ÜST REKLAM

logo

reklam
23 Mayıs 2017

“TURKUAZ, İHALEYİ NASIL ALDI?’

 

 CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim AYDOĞAN, 19 Mayıs Günü Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenledikleri programda yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim AYDOĞAN, açıklamasında “ben ve arkadaşlarımla, aralarında CHP Samandağ Kadın Ve Gençlik Kollarının da bulunduğu, Samandağ Belediyesi Kadın Danışma Derneği Başkan Ve Üyeleri tarafından düzenlenen, yaklaşık 100-120 kişi civarında bir kafile ile Çevlik’teki tarihi değerlerimiz Titüs (Vespasianus) ve beşikli mağara doğa yürüyüşüne katıldık.

Çevlik Limanı civarından tamamen bayram coşkusu ile dağ başını duman almış ve İzmir marşıyla başlayan yürüyüş, maalesef tünelin girişinde, tünelin işletmesini İstanbul bağcılar vergi dairesine kayıtlı turkuaz firması ihale yolu ile aldığını söyleyen özel şirketin güvenlik ve gişe tahsilat görevlisi olduğunu söyleyen şahıslarca geçişimize izin verilmemesine kadardı.

Görevliler bizlere kişi başına tam olarak hatırlamamakla birlikte, 8.tl ücret ödemeden bize ait olan kültürel mirasımız olan Beşikli Mağara Ve Titüs Tünelini gezemeyeceğimizi, girişimize mani olacaklarını söylediler.

Ben; ‘Türkiye’de 18-24 Mayıs tarihleri müze haftasıdır. Bildiğim kadarıyla bu tarihlerde para ödenmez, böyle olsa bile, bugün 19 Mayıs Gençlik bayramıdır’ dedim. Bırakın gençler böyle bir günde kendi kültürel mirasını ve tarihi zenginliklerini ziyaret etsin, tanısın dememize rağmen, üzerimizde yeterince paramız olmadığını söylememize rağmen sözde şirket görevlisi, bizleri içeri alamayacağını,  içeri girmemiz halinde jandarmaya haber vereceğini, bize karşı zor kullanacaklarını söyledi.

Bunun üzerine, ben 18-24 Mayıs tarihlerinin müze haftası ve özellikle 19 mayıs günü olması sebebiyle gelenlerle birlikte bize ait kültürel mirasımız olan yeri gezmeden gitmeyeceğimizi, kendi bölgemizi tarihsel kültür mirasımız olan yerleri para ödemeden gezmek suç ise, bizlerin bugüne mahsus bu suçu işleyeceğimizi söyledik.çünkü,sorduğumuzda şirketin vergi levhası ve çalışan sözde görevlilere ait sigortalı işyeri bildirgesinin olmadığını söylediler.

Bizlerin  bu arada tünel ve Beşikli Mağarayı ziyaretimiz sonunda, giriş noktasında Çevlik Jandarma Komutanı ve yanında yolu kapatan bir manga asker, bizleri ihaleci özel şirkete ücreti ödemeden göndermeyeceklerini söylediler. Bu arada ben jandarma komutanına, müze haftası olduğunu, gençlik bayramı olduğunu, bugüne mahsus birşey olduğunu, şirketin vergi levhası, sigortalı işyeri bildirgesi olmadığını, üzerimizde yeterli paranın olmadığını anlatmam nafile kaldı.

Komutan ile yarım saat kadar süren tartışmam sonunda arkadaşlar bu arada parayı tedarik etmiş ve ücreti ödemişler, bu arada şirketin görevlisi jandarma komutanına, ”Amiri” edasıyla, ‘ücreti aldım..! gitmelerine izin verin’ dedikten sonra oradan ayrıldık..

Yetkililere sesleniyoruz; kültürel mirasımız, tarihi zenginliğimiz olan Titüs (vespasianus) Tüneli ve Beşikli Mağaranın İşletme Hakkı ”Turkuaz” adlı şirkete ne şekilde verilmiştir?

Kaç yıllığına kiralanmıştır?

Yıllık kira bedeli nedir?

”turkuaz” şirketinin kişi başı geçiş ücreti 8 tl alıyor ve yaz aylarında günlük ziyaretçi sayısı yaklaşık olarak 1000 kişi civarındadır, bu da özellikle hafta sonları günlük 8.000 tl gelir demektir.

Soruyoruz bu şirketin harcamaları nelerdir?

Bu şirket tarafından, elde edilen bu kadar gelire karşın, Titus Tüneli, Beşikli Mağara ve çevresini güzelleştirme adına neler yapılmıştır? açıklansın”dedi.

 

 

Share
743 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?