığını kaldırdı. Dolar karşılıksız kağıt paraya dönüştü.

1972 yılından beri” kağıttan kule” dolar, karşılıksız para olarak bankerler tarafından basılmaya devam ediliyor. 13 aileden oluşan ve sayıları 200 geçmeyen bankerler, karşılıksız olarak bastıkları kağıt para dolar ile dünyayı idare ediyor.

Kaynak: Rasthaber.com

Sami ASLAN