Uluslararası Koalisyon IŞİD’li Komutanları Tahliye Etti - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Uluslararası Koalisyon IŞİD’li Komutanları Tahliye Etti

Bu haber 25 Eylül 2018 - 8:47 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

 

SURİYE’DEN HAVADİSLER

ABD komutasında hareket eden uluslararası koalisyon güçleri; Deyrezzor İlinin güneydoğusunda gerçekleştirdikleri özel bir hava operasyonu ile bölgede bulunan IŞİD’li azılı teröristleri meçhul bir yere tahliye ettiler.

Uluslararası koalisyon güçlerine tabi uçakların Deyrezzor kırsalının güneydoğusu Miraşde Köyünün kenarlarında özel bir hava operasyonu gerçekleştirdiklerini aktardı. Kaynaklar özel operasyonda IŞİD’in tehlikeli birkaç komutanının bilinmeyen bir yere aktarıldığına dikkat çekti.

İdlib’teki Teröristlerin Sarin Gazı Teslim Aldıkları Tespit Edildi 

İdlib’te belli başlı devletlerin destek ve talimatlarıyla hareket eden radikal teröristlerin sivillere karşı kullanma ve Suriye ordusunu suçlama amacıyla kullanmak için sarin ve klor gazlarıyla dolu 6 tüp aldıklarına dair kesin bilgiler elde edildi.

İdlib’te bilgi sahibi yerel kaynaklar Rusya’nın Haber Ajansına yaptıkları açıklamada; Nusra Cephesinin IŞİD ve ‘Ansar el Tevhit’ adıyla bilinen radikal teröristlere sarin ve klor gazları içeren 6 tüp teslim ettiklerini belirtti.

Kaynaklar radikal teröristlerin bu zehirli kimyasal gazları bulundukları bölgelerde sivillere karşı kullanma ve Suriye’ye karşı askeri saldırı bahanesi yaratmak için Suriye ordusunu suçlamayı planladıklarının altını çizdi.

Kaynaklar kimyasal zehirli gaz içeren 3 tüpü İdlib kırsalının kuzeydoğusunda meçhul bir yere aktarmaya çalışan Beyaz Miğferliler adlı oluşumdan iki teröristin öldürülmesi ardından bu tüplerin şu ana dek kimin eline geçtiğinin bilinmediğine vurgu yaptı.

Ordu birliklerimiz Lazkiye kırsalının kuzeyinde belli başlı devletlerin talimat ve desteği ile hareket eden ve geneli yabacı kiralık katillerden oluşan teröristlerin askeri ve sivil bölgelere saldırı amacıyla uçurdukları insansız bir hava aracını başarıyla kontrollerine alarak ele geçirdi.

Askeri bir kaynak kontrole alınan insansız hava aracının üstünde roketler ve bomba düzenekleri bulunduğunu ifade ederken, kanatlarında da teröristler tarafından yazılan bir tehdit ibaresinin yer aldığına dikkat çekti.

Terörist eylemler sonucunda maruz kaldığı yıkımdan sonra Halep Emevi Camiinin restorasyon ve yeniden imar çalışmaları özenle devam etmektedir.

Restorasyon Proje Müdürü Dr. Sakhr Olabi , restorasyon işlerinin muhtelif aşamaları hakkında bilgi vererek, halihazırdaki aşamanın muhtelif karışımların birbiriyle karıştırılmaları, tarihi eserlerle ilgili uzman birkaç cihetle muhtelif istişarelerden geçtikten sonra Cami duvarlarındaki deliklerin restorasyonuna yoğunlaştıklarını ifade etti.

Dr Olabi, restorasyon çalışmalarının caminin aynı eski antik taşlarıyla yapıldığını, duvarların maruz kaldığı yangın izlerini ortadan kaldırmak için karışımların varlığına işaret etti.

Olabi, Caminin dekoratif unsurlarının büyük bir yıkıma maruz kaldığını bu yüzden yıkıma maruz kalan taşların eski örneğine göre yeniden üretildiğini, Caminin iç bölümlerinin ise sütun restorasyonlarının yapıldığını buna ek olarak doğu bölümü ve Cami avlusuna bakan bölümlerin restorasyonlarının da yapıldığına dikkat çekti.

Dr Olabi, Cami’nin kıble tarafındaki, namazgah, duvar ve sütunlardan oluşan restorasyon işlerinin devam ettiğini bununla birlikte taşıdığı büyük önemden dolayı minare gövdesinde bulunan dış minare taşlarının belgelendirme işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

Mühendis Temim Kasmo, Cami’nin 1400 yıldan beridir tarihte tescillenen kitap mahiyetinde olduğunu, Halep kentinin yaşadığı tarih dönemlerinin de bu Cami’de yeri bulunduğunu kaydetti.

Halep Emevi Camii 97 H. Senesinde, El Velid Bin Abdulmelik’in Şam’da inşa ettiiği Emevi Camiine benzer büyük bir cami inşa etmek isteyen, Emevi Halifesi Süleyman Bin Abdulmelik döneminde inşa edilmiştir.

Cami’nin minaresi hakkında ise Kasmo, 1093 yılında inşa edildiğini şehrin birkaç depreme maruz kalmasına rağmen, şehrin maruz kaldığı terörün yıkıncaya kadar, dimdik ayakta kaldığını açıklayarak, Halep şehrinin 1986 yılında Dünya Mirası Mevkileri Listesine alındığına işaret etti.

Halep Emevi Camii şehrin en eski ve en büyük Camilerinden biri olup, nadir bir sanat eseri ve kültürel değerini bilen uzmanlar be inşaat mühendislerinden oluşan Halep evlatlarının elleriyle yavaş yavaş hayata döndürülmektedir.

Haber-Merkezi