ÜST REKLAM

logo

reklam

Ümit Sağaltıcı PARÇALANMIŞ DEĞERLERLE HAYATA BAKMAK


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

-Abla sana bir şey sorsam ne dersin?

-Sor bakalım, ama zor olmasın.

-Yok be abla. Ne zoru ya  havadan sudan şeyler işte.

-Bak kardeşim havadan su deyip geçme, önemli şeylerdir bunlar.

-Ne gibi önemli şeyler pek anlamdım. Herkes havadan sudan dediğinde basit şeyler anlarlar, sen önemli şeyler diyorsun.

-Bak arkadaş, ben öyle başkalarının önemli önemsiz dediğinde bakmam. Kendime göre önemli şeyler başkasına göre değildir.

-Valla abla biraz cinssin desem bana kızarsın şimdi.

-Kızmıyorum bak. Kendi ağzınla söylüyorsun ”cinssin” diye. Ben çünkü başkalarının kızdığına bazen hiç kızmam. Başkasının ‘EVET’ dediğine hayır diyesim gelir, ben de böyleyim kabul et.

-Anladım abla, sen çok şeyi açıklıkla söylediğin için, ben de seninle onun için konuşmayı seviyorum ya. Fikirlerine değer veriyor. Hatta onlardan yararlanıyorum. Sen akıllı bir kadınsın vesselam.

-Vallahi akıllı mıyım, deli miyim onu bilemem?

-Akılsız demek pek işime gelmiyor kimseye. Engelliler vardır. Bir de kullanmasını bilmeyen vardır. Ben herhalde biraz kullanmasını bilenlerdenim diyelim. Hele sen şu sorunu sor bakalım.

”Moda hakkında ne düşünüyorsun? Diyecektim.

Bak şimdi sorduğun soruya. Ne düşüneceğim, bana göre moda diye bir şey yoktur desem, o cins tavırlarımdan birisini söylemiş olacağım, sen de tatmin olmayacaksın.

Çoğunluğun söylediğini bu kez söyleyeceğim, sırf seni tatmin etmek için olacak. Bu kez de benim içime sinmeyecek bile bile yalan söyleyeceğim, bu da bana göre bir şey değil.

Moda: Yakışandır anladın mı şimdi. Bak şu çocuğa ne güzel giyinmiş değil mi?

Bir kısa pantolon, üstünde desenli gömlek, ayakta bir spor ayakkabı, bu çocuğa yakışmış.

Off ya iyi ki yolda karşılaşıyorum bu teknoloji çağının tüketimci çocuklarına ya ofise gelseler gitti koca günüm moda uğruna!

İyi ki geçen gün karşılaştığım liseli kız çocuğu gibi ”Ümit hanım!  Ümit hanım! Duydun mu ‘Samsung’un yeni bir modeli çıkmış harika bir telefon” demesin mi tepemin tüm zilleri çalmaya başladı neyse ki bugün ucuz kurtuldum.

Çocukluğum da sakalsız erkeklere köse sakallı derlerdi büyüklerden işitirdim, şimdilerde sistem genç kızları genç erkekleri köse beyinli yok köse zekâlı oluvermişler, gerçi büyüklerin de bir kısmı gençleri aratmayacak kadar bu zekâ kategorisine girenler aramız da az değil ya neyse.

Çamur deryasında yaşayıp, kirlenmeden var olabilenlerde az değildir.

Hepsi mi?

Hayır!

Su olanlar da az değil, annelerinin, babalarının, öğretmenlerinin yüz akı gençler az değil.

Onlar yalnızca birer damladır…

Güç gösterisi yapmadan, güçlü olabilme gücünü ortaya koyabilen birer damladır onlar.

Ve hiç kolay bir iş değildir damla olmak…

Onlar her türlü acılar, zorluklar ve baskılar karşısında dirençli olmak zorundadırlar.

İnsanları üç kategoriye ayırıyorum ben günümüz Samandağ insanlar arasında

Mikrop gibi olanlar, yaklaşılmaz asla öldürücüdürler

İlaç gibidir bazıları; ölçülü alınır; ama mutlaka ihtiyaç duyulduğunda alınmalıdır.

Gıda gibi bazıları; onsuz olmaz.

Hayatınız da her türlü insan görmüş tanır ve biliriz de, iyi insanı anlamak için, kötü insanların darbesini yemek gerekiyor.

Ancak ilçemizde de sonuçları ağır olacak ülkenin bütününde de sonu belirsiz ve her türlü kötülüğe açık olacak bir referanduma gidiyoruz.

Kaybedeceklerimizi kendi ellerimizle ya  Marangoz hatası yapıp koparacağız kollarımızı, geleceğimizi,  ya da  hayır diyecek, kollarımızı kurtaracağız ve tüm  eşitsizliklerin ortadan kalkmasını başaracağız birlikte. Türkiye’nin geleceği için bizim size ihtiyacımız var ey okurlar, sizin de bize…

 

 

Share
617 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İMAM CAFER’İ SADIK’TAN BİRKAÇ HADİS

  20 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan 1- Erkek, hanımına karşı üç şeye riayet etmelidir: Hanımının muhabbet ve ilgisini kazanmak için onunla uyum sağlamak; ona karşı güzel ahlaklı olmak; onun gözünde güzel görünmek ve refahını sağlamakla kalbini elde etmek. Kadın da kocasına karşı şu üç şeye riayet etmesi gerekir: Kocasının tüm hallerde güvenini sağlayacak şekilde kendisini kötülüklerden korumak; muhtemel hatalarının affedilmesi için sürekli kocasının hakkını gözetmesi; tatlı dil ve çekici tavırlarıyla kocasına olan sevgisini bildirmesi. 2- Basi...
 • YOLSUZLUKLARIN KİLOMETRE TAŞLARI

  15 Ocak 2020 Genel, Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi BEL – BİR AŞ.’ye bulaşmayan kişilerin sayısı azdır. BU şirketle yapılan iş ve işlemlerin fiyat belirlemesi iki türlü. Hesabı kitabı yok. Şirket lehine sonuçlar çıkartılmaya çalışılmıştır. Toplumsal çıkar, ikinci plana atılmıştır.  Şirket kar etsin diye Asliye Hukuk Hâkimliğine sunulan Bilirkişi Raporu sahtedir. Mahkemeyi olumsuz yönden etkilemeye çalışılmıştır. Raporda kullanılan veriler sahtedir. Kıymet takdir komisyonu da sahte bedel takdiri yapmıştır. İşin aslına geçelim. BEL – BİR AŞ.’ye kat karşılığı olmak üze...
 • DOĞAL YAŞAMDAN KOPUNCA

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Hazırlayan: Sami Aslan Yaşanacak bir tek ömrümüz var. Onu da uzun ve mutlu yaşamak için sağlıklı olmak gerekiyor. Oysa günümüz insanı çok erken, hatta küçücük yaşlarda kanser, kalp, şeker, tansiyon, obezite sorunlarıyla sarmalanıyor. Paketlerle ilaç, antidepresanlar, antibiyotikler yanımızdan ayırmadığımız aksesuarlarımız oldu. İnsan ömrü uzadı, evet uzadı ama, ne pahasına. Sağlıksız, hastalıklı, bir gün bile kullanmadığımızda ölümümüze neden olabilecek ilaçlara mahkum bir yaşam. Neden bu hale geldik: Doğadan uzaklaştıkça, bizi...
 • RANTIN ŞEYTANİ YÖNÜ ( 2 )

  13 Ocak 2020 Köşe Yazıları, üst manşetler, Yerel

  Asaf Hişmi 2 – 03.05 1991 tarih ve 11 sayılı Samandağ Belediyesi, Belediye Meclis Kararında rantın şeytani yönü, sırıtır derecede görünüyordu. BEL – BİR A.Ş.’ne Projesiz, ihalesiz  (resmi belgelerde belirtildiğine göre: 1991 yılı Birim fiyat tariflerine göre İhale Bedeli: 20.000.000 TL) iş vermek için bu şirkete kamu kurumu olarak tanıttılar. Belediye encümen ve belediye meclis kararlarında böyle tanıtılmıştı. Kamu kurumu olmayan, Kamu kurumu niteliğini taşımayan ve maliye bakanlığından uygun görüş almayan bu şirketin ödenmiş serma...