ÜST REKLAM

logo

reklam

UÇUCU’DAN BİLGİLENDİRME

 

İlçemizde faaliyet gösteren Özel Güneypark Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Dr., kolesterolün ne olduğunu ve Dr. Uçucu bilgilendirmesinde; “Kolesterol vücudumuzun bütün hücrelerinde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Hücre zarının, bazı hormonların yapımında kullanılır, ancak kanda fazla miktarda bulunması zararlıdır. Kolesterol bir yandan karaciğerde üretilirken, besinlerle de alınır. Et, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde kolesterol bulunur, meyve, sebze ve tahıllarda ise bulunmaz.

Kolesterol Neden Önemlidir?

Kan kolesterol düzeyinin yüksek olması kalp damar hastalığı tehlikesini arttırır. Kişinin kolesterol düzeyi ne kadar yüksekse kalp hastası olma ihtimali de o kadar yüksektir.

– HDL (iyi kolesterol): HDL dokulardaki kolesterolü toplayarak dışarı atılmasını sağlar. LDL (kötü kolesterol): Kolesterolü dokulara taşıyarak arter ve diğer kan damarlarının duvarlarında birikmesine neden olduğu için LDL, kötü kolesterol olarak da bilinir. Kanda toplam kolesterol ve LDL kolesterolünün yüksek olması, HDL kolesterolünün düşük olması, kişi için risk faktörüdür. Bu riske sahip hastalarda kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşum riski daha fazladır.

Kanda aşırı miktarda bulunan kolesterol yavaş yavaş damar duvarında birikir. Bu birikim sonucu o damarda daralma, tıkanma ortaya çıkar. Kolesterol hangi damarda birikmişse o damarla ilişkili sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Yüksek Kolesterolün Sebebi Nedir?

Yüksek kolesterolün en yaygın nedeni sağlıksız bir yaşam tarzıdır. Şöyle Sıralayabiliriz; Sağlıksız beslenme alışkanlıkları: örneğin çok fazla yağ tüketmek gibi. Bir tür  doymuş yağ, bazı etlerde, süt ürünlerinde, çikolatada, fırınlanmış ürünlerle ve derin kızarmış ve işlenmiş gıdalarda bulunur. Başka bir tür trans yağ, bazı kızartılmış ve işlenmiş gıdalarda bulunur. Bu yağları yemek LDL (kötü) kolesterolü yükseltebilir.

– Çok fazla oturma ve egzersiz ile fiziksel aktivite eksikliği: Bu HDL (iyi) kolesterolü düşürür.

– Sigara: özellikle kadınlarda HDL kolesterolü düşürür. Ayrıca LDL kolesterolü yükseltir.

– Yüksek tansiyon ( hipertansiyon )

– Böbrek, karaciğer, tiroid hastalıkları gibi birçok etkenleri vardır.

Kolesterol Belirtileri:

Baş ağrısı,Halsizlik,Aşırı yorgunluk hissi, Ayaklarda ve bacaklarda yanma,Cildin solgun görünmesi, Yaraların geç iyileşmesi, Baş dönmesi, Ayak tırnaklarında kalınlaşma,Ayak parmaklarında morarma,El ve ayaklarda üşüme , uyuşma, ağrı ve kramp hissi, Nefes darlığı, Bacaklarda meydana gelen ağrılar şeklinde sıralayabiliriz.

Sağlıklı bir Yaşam için Kolesterol seviyesini normal sınırlarda tutmak gerekir ve bunun için de;

–Düzenli ve uygun beslenme

–Düzenli egzersiz

–Sigara ve Alkolden uzak durma

–Düzenli sağlık kontrolü ve Taramaların  yapılması gerekmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Haber- Foto: Hasan Dadük

 

 

Share
536 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?