“ÜLKEMİZDE KADIN, DOĞARKEN HAYATA YENİK BAŞLIYOR” « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

“ÜLKEMİZDE KADIN, DOĞARKEN HAYATA YENİK BAŞLIYOR”

Bu haber 11 Mart 2022 - 14:28 'de eklendi ve 196 kez görüntülendi.

Samandağ Boran Bisiklet Spor Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bisiklet turu düzenledi. Samandağ Boran Spor Kulübü Başkanı Özlem Fırıncıoğulları, kadınların erkeklerle aynı işi yapmasına rağmen eşit maaş alamadığına dikkat çekti.

Dernek Başkanı Fırıncıoğulları, konuşmasının devamında “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40000 dokuma işçisi 13-15 saat çalışamayacaklarını belirtmiş, daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlamıştır.

Grev esnasında polis işçilere saldırmış ve onları fabrikaya kilitlemiştir. İlerleyen saatlerde, fabrikada çıkan yangında mahsur kalan 129 kadın işçi kaçamadıkları için can vermiştir.

Bu olaydan yıllar sonra Danimarka’da toplanan Sosyalist kadınlar, 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olmasını önermiş ve oy birliği ile kabul edilmiştir.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Martta anılan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün haline gelmiştir.

Ülkemizde ise kadın, doğarken hayata yenik başlamaktadır. Erkeklerle aynı işi yapsa da, eşit maaş alamamaktır. İşte işverene, baba evinde babaya, abisine, evde kocaya, maalesef ki çocuklarına bile borçlu sayılan kadın, haklarının farkında bile olamıyor.

Kadına yönelik cinsel, fiziksel, psikolojik şiddet meşru sayılıyor, kadın korkarak yaşamaya çalışıyor.

Taciz ediliyor, tecavüz ediliyor, susturuluyor. Bazı kadınlarımız ne yazık ki öldürülüyor…

8 Mart DÜNYA EMEKÇİ Kadınlarımız başta olmak üzere, bu dünyadan göç etmiş kadınlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Herkese özgür, eşit, savaşsız, kardeşçe, birlik beraberliğin hüküm sürdüğü güzel yıllar diliyoruz.

Bu etkinlikte Samandağ Kaymakamlığı, Samandağ Emniyet Müdürlüğü ve yunus ekiplerine;

Mercek gelinlik, Huzur Transa, A reklama, Petek pastanesine, gazetecilerimize desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz” dedi.

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı