TUTUKLU YAKINLARI: ADALETSİZLİĞİN, KEYFİLİĞİN VE HUKUKSUZLUĞUN 54. GÜNÜ! « Samandağ Ayna Haber

Kardeşim 1 tane 5 tane eklesen neyse sitenin anasını sikmeyin bu kadar aç gözlü olmayın 5 tane koy 4 tane koy kaldıran namerttir.

Şişlide Gece Hayatı

SON DAKİKA

TUTUKLU YAKINLARI: ADALETSİZLİĞİN, KEYFİLİĞİN VE HUKUKSUZLUĞUN 54. GÜNÜ!

Bu haber 02 Mart 2017 - 12:07 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.

 

 

54 gün önce ilimizde düzenlenen şafak operasyonu ile gözaltına alınan 14 devrimcinin aileleri, geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da CHP Samandağ İlçe Örgüt binasında basın açıklaması düzenlediler.

Yakınlarının keyfi bir şekilde 54 gündür tutulduklarını belirten tutuklu aileleri, düzenledikleri basın açıklamasında; ”Yakınlarımızı Sahiplenmekten Ve Adalet Talebimizden Vazgeçmeyeceğiz!

Yakınlarımız tam 54 gündür hukuksuz bir şekilde cezalandırılıyor. Kimi Van Hapishanesinde kimi Kocaeli Gebze’ kimi Kırıkkale F tipinde tutuklu.

Nedenini tutuklayanlar da bilmiyor. Çünkü sorduğumuz hiçbir soruya cevap vermiyor.

Ortada suç yok ama “suçlu var”. Her zaman bu ülkenin güç sahiplerinin alışıla gelmiş, “hele bir cezalandırayım, tutuklayayım nasıl olsa zaman içinde bir suç uydururum” keyfiliği, hukuksuzluğu, adaletsizliği ve yöntemi sonucu yakınlarımız ve dolayısıyla biz aileleri, çocukları tam 54 gündür zulüm görüyoruz.

Bu gün, adalet ayaklar altına alınarak tutuklanan yakınlarımız aynı zamanda ailelerinin geçimini sağlayan yoksul emekçilerdir. Annemiz, Babamız, kardeşimiz… Herhangi bir suç işlerken değil, çocuklarının ve ailesinin onurluca geçimini, ekmeğini kazanabilmek için Kimi tarlasından, kimi ahırdan, kimi dükkânından, yani ekmeğini ve ailesinin geçimini sağladığı yerden alındı.

Buradan bu zulmü bizlere reva gerenlere sormak istiyoruz. Yakınlarımızı keyfi ve hukuksuz bir şekilde tutukladınız. Henüz nedenini siz dahi bilmiyorsunuz. Bu birinci zulmünüz. Biz ailelerini ekmeksiz bırakıyorsunuz. Bu ikinci zulmünüz. Aynı zamanda yakınlarımızı keyfi olarak, onları hem sağlık açısından hem ekonomik açıdan ziyaret edemeyeceğimiz en uzak noktalara Gebze’ye, Kırıkkale’ye sürüyorsunuz. Bu da üçüncü zulmünüz. Neden.

Halkınıza, emekçilere, biz yoksul insanlara bu öfkeniz, kininiz neden.

Tutuklama bir tedbirdir ceza olamaz diyen sizin kanunlar değil mi? Kendi kanunlarınızı dahi sizlere çiğnetecek ne yaptık. Yeri yurdu, işi belli olan biz emekçilerden ne istiyorsunuz ki bir sabah vakti evlerimizi basıyor, sevdiklerimizi insafsızca bizlerde alıp koparıyor ve rahatlıkla hiçbir delil, gerekçe vb. sunma ihtiyacı duymadan 54 gündür F tiplerinde, hapishanelerde tutuyorsunuz. Tutuklama tedbirini bir değil, iki değil üç cezaya dönüştürüyorsunuz.

Yüksek sesle söylüyoruz. Yaptığınız iş hukuksuz ve keyfi bir iştir. Ve halen bu keyfiliğe, adaletsizliğe gerekçe olacak ne suç var ne iddianame var, ne delil var ne de dosya var. Ne emniyette ne de savcılıkta… Ne de taleplerimize tek bir karşılık, sorularımıza tek bir cevap.

Yakınlarımızı istiyoruz!

Adalet istiyoruz!

Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmesini istiyoruz!

Bu kadar aleni bir adaletsizliğin karşısında susmayacağız. Adalet istemeye devam edeceğiz. Siz zulmettikçe bizler de her yerde, her koşulda ve herkese bunu anlatmaya devam edeceğiz.

Buradan tüm yetkililere sesleniyoruz!

Hukuksuzca tuttuğunuz yakınlarımızın her durumundan, biz ailelerinin yaşadığı, maddi manevi her olumsuzluktan, çocuklarımızın ve yaşlılarımızın yaşadığı ve yaşayacağı her olumsuzluktan, bu adaletsizliği ısrarla sürdürmeye çalışan siz, tüm yetkililer sorumlu olacaksınız. Bu nenle buradan bir kez daha sesleniyoruz:

Bu zulme son verin ve yakınlarımızı serbest bırakın!

Adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz!” ifadelerini kullandılar.

Açıklamanın ardından söz alan Samandağ İlçe Örgüt Başkanı İbrahim Aydoğan, parti olarak tutuklu ailelerini yanında olduklarını kaydederken, bugün hırsızların, katillerin, tecavüzcülerin dışarıda serbest olduklarını ancak devrimcilerin keyfi bir şekilde tutulduklarını belirtti.

 Haber-foto:Ümit sağaltıcı