ÜST REKLAM

logo

reklam
10 Mayıs 2017

UĞUR MUMCU ESNAFI KEPENK Mİ KAPATIYOR!

Defne ilçesi sınırları içerisinde bulunan Uğur Mumcu Alanında yapılması planlanan battı çıktı projesi nedeni ile bölgede bulunan çok sayıdaki esnaf zor günler yaşıyor.

Yaklaşık 1 yıl önce yapımına başlanan ve sözde 3 ay içinde tamamlanması planlanan battı çıktı projesi, kazıda tarihi eser çıkması, proje değişikliği vb gibi sebeplerden dolayı halen bitirilemedi. Çalışmaların şu an durduğu battı çıktı projesi nedeni ile çevre de bulunan çok sayıdaki esnaf zor günler yaşıyor.

UĞUR MUMCU ESNAFI KEPENK Mİ KAPATIYOR!

Hatay’ın Defne ilçesi Uğur Mumcu alanına, Defne belediyesi tarafından bir çevre düzenlemesi yapılması planlanır, daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Uğur Mumcu alanına bir battı-çıktı yapmayı önerir ve Defne belediyesi ve esnaf kabul eder. Çevre düzenlemesi ve battı-çıktı yapılmasının başlamasından bir seneden fazla zaman geçer ama bir türlü bitirilmez.

Battı-çıktı yapılması çalışmaları başlar, başlamasına ama battı-çıktı alanından çalışmalar yapılırken, eski bir hamam, mozaik, bir de kilise çıkar. Tarihi eserlerin çıkması ile çalışmalar durdurulur ve devreye müzeler müdürlüğü, kültür bakanlığı girer. Bu tarihi eserlerin çıkartılmasının tamamlanmasından sonra battı-çıktı inşaatın yapılacağı esnafa bildirilir.

Tarihi eserlerin çıkarılması için birkaç gün çalışılır ve daha sonra bir daha gelinmez. Esnaf Büyükşehir belediyesi, valilik, kültür bakanlığı gibi her yere ulaşmaya çalışırlar ama bir türlü seslerini duyuramazlar.

Uğur Mumcu alanı önemli bir merkezdedir. Antakya-Harbiye yolu, Antakya-Samandağ yolu, diğer ilçe ve köylerin geliş, gidiş yönündedir ve bir yıldır bu alandan araba geçmemektedir. Arabanın geçmediği gibi insanlarında bu yoldan evlerine gidiş yönleri değişmiştir.

Uğur Mumcu alanı öylece beton yığını ve toz ve toprak içinde bırakılır. 140 Bin nüfuslu Hatay’ın üçüncü büyük ilçesi perişan haldedir. İnsanlar pencerelerini, kapılarını açamaz duruma gelmişlerdir. Çünkü her gün tozdan ve topraktan eşyalar kirlenmektedir.

Esnafın durumu ise içler acısıdır. Her gün sayılan kurumlar tarafından ha bu gün, ha yarın yeniden başlanacak derken bir yıldır esnafın işleri baş aşağı gider. Esnaf kredilerle, kredi kartları ile, borçlarla dayanmaya çalışır ama artık boğazlarına kadar borca battıklarından isyan etmektedir.

Yetkililerden talepleri ise bir an önce bu battı-çıktığının bitirilmesi, bitirilmesi için tarihi eserlerin kazılmasıdır. Ancak tarihi eserleri çıkaracak kurum bir türlü gelmez. Tarihi eserlerin 8 Mayıs 2017 tarihinde kazılması ve çıkarılması çalışmaları başlanacağı söylenir ama halen gelip, giden yoktur.

Esnafın Hatay yetkileri ve Cumhurbaşkanı, Başbakan şahıslara da çağırısı vardır. “Bu iş ne zaman yeniden başlayacak ve ne zaman bitirilecektir. Şayet başlamayacak ve bitirmeyecekseniz,biz ya dükkanımızın kepenklerini indireceğiz, ya da yetkili kurumların kapısına dayanacağız” demekteler.

Uğur Mumcu esnafı ile alanda görüştük. Bize sorunlarını anlattılar ve devlet büyüklerinin seslerini duymasını istediler.

Mehmet Harbilioğlu (Esnaf): Geçen sene yani bir yıl önce bir battı-çıktı projesi başlatıldı. Bir yıl içinde bu projenin başlaması ile artık yolun buradan geçmediğinden mağdur olduk ve kepenk kapatma eşiğine geldik.

İflasın eşiğine geldik, bize KOSGEB’ten bir söz verdiler, bir yıl faizis ya da hibe şeklinde bize söz verdiler. Ama bir sonuç çıkmadı. Bıçak kemiğe dayandı, kredi kartlarımızın borçlarını ödeyemez duruma geldik. Bütün esnaf zor durumdadır. Sizden ricamız yetkililere sesimizi duyurmanızı istiyoruz. Bir yıldır iş yerlerinden evimize ekmek götüremez duruma geldik. Bizim durumumuzda Uğur Mumcu alanında yüzlerce esnaf bulunmaktadır.

Sözde bu gün tarihi eserlerin çalışmasına başlanacağı bize iletilmişti. Ama halen kimse ortada yoktur. Ne bizim mağduriyetimiz gideriliyor, ne de projeye devam ettirilmektedir.

Esnafın sıkıntılarını yetkililer gelip, yerinde görsünler ve yardımcı olsunlar istiyoruz.

Battı-çıktı projesi Hatay Büyükşehir projesi ve üç ayda bitirilmesi diye bize söylenmişti. Tarihi eserden ötürü Hatay Büyükşehir belediyesi “Bizim suçumuz yok” diyor ama biz suç aramıyoruz, biz çözüm arıyoruz. Bize bir yerden kredi sağlanmasını talep ediyoruz. Yoksa buradaki bütün esnaflar kepenk kapatmak zorunda kalacaklardır.

Müzeler ve anıtlar müdürlüğü her ay toplantı yapıyorlar ama geçen ay bu tarihi eserler taşınacaktı, ama halen gelmediler.

Vergilerimizi, suyumuzu, vergimizi, elektrik borçlarını ödüyoruz. İşçilerin ücretlerini ödüyoruz, nereden ve nasıl derseniz, kredi kartları ile çevirmeye çalışıyoruz.

Müslüm Yetim (Esnaf): Burada yüzbinlerce insan mağdurdur. Hatay’ın önemli ilçesi ve en önemli bulvardır. Sabah açtığımız gibi kapatıyoruz, evimize ekmek götüremiyoruz. Daha önce kaç kez söz verildi ama sonuca ulaşılamadı.

Ahmet Yılmaz (Esnaf): Bende bulvarda esnafım. Bir yıl önce dükkan açtım. Dükkanı açtıktan sonra bu proje başlatıldı. Görüldüğü gibi bitirilmedi. Motorlarımız var ve kaldırımlarda gitmek zorunda kalıyoruz, insanları taciz ediyoruz. Tam bir yıldır bu durumdayız ve bir yetkili sizin durumunuz nedir? Diye bir gün sormadılar.

Dükkan kiralarımız var, onları ödeyemiyoruz. En azından şuradan bir yol verilse, bir trafik, rahatlasa bunu bile yapmıyorlar.

Yerel gazetelerde yetkililer çalışmalar yapılıyor diye demeç veriyorlar ama bunların hepsi hikaye ve hiçbir çalışma yapılmamaktadır. Burası toz, toprak içinde bir an önce ya yapsınlar, ya kapatsınlar. Gıda işi yapan esnaf var, cemakanlı yerler var, emin olun dükkanı iki günde bir temizlemekten ve yıkamaktan usandık. Kapımızı, penceremizi açamaz duruma geldik, yaz geldi, kliması olan, olmayan insanlarımız var.

Mehmet Ali Aran (Esnaf): Bize gelip, üç ay sonra tamam, iki ay sonra tamam diyorlar ama ortada hiçbir çalışma yapmıyorlar. Biz sonuç istiyoruz, biz de duruma göre ya dükkanlarımızı kapatırız, ya da devam ederiz.

Ali Bölük (Esnaf): Bakın insan ölse buraya ambulans giremez duruma gelmiştir. Bunu lütfen yetkililer bilsin ve görsünler. Zaten buranın ne hastanesi, ne diğer imkanları bulunmaktadır. Bize yolumuzu geri versinler, battı-çıktı da iptal etsinler başka bir şey istemiyoruz.

Zahide Yetim (Esnaf): Gerçekten çok zor durumdayız ve mağdur olduk. Ben kredinin çözüm olmadığını ve bu sene aldık, gelecek sene ne yapacağız? Buranın bir yıl içinde bitirilmesi garantisi var mı? Belediye başkanına önerim, gelsin bizim iş yerinde bir gün bu işsizlikte otursun, iş var mı, yok mu görsün? Tabale vergisi istiyor, yol, çöp vergisi istiyor ve ödüyoruz. Bunlar nasıl ödüyor diye görsün ve düşünsün.

Kredi olmaz, bu sene alacam ve gelecek sene neyle ödeyeceğim. Hibe olabilir. Evimi satacağım, kredimi ödeyeceğim. Yani borcu borçla kapatmak olur mu?

Mehmet Kara (Mahalle sakini): Uğur Mumcu bulvarı bir cezaevi haline geldi. Hani Pazar günü geleceklerdi. Bunu duysunlar, ille duyurmak için yollarımı mı kapatalım? Bizi uyutmasınlar, bıktık artık nasıl davranacağız.

İsa Taş (Mahalle sakini): Burası eskiden Hatay’ın en güzel yerlerinden biriydi. Harika bir yeşillik vardı. Bilerek burayı bozdular. Susarsak burası düzelmeyecektir. Yani bundan sonra susmayacağız. Sustuğumuz sürece çözüm diye bir şey gelmiyor.

 

 

 

Share
821 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?