Türkiye'nin bir çok ilinden gelen turist rehberler ilçemizdede temaslarda bulundular. - Samandağ Ayna HaberSamandağ Ayna Haber

Ahmet Kaya

SON DAKİKA

Türkiye’nin bir çok ilinden gelen turist rehberler ilçemizdede temaslarda bulundular.

Bu haber 15 Haziran 2017 - 9:14 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi.

 

REHBER EKŞİ’DEN, İLÇEMİZE TADINA DOYULMAZ BİR TARİF

Çok çakal medyacılar olduğumuz için başlığı kandırmaçlı attık ki ilginiz dağılmasın. Büyük olmasına büyük ama antik çağların büyüğü. İlimizin yaklaşık üç yüz bin nüfusuyla Roma İmparatorluğu’nun 3. dünyanın 4. büyük kenti olduğu söyleniyor. Bu topraklarda dev bir tarih var. Öyle ki telefonda arkadaşınıza şehrin Arkeoloji Müzesi’nde gördüğünüz bir heykelden bahsediyorsunuz, kulak misafiri olan esnaf “abi o bizim tarladan çıktı” diyor.

“Hatay’ın kaderini belirleyen tarihi olay ise alemlerin en sayko İmparatoru Büyük İskender ve Pers kralı Darius arasındaki İssus Savaşı. Darius, Arsene Wenger ise İskender Mourinho. Yani galibi belli bir mücadele. Darius savaştan 3,5 atarak kaçıyor. Mozaiklerde bile var, gördük de konuşuyoruz. Sonrasında İskender, Babil’de (Babylon) ölünce komutanları arasında paylaşılan topraklardan Antiocheia yani Antakya doğuyor.

Şehrin hem tarihi hem coğrafi özellikleri tam bir epik destan havasında. Amik ovası Orta Dünya’nın Rohan düzlükleri gibi uzanıyor. Defne’den uzaklaşıp Samandağ’a doğru giderken ise bizleri Argonath’ın Krallar Kapısı’nı andıran bir geçit bekliyor: Titus Tüneli.

Antik çağların bu mühendislik mucizesini resimlerle ya da yazıyla anlatmanın imkanı yok. Çevlik tabelaları tarafından giderken Seleukia antik kentini göreceksiniz. Burada mağaralara oyularak yapılan Beşikli Kilise, kaya mezarları ve efsanevi Titus Tüneli bulunuyor. Burayı mutlaka ama mutlaka görmelisiniz. Ama mutlaka.

Tüneli görünce İnsan 2000 senede gelebildiğimiz seviye ancak duble yol mu demeden edemiyor. Yaklaşık 1.5 kilometrelik bir kanal düşünün. Bunun 143 metresi dev bir kaya (aslında dağ) oyularak yapılmış. Görmek isteyenler kaymayan bir ayakkabı ve fenersiz yola çıkmasınlar. Dönüş yolunda Samandağ sahilinde ya da İskenderun’un ötesindeki Arsuz’da denize girebilirsiniz. Buralar aynı zamanda bölgenin yazlıkçı mekanları.

 

Musa Ağacı

Samandağ rotasına Hıdırbey Köyü’ndeki Musa ağacı da alınmalı. 1000 yaşındaki bu anıt Yüzüklerin Efendisi’ndeki yürüyen ağaçları andırıyor.

Türkiye’de hâlâ yaşamın devam ettiği tek ermeni köyü olan Vakıflı, ihmal edilmeden gezilmeli. 150 kişilik temiz, bakımlı ve şirin bir köy burası. Organik tarımla uğraşıyorlar. Vakıflı Köyü Kadınlar Kolu adında minik bir kooperatifleri de var. Envai çeşit likör, yağ ve muhteşem nar ekşisi üreten bu ablalar siparişte alarak kargolarınızı evinize kadar yolluyorlar. Batıayaz Yaylası, St. Simon Manastırı, Çevlik Ören Yeri, Samandağ Plajı ve daha zamanımızın yetmeyeceği ama görülesi yerleri var” ilçemizin diyor Rehber Meral Ekşi, ilçemizde ağırladığı Türkiye’nin dört bir yanından gelen çeşitli dillerdeki profesyonel turist rehberlere Samandağ’ımızı anlatırken. Deniz Kır Bahçesi Tesisleri gelen rehberleri bünyesinde ağırlayarak misafirperverliğini gösterdi.

Haber: Ümit Sağaltıcı

Foto:Ali Doğru