ÜST REKLAM

logo

reklam

Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıl dönümünde YARGILANIYORUZ

 

İlçemizde adaletin yerini bulması için mücadele eden Samandağ Ayna Gazetesi basın emekçileri ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı, çıktığı bu zorlu süreç bize Adalet’in daha ölmediğini gösterdi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir tarafından ilçemiz halkı adına yazdığı yazılar dolayısı ile Samandağ Ayna Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ümit Sağaltıcı’ya açılan ve il duruşması önceki gün gerçekleşen dava bir sonraki tarihe ertelendi. Demokrasi şehidi gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun katledilişinin yıl dönümüne denk gelen 24 Ocak Tarihi ile ilgili Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Ümit Sağaltıcı, ‘bu tarihte yargılanmak benim için onurdur’ dedi. 

25 Eylül 2017 tarihinde gazeteci Kadri Gürsel’in tahliyesinin sevincini yaşayan Belediye Başkanı Mithat Nehir’in sosyal medya hesabında mahkeme heyetine sunan Sağaltıcı, “Sayın Başkan’ın sosyal medya hesabında ‘Kadri Gürsel, Ahmet Şık ve diğer arkadaşları gibi gazetecidir. Az önce tahliye edildi. Darısı Ahmet Şık başta olmak üzere tüm arkadaşlarımızın başına. Gazetecilik bırakın mahkum edilmeyi, yargılanamaz bile’ ifadeleri talihsiz bir çelişkidir” dedi.

Savuma sırasında Başkan Nehir’in davaya gelmesi gerektiği talebi dile gelince Samandağ Belediye Başkanı avukatının yaptığı savunma, haklılığımız bir kez daha mahkeme heyeti önünde gözler önüne serdi. Av. Özgün ‘Sayın Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da birçok ilde birçok dava açıyor. Her davaya katılması mümkün mü? Öyle olsa görevini icra edemez’ dedi. Bu ifade bile Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’in, Ümit Sağaltıcı şahsına açtığı davaya bile teşrif etme tenezzülünde bulunmadığının bir göstergesi değil mi? Yoksa bu durum kendi açtığı davayı çok ciddiye almadığının bir göstergesi olarak mı algılanmalı?

Duruşma öncesi Samandağ Ayna Gazetesi’nin değerli okurları gönüllerini ortaya koyarak, adliye önüne toplandı. Sağaltıcı,  Asliye Ceza Mahkemesi’ne Gazete Avukatı Ali Beyaz ve eşi Ferit Sağaltıcı ile girdi.

Destek amacıyla duruşma salonuna katılanlar arasında CHP 24. Dönem Hatay Milletvekili Avukat Refik Eryılmaz, Avukat Şükran Dağ Cabir, Avukat Adnan Eryılmaz, Avukat Nevzat Şahinoğulları, Müteahhit Abdullah Cabaroğulları, Malı Müşavir Mustafa Yatkın, İlçemizde ihracat sektörü ile ilgilenen Samandağ Belediyesi Eski Meclis Üyesi Nebil Şat Ebu Haşim ve Sağaltıcı’nın eşi bulundu.

Avukat Anıl Cevahir Can sonradan vekalet vermek üzere davaya müdahil oldu.

Duruşma celse’sini açan duruşma hâkimi Sağaltıcı’nın iddiaları ve suçlamaları yanıtlamasını istedi. Yarım saat süren duruşma boyunca Ümit Sağaltıcı,  savunmasında Belediye Başkanının halka karşı duyarsız kaldığı, kamu oyunda gündeme oturan hiç bir konuya açıklık getirmediği, bu soruları sorarken aslında cevap verme talebini beklerken, başkanın suç duyurusu ile karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Sağaltıcı savunmasında, “üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Samandağ Belediye Başkanı ile ilgili kamuoyunda çıkan yolsuzluk iddiaları sebebiyle gazetemiz de Samandağ halkını bilgilendirme amacıyla bir yazı yayınladım, amacım kesinlikle kendisine rencide etmek değildir.

Kendisine direk olarak Hitlere benzetmedim, sizi Hitlere benzetsem çok mu ağır gelir şeklinde bir ifade kullandım. Samandağ halkının malına mülküne çöreklendiğinizin farkında mısınız ve lütfen ellerinizi yıkayın ifadelerimi yine yazının geneline hitaben soru mahiyetinde yazdım ve bu yazının genelinde kamuoyunun bilgilenmesi amacıyla sorular üstünden giderek bu ifadeleri kullandım. Konuyla ilgili nihayetinde sorularımızın doğruluğunu kanıtladık. Belgemiz ektedir”  şeklinde ifadeleri, Samandağ Ayna Gazetesi’nin dik duruşunu, basın özgürlüğüne verdiği önemi, halkın bilgi alma hakkı çıtasının yükselmesi gerektiğinin kanıtı oldu. Demokrasinin araçlarını onu kullananları ortadan kaldırmak isteyenleri, gerçeklere tahammülsüzleri, foyasını ortaya çıkaranlara hırçın ve saldırgan davrananların bile günün birinde özgür basına ihtiyaç duyacaklarını yineledi.

Duruşmada Sağaltıcı’nın savunmasından sonra sözü alan Avukat Ali Beyaz, “Müvekkilimin beyanlarına aynen katılıyoruz, savunma dilekçemize ek olarak örnek kararlarımızı ve Yargıtay içtihatlarını sunuyoruz, müvekkilimin beraatına karar verilmesini ve mahkeme aksine kanaatte ise lehe olan hükümlerin uygulamasını talep ediyoruz. Eğer aleyhte karar alınacak ise de ekte talep ettiğimiz belgelerle müvekkilimin haksızlığı kanıtlanmalıdır” dedi.

Avukat Anıl Cevahir Can, Ümit Sağaltıcı’nın daha önce belediye başkanının yakınlarının sahip olduğu Cemre Gazetesi’nde çalıştığını daha sonra görevinden istifa ederek Ayna Gazetesi’nin kuruluşunu gerçekleştirdiğini belirtti.

Bu nedenle arada bir husumet oluştuğuna işaret eden Av. Can, belediye başkanının da davada hazır bulunması gerektiğini, Belediye başkanının mahkemede dosyası olup olmadığının araştırılmasını, gerekirse de dosya numarası belirtebileceğini dile getirdi.

Davacı- Müşteki vekili Avukat, mahkemeye, “daha önce savcılığa sunduğumuz dilekçemizi aynen tekrar ediyoruz, sanık hakkındaki şikâyetimiz devam etmektedir. Biz müvekkilimizin Hitlere benzetildiği bir yazıya cevap vermek istemedik, davaya katılmak istemiyoruz, vekil olarak ben buradayım” dedi.

Yarım saat süren duruşma sonunda 24 Ocak 2018 saat 09.45 tarihine erteledi.

Kuşku yok ki; bir gün ülkemiz ve ilçemiz demokratik bir yapıya kavuşacaktır. Samandağ Ayna Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürünün yargılanması ve duruşmada ki savunması buna meşale olacaktır.

Duruşma sonrası Hükümet Konağı önünde toplanan Ayna okurlarına dava gidişatı ile ilgili açıklama yapıldı.

Her mahalleden davaya katılan kişilerin olduğu gözlenirken Gazete Yazarı Hasan Yavaş’ında  Karadeniz’den gelerek Sağaltıcı’ya destek için geldiği gözlendi. Serbest Muhasebeci Mustafa Yatkın belediye Başkanı Mithat Nehir’in sosyal medya hesabından basın özgülüğünü savunan mesajını okudu.

Yatkın, ‘oradaki basın basında buradaki nedir, diye sormazlar mı? dedi.

Haber :Ümit Sağaltıcı

Foto:Ali Doğru

Share
518 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?