UÇAMAYAN YAVRU KUMRUYA ÇOCUKLAR SAHİP ÇIKTI - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Şişlide Gece Hayatı

şişli escort

SON DAKİKA

UÇAMAYAN YAVRU KUMRUYA ÇOCUKLAR SAHİP ÇIKTI

Bu haber 07 Ekim 2019 - 11:25 'de eklendi ve 455 kez görüntülendi.

Dünya genelinde kutlanan 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde çocuklar bahçede önünde buldukları uçamayan kumruya sahip çıkarak, beslemeye çalıştılar.

‘Uçamayan Kumruyu Gizem abla buldu, ilk o fark etti’ diyen çocuklar, doğada yaşama alışmış anneye muhtaç yavruyu nasıl besleyeceklerini bilmediklerini belirtirken kaygılandıklarını da ifade ettiler. Çocuklar internet ortamından yavruyu besleme yollarını ararken aslında yardım eli uzattığımızı sandığımız hayvanlara zarar verebileceğimizi, kaş yapalım derken göz oyabileceğimizi gözler önüne serdiler.

Merhametin sınırsızlığını yüreklerinde taşıyan çocuklar, sokak kedilerinin yavru kumruya zarar vermemesi için sahip çıkmak istediklerini belirttiler.

Peki, biz yazın gelmesi ile beraber her an sokakta bir köşede önümüze çıkabilecek kuşlara nasıl yardımcı olabiliriz?

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarmayın! 

* Yavrular çoğu zaman yuvalarını, uçmaya tam başlamadan bir iki gün önce terk ederler.

* Yavru kuşlar, anne babaları tarafından çok çok zor terk edilirler. Etrafta anneyi görmemeniz, bebeğin terk edildiği anlamına gelmez. Muhtemelen civarda yemek arıyordur ya da belki korku içinde sizin yavrusuna yaklaşmanızı izliyordur. Yavru kuşları, oldukları yerde rahatsız etmeden bırakmak en doğrusudur.

* %100 emin olduğunuz yaralanma durumları ya da anne babanın günlerce yokluğu durumunda almayı düşünebilirsiniz.

* Yavruyu almak istemeniz, ebeveynler tarafından saldırıya uğramanıza sebep olabilir.

* Bir yavru kuşu doğadan kopardığınızda onun uzun yaşama şansı oldukça düşüyor ve bu, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Yavru kuşlar, bulundukları yerde anne babalarının gözetimi altında bırakılmalı.

* Eğer kuşu yolun ortasında, insan kalabalığının orta yerinde gibi yerlerde bulursanız, alıp yakın mesafede güvenli bir yere koymakta sakınca yok.

* Ancak yavru kuşun anne babasını duyabileceği bir mesafede bıraktığınızdan emin olun.

* Genel bilinenin aksine, yavru kuşu elleyip insan kokusu üzerine sinince anne baba onu terk eder düşüncesi doğru değil.

* Çoğu kuşun koku alma duyusu az gelişmiştir ve bu sebepten ötürü yavrularını terk etmezler.

* Eğer bulduğunuz yavru kuş tüysüz ya da gerçekten uçamayacak kadar küçükse ve yuvadan kazayla düşmüş olduğu kesinse, evet koymak mümkün.

* Bazen yavrusu hasta olan ya da yaşamayacağını düşünen anne babalar, özellikle hasta yavruyu yuvadan dışarı atabiliyorlar, böylece bütün enerjilerini ve zamanlarını sağlıklı yavrularına ayırabiliyorlar.

* Eğer sağlıklı olmasına rağmen yuvasını bulamıyorsanız, bu sefer bu kuş size emanet demektir.

* Bulduğunuz kuş, böceklerle ya da hiç düşünemeyeceğiniz şeylerle besleniyor olabilir.

* En çok karşılaşılan durum ise, her kuşa ekmek verilmesi. Ekmek sadece yavru kuşlara değil hiçbir kuşa verilmemeli!

* Bu tarz durumlarda yapmanız gerekenler konusunda emin olamazsanız, bulunduğunuz bölgede hemen bir yaban hayatı rehabilitasyon merkezine danışıp kuşu (ya da yaban hayvanını) onlara teslim etmelisiniz. Aksi bir durumda hiç beklemediğiniz ve istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu çocuklarımızın, karşılaştığı kuşun hayatını kaybetmesi gibi!

Haber – Foto: Ümit Dadük Sağaltıcı