ÜST REKLAM

logo

reklam

Ümit Sağaltıcı PARÇALANMIŞ DEĞERLERLE HAYATA BAKMAK


Ümit Sağaltıcı
deneme01@hotmail.com

 

-Abla sana bir şey sorsam ne dersin?

-Sor bakalım, ama zor olmasın.

-Yok be abla. Ne zoru ya  havadan sudan şeyler işte.

-Bak kardeşim havadan su deyip geçme, önemli şeylerdir bunlar.

-Ne gibi önemli şeyler pek anlamdım. Herkes havadan sudan dediğinde basit şeyler anlarlar, sen önemli şeyler diyorsun.

-Bak arkadaş, ben öyle başkalarının önemli önemsiz dediğinde bakmam. Kendime göre önemli şeyler başkasına göre değildir.

-Valla abla biraz cinssin desem bana kızarsın şimdi.

-Kızmıyorum bak. Kendi ağzınla söylüyorsun ”cinssin” diye. Ben çünkü başkalarının kızdığına bazen hiç kızmam. Başkasının ‘EVET’ dediğine hayır diyesim gelir, ben de böyleyim kabul et.

-Anladım abla, sen çok şeyi açıklıkla söylediğin için, ben de seninle onun için konuşmayı seviyorum ya. Fikirlerine değer veriyor. Hatta onlardan yararlanıyorum. Sen akıllı bir kadınsın vesselam.

-Vallahi akıllı mıyım, deli miyim onu bilemem?

-Akılsız demek pek işime gelmiyor kimseye. Engelliler vardır. Bir de kullanmasını bilmeyen vardır. Ben herhalde biraz kullanmasını bilenlerdenim diyelim. Hele sen şu sorunu sor bakalım.

”Moda hakkında ne düşünüyorsun? Diyecektim.

Bak şimdi sorduğun soruya. Ne düşüneceğim, bana göre moda diye bir şey yoktur desem, o cins tavırlarımdan birisini söylemiş olacağım, sen de tatmin olmayacaksın.

Çoğunluğun söylediğini bu kez söyleyeceğim, sırf seni tatmin etmek için olacak. Bu kez de benim içime sinmeyecek bile bile yalan söyleyeceğim, bu da bana göre bir şey değil.

Moda: Yakışandır anladın mı şimdi. Bak şu çocuğa ne güzel giyinmiş değil mi?

Bir kısa pantolon, üstünde desenli gömlek, ayakta bir spor ayakkabı, bu çocuğa yakışmış.

Off ya iyi ki yolda karşılaşıyorum bu teknoloji çağının tüketimci çocuklarına ya ofise gelseler gitti koca günüm moda uğruna!

İyi ki geçen gün karşılaştığım liseli kız çocuğu gibi ”Ümit hanım!  Ümit hanım! Duydun mu ‘Samsung’un yeni bir modeli çıkmış harika bir telefon” demesin mi tepemin tüm zilleri çalmaya başladı neyse ki bugün ucuz kurtuldum.

Çocukluğum da sakalsız erkeklere köse sakallı derlerdi büyüklerden işitirdim, şimdilerde sistem genç kızları genç erkekleri köse beyinli yok köse zekâlı oluvermişler, gerçi büyüklerin de bir kısmı gençleri aratmayacak kadar bu zekâ kategorisine girenler aramız da az değil ya neyse.

Çamur deryasında yaşayıp, kirlenmeden var olabilenlerde az değildir.

Hepsi mi?

Hayır!

Su olanlar da az değil, annelerinin, babalarının, öğretmenlerinin yüz akı gençler az değil.

Onlar yalnızca birer damladır…

Güç gösterisi yapmadan, güçlü olabilme gücünü ortaya koyabilen birer damladır onlar.

Ve hiç kolay bir iş değildir damla olmak…

Onlar her türlü acılar, zorluklar ve baskılar karşısında dirençli olmak zorundadırlar.

İnsanları üç kategoriye ayırıyorum ben günümüz Samandağ insanlar arasında

Mikrop gibi olanlar, yaklaşılmaz asla öldürücüdürler

İlaç gibidir bazıları; ölçülü alınır; ama mutlaka ihtiyaç duyulduğunda alınmalıdır.

Gıda gibi bazıları; onsuz olmaz.

Hayatınız da her türlü insan görmüş tanır ve biliriz de, iyi insanı anlamak için, kötü insanların darbesini yemek gerekiyor.

Ancak ilçemizde de sonuçları ağır olacak ülkenin bütününde de sonu belirsiz ve her türlü kötülüğe açık olacak bir referanduma gidiyoruz.

Kaybedeceklerimizi kendi ellerimizle ya  Marangoz hatası yapıp koparacağız kollarımızı, geleceğimizi,  ya da  hayır diyecek, kollarımızı kurtaracağız ve tüm  eşitsizliklerin ortadan kalkmasını başaracağız birlikte. Türkiye’nin geleceği için bizim size ihtiyacımız var ey okurlar, sizin de bize…

 

 

Share
536 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TARAFSIZ BASINA FRANSIZ KALMAK

  29 Temmuz 2019 Dünya, Eğitim, Ekonomi, Emlak, Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Kültür Sanat, Otomotiv, Röportajlar, Sağlık, Siyaset, Spor, Teknoloji, Tüm Manşetler, Üst Haberler, Yerel

  Halkımıza, İlçemiz kısa bir süre önce Evvel Temmuz etkinliklerine ev sahipliği yaptı. Gazetemiz, halkın haber alma hakkını mümkün mertebe engellemeyerek, (gazetemizin yayınının engellenmesine rağmen) çoğu etkinliği yeri geldi canlı çekim ile uluslararası alana taşıdı, yeri geldi matbuat üzerinden okurlarla buluşturdu. Takdir edersiniz ki ilçede Evvel Temmuz Festivalini destekleyenler olduğu gibi kimi vatandaşımız, kültürden uzak, kimileri de özünden saptırılmış olarak değerlendirdi. Biz Samandağ AYNA’sı olarak her türlü görüşü eşit...
 • ŞEKER BEYNİ DE BİTİRİYOR

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Şeker ve trans yağlarla yüklü Amerikan diyetinin sadece fiziki sağlığı değil beynimizi de olumsuz etkilediği belirlendi. Oregon State Üniversitesi uzmanları tarafından fareler üzerinde gerçekleştirilen araştırma, şeker ve yağdan zengin diyetin bağırsak bakterilerini etkileyerek bilişsel esneklikte (cognitive flexibility) önemli kayıplara yol açtığını gösteriyor. Bilişsel esneklik, beynin iki farklı düşünceden diğerine geçme ve aynı anda iki farklı konuyu düşünme kabiliyeti olarak biliniyor. İnsanlarda bilişsel esneklik bozukluğu, ...
 • GELİN İNSANCIL DAVRANIP, EVRENSEL DÜŞÜNELİM

  29 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Yerel

  Uzun zamandır Samandağ’ın da olup bitenleri sessizce seyrediyorum. Seçimden önce "Samandağ sevdası" havası esiyordu ! Şimdi menfaat havası esiyor! Şimdi durumu bir değerlendirelim. Samandağ’ın da neler oldu ne oluyor ?Birileri seçimden önce eski yönetime karşı cephe aldı, dernekler kurdu, komiteler, toplantılar düzenledi ve halkı toplayıp, kimisi vefadan kimisi de Samandağ sevdasından bahsetti. Seçime kadar sürdü bu düzenlemeler. Projelerde sunuldu. Şimdi seçim gitti, Sevda ve vefa bitti. Çatışmalar, sataşmalar ve hakaretler ba...
 • MİHRİCAN EVVEL TEMMUZ YALANI

  24 Temmuz 2019 Köşe Yazıları, Üst Haberler, Yerel

  Asaf Hişmi Mihrican Bayramı Farsların her zaman kutladıkları dini bayramlarıdır. Fars güneş yılının yedinci ayı olan Mihir ayının 16. Gününe rastlar. Yedi gün devam eder Mihir ayının 21’de son bulur. Mihrican Bayramı gece ile gündüzün eşit olduğu (Sonbahar ekinosu, Miladi takvimin 21 Eylül’lüne denk gelir. Temmuz ise Miladi takvimin yedinci ayıdır. Evvel temmuz denilen tarih, Fransız devriminin kuruluş tarihidir. Yani 14 Temmuz 1789 tarihinde Faransız devriminin başlangıç tarihidir. Fransızlar bu günü Ulusal bayram olarak kutlarlar. Bu...