ULAŞIM KÖYLÜ SAMANDAĞ - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

ULAŞIM KÖYLÜ SAMANDAĞ

Bu haber 27 Nisan 2018 - 9:58 'de eklendi ve 5.877 kez görüntülendi.

Mevlüd Oruç

Samandağ- Antakya arası toplu taşıma (dolmuş) ulaşımı nöbetçi araçlarla yaz kış her gün Saat 24 _00 kadar devam etmelidir. Samandağ ilçe olarak toplu ulaşımda 120-130 bin nüfuslu köy ufkunu aşamadık maalesef. Seçilen Belediye başkanlarımız, Milletvekilleri ve atanan yetkililerin başta ulaşım olmak üzere her konuda yönetim tarzı köy sahibi ağa ufkunu aşamadı. Fakat maalesef vatandaşların yöneticilere bakış açısı da ağalık yönetim tarzını ret etmiyor, aksine kucak açıyor ve destekliyor. Yöneten de yönetilende köylülük bakış açısını aşamadık.  Samandağ ilçemizde alışılmış yanlış bir uygulamayı düzeltmek deveye hendek atlatmak gibi bir şeydir. Çünkü köylülük bakış açısında demokrasi, hak, özgürlükler, hizmet, insan hakları, vatandaş hakları, seçmen hakları vb yoktur. Köylülük ufkunda ne olur? Reaya, maraba(mrebe3) ve ağa olur. Yani uzun lafın kısası köylülük bakış açısında “ Gelen Ağam, Giden Ağam” olur. Örneğin genellikle başarısız oldukları halde her giden kaymakamın, belediye başkanının, milletvekilinin, valinin arkasında ağlama alışkanlığımız da bundandır.

Samandağ ilçemizde nereye el atsak bu sığ ufkun yarattığı sorunlar ile karşılaşıyoruz. Ulaşım, Trafik, turizm, tarım, Esnaf, Yol, Su, elektrik, otogar, Sebze hali, Küçük sanayi sitesi, çöp, yaya Kaldırımın da otopark, Denizde boğulmalara karşı tedbir ve bu sorunları çözmesi gereken Samandağ Belediyesi, HBŞB, Milletvekilleri, STK, DKÖ, ODA, KOOP, Kaymakamlık vb her alanda dökülüyoruz.

ULAŞIMDA GERİ KALMIŞ KÖY SAMANDAĞ

Samandağ ilçemizi felç eden en önemli sorunlardan birisi de Hatay İl merkezi olan Antakya ya güneş batımından sonra ulaşımın olmamasıdır. Bir yerin gelişmişliğinin ölçülerinden biriside toplu ulaşım sorununu nasıl çözdüğü veya çözüp çözmediğidir. Bilinir ki köylere toplu (dolmuş) ulaşımı belirli (akşam) saatte biter.  Çünkü köylülükte toplu taşıma kuralları, ilkeleri, yönetmeliği, anlayışı oturmamıştır. Köylü Şehir merkezine gündüz gider ve Güneş batmadan yine köyde olur. İşte bundan dolayı Samandağ ilçemiz ulaşımda hala köylüdür. Ayrıca araç şoförünün ve Kooperatiflerimizin insafına kalmışız.  120- 130 bin nüfuslu bir köy olan Samandağ’ımızda Samandağ- Antakya Dolmuş ulaşımı Saat 20. 30 da biter. Özel aracınız yoksa Samandağ’ına gelemez ve Antakya’ya gidemezsiniz. İşte bu geri anlayışla ilçemiz gelişir mi? Güneş batınca yolda kalacağınız bir yerde turizm gelişir mi? Turizm dediğimiz şey tavuklar gibi güneş batımında uykuya dalmaz, aksine yani başlar.

EY YETKİLİLERİMİZ

Ey çokbilmiş seçilmiş ve atanmışlarımız! Saat 20 den sonra gidilemeyen bir ilçede turizm, istihdam, iş, ekmek, gelir gelişir mi? İşsizlik azalır mı? Yurtdışına, Arabistan çöllerine mahkûmiyet azalır mı? Çocukların Babasız büyümesi biter mi? Ey “Kerameti Kendinden Menkul” belediye başkanları ve milletvekilleri ve atanmışlar bu sorunları kim çözecek? Mehdi mi bekliyorsunuz? Siz ne iş yaparsınız?

EY KOOPERATİF YÖNETİCİLERİ

Ey Dolmuş kooperatifleri, ey HBŞB, ey Samandağ Belediyesi, Ey Kaymakamlık, ey Valilik, ey İl Trafik Komisyonu toplu yolcu taşıma kooperatifi ve dolmuş esnafı herhangi bir meslek değildir. Nasıl ki Eczane odası nöbetçi bulundurmak zorunda ise, Toplu ulaşım kooperatifleri de nöbetçi araç bulundurmak zorundadır. Samandağ Antakya arasında yaz kış, hafta içi hafta sonu SAAT 24-00 kadar nöbetçi araç bulundurmak zorundadır.

TURİZM

On yıllardan beri Samandağ ilçemiz de Turizmin Gelişimini engelleyen en büyük engellerden biriside ulaşım sorunudur. Turizmini geliştirmek isteyenler ulaşımı kolaylaştırmak zorundadır. Ulaşımda zorluk yaşayan turizm bölgesi gelişmez. Bizim güneşimiz, kumsalımız, denizimiz, asi nehrimiz, dağımız, tarihi eserlerimiz vb var. Fakat ulaşımda zorluk yaşıyorsak ne yerli turist ne yabancı turist yeterince gelmez.

Turistik bölgelerde ulaşımın mesai saati 20 bitmez.  Bu konu Dolmuş kooperatiflerinin veya dolmuş esnafının keyfiyetinde bırakılamayacak kadar önemlidir. Hatay Büyük Şehir Belediyesi, Samandağ belediyesi, Kaymakamlığımız ve valiliğimiz Samandağ Meydan sitesi, Deniz sitesi, Çevlik sitesi, Hıdır bey Musa ağacı bölgesine ulaşımın sağlıklı akışını sağlamalıdır.

YAZ VE KIŞ YILIN HER GÜNÜ SAAT 24 KADAR

Yaz- kış yılın on iki ayı, hafta içi ve hafta sonu yerli ve yabancı turist e en az saat 24 de kadar ulaşımı açık etmeliyiz. Samandağ- Antakya arası ve turizm noktalarına ulaşım yaz kış Saat 24 de kadar özel dolmuşçular ile açık olmuyor ise Hatay Büyük Şehir Belediyesi araçları bu sorunu çözmelidir.  Özel dolmuşçuların güzergâhtan çekildiği saatte (Saat 20 vb.) Hatay büyük şehir Otobüsleri devreye girerek bu sorun çözülmelidir. HBŞB otobüsleri ek seferler yaparak ulaşımı sağlamalıdır.