ÜST REKLAM

logo

reklam
26 Mayıs 2017

TURNALAR GÖKYÜZÜNDE SÜZÜLÜYOR

İlçemizin göç yolu hareketlilik yaşıyor. Dün objektiflerimize takılan gökyüzünde süzülen turnalar vatandaşların dikkatini çekti.

Türkiye, turnanın kuluçkaya yattığı, kışladığı ve göç sırasında konaklama alanı olarak kullandığı yeryüzündeki nadir ülkelerden biri. İlçemizin de göç yolu üzerinde bulunmasından kaynaklı turnaların gökyüzünde süzüldükleri gözlemlendi. Sayıları giderek azalan turnaların yanı sıra İlçemizde kaçak avcılığa karşı Samandağ Kaymakamlığının başlattığı mücadele hız kesmeden devam ediyor.

Turnalar üzerine: Göç eden turnalar, yavruların uçacak hale gelmesini takiben toplu beslenme amaçlı gruplaşmalara başlarlar. Turnalar göç öncesi katıldıkları guruba uyum sağlamak ve uzun yolculuk için gerekli yapıyı biriktirmek için göç öncesindeki birkaç haftayı beslenerek ve sosyalleşerek geçirirler. Havaların soğumasıyla ve kış koşullarının baş göstermesiyle de kalabalık gruplar halinde göçe başlarlar. Göç sırasında beslenmek amacıyla birçok yerde mola verirler. Kışı besinin zengin olduğu daha ılıman sulak alanlar veya açık tarım arazilerinde geçirirler.

İlçemiz de dün objektiflerimize takılan havada ki turna görüntüsü heyecanla izlendi. Canlıların yaşam alanlarına ve yaşam haklarına saygı gösterilmesi gerektiğinin kanıtı gibiydi.

Haber-Foto: Nazlı Hüzmeli

Share
720 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?