ÜST REKLAM

logo

reklam

“ÜLKEMİZDE TÜM KANSER TEDAVİLERİ ÜCRETSİZ YAPILIYOR”

 Toplum Sağlığı Başkanı aynı zamanda İlçe Sağlık Müdür V. Dr. Bülent Ecevit HÜZMELİ, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeni ile açıklamada bulundu.  Sağlık Bakanlığı’nın da üye olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC)’nün önerisiyle 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kabul edildiğini hatırlatan açıklamasında İlçe Sağlık Müdürü HÜZMELİ, vatandaşa kanserde erken teşhisin hayat kurtardığı mesajını verdi.

İlçemiz Sağlık Müdürü HÜZMELİ, Kanserin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini koruduğunu belirttiği açıklamasına devamla; “sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Bülent Ecevit Hüzmeli

Kanser, vücuttaki hücrelerin anormal ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile karakterize bir grup hastalığın ortak adıdır. Kanser; anormal vücut hücrelerinin başıboş kontrolsüz bir şekilde üremeleri ile meydana gelen bir çeşit hastalıktır. Sigara ve kimyasal maddeler, radyasyon, virüsler gibi çevresel nedenlerle, hormonal nedenler, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler kanserin oluşumunda rol oynar.

Dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, uzun süren, iyileşmeyen yaralar, beklenmeyen kanama ve akıntılar, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü veya hazımsızlık, siğil ve benlerde belirgin değişiklik, nedeni belli olmayan ani kilo kayıpları, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük kanserin belirtisi olabilir. Özellikle kadınlarda en sık görülen kanserler arasında meme, rahim, kalın bağırsak, akciğer kanserleri’dir. Yaş ilerledikçe kadınlarda kanser görülme sıklığı daha da artmaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserler arasında akciğer kanseri alırken bunu prostat ve kalın bağırsak kanserleri izlemektedir. Erken tanı ve tedavi ile kanser hastalarında önemli oranda iyileşme olabilmektedir. Bu nedenle periyodik sağlık kontrolleri yapılmalı, kanser belirtisi olabilecek şikayetleri olan insanların en kısa zamanda hekime başvurması gerekmektedir.

Dünyada ve ülkemizde kanserle ilgili bazı yanlış bilgiler ve doğruları aşağıda vurgulanmıştır.

Yanlış 1: Kanser bir sağlık sorunudur.

Doğru : Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur.

Yanlış 2: Kanser gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır.

Doğru : Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

Yanlış 3: Kanser ölüm demektir.

Doğru : Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir.

Yanlış : Kanser benim kaderim, ondan kaçamam.

Doğru : Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir.

Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı, Antakya Devlet Hastanesi  acil servis karşısında ,faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) bünyesinde toplum tabanlı kanser taramaları halen ücretsiz bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca yakın bir zamanda bu taramalar Aile Sağlığı Merkezleri tarafından da yapılacaktır.

Unutmayalımki Kanserde erken teşhis  hayat kurtarır!!!! “dedi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto:Haber Merkezi

 

 

 

 

Share
699 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?